Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності

20.12.18, Різне
528
Система охолодження ЗІЛ-130 служить для примусового відведення зайвого тепла від елементів з наступною його передачею в атмосферу. В процесі утворюється термічний режим, що дозволяє забезпечити нормальний робочий цикл, при якому мотор видаляється, не переохолоджується і не перегрівається. Оптимальним показником вважається температура хладагента близько 90-95 °C.
Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності

Опис

Система охолодження двигуна ЗІЛ-130 (малюнок вище) – рідинного типу із закритим контуром. Вона не взаємодіє безпосередньо з оточуючим повітрям, що дозволяє підвищити тиск в контурі і збільшити межу кипіння холодоагенту з одночасним зниженням витрат на випаровування рідини. Розглянутий вузол включає в себе:
 • охолоджуючі сорочки БЦ, ГЦ, впускного трубопроводу (7);
 • рідинний насос (2);
 • секцію-радіатор (1);
 • арматуру для зливу (61214);
 • шланги (4 8);
 • термостат і вентилятор (5 і 3).
 • Охолоджуючий контур повинен повністю заповнюватися рідиною. Циркуляція холодоагенту може порушитися вже при нестачі 6-7% від загального обсягу. Подібна ситуація загрожує утворенням накипу (при низьких температурах) або перегрівом двигуна (при високих показниках). Стан внутрішнього наповнювача сорочки охолодження впускного трубопроводу контролюється за допомогою спеціального датчика (10). Якщо температура перевищує 115 градусів, загоряється сигнальна лампочка.


  Принцип дії

  Рідина в системі охолодження ЗІЛ-130 з радіатора подається в насос через нижній патрубок, після чого надходить в обидві сорочки охолодження блоку циліндрів (БЦ). Холодоагент нагрівається за рахунок відбору частини тепла від циліндрів, потім піднімається вгору, проходить по каналах біля випускних клапанів і йде в охолоджуючий контур ГЦ. На наступному етапі рідина надходить у сорочку вхідного трубопроводу, нагріваючи його для поліпшення освіти суміші. Після цього холодоагент обходить термостатичний клапан по шлангу вихідного патрубка повертається в радіатор, розтікаючись по латунних трубчастим елементів, віддаючи їм своє тепло. Прискорює охолодження наповнювача зустрічний повітряний потік, створюваний вентилятором або компресором, які агрегують з валом рідинної помпи і шківом коленвала.


  Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності

  Пристрій системи охолодження ЗІЛ-130

  Одним з основних елементів розглянутої конструкції є радіатор, що складається з пари бачків (зверху і знизу), середньої частини, патрубків, горловини з пробкою і трубки відведення пари. Елемент розміщується на рамі перед мотором, фіксується за допомогою гумових подушок з пружинами. Охолодження радіатора здійснюється за допомогою зустрічного повітряного потоку, який посилюється під впливом вентилятора. На вантажівку зазначеного класу монтуються пластинчасті або трубчасті радіатори. Перший варіант має сердцевинну вставку з єдиного ряду трубок з латуні. Вони мають плоскою формою, кожна виготовлена з гофрованих аналогів, сполучених між собою способом пайки. У трубчастих моделей серцевина організована декількома прошарками трубок. Вони пропущені крізь поперечні пластини, які підвищують площа охолодження і жорсткість вузла. Горловина з паровідвідним елементом передбачена у верхньому бачку, герметичне закупорювання забезпечується пробкообразной кришкою з парою клапанів.
  Радіаторна пробка. Завдяки щільному приляганню дає можливість звести до мінімуму втрати рідини через утворення пари або переливання. Незалежно від того, скільки літрів в системі охолодження ЗІЛ-130 знаходиться на поточний момент, паровий клапан пробки запобігає ймовірність розриву і випучіванія радіатора. Його відкриття відбувається, коли тиск досягає 125 кгс/кв. див. Повітряним клапаном не допускається деформація радіатора при надмірній конденсації водяних парів. Якщо параметр розрідження досягає 08 кгс/кв. см, він відкривається, пропускаючи повітря в радіатор. Пристрій системи охолодження ЗІЛ передбачає наявність термостата. Даний елемент встановлений холодоагенту на виході з контуру вхідного трубопроводу. В якості наповнювача виступає тверда мідно-церезиновая суміш. «Начинка» знаходиться в мідному резервуарі, який прикритий діафрагмою з гуми, агрегирующей з каучуковим буфером. Зверху нього є шток, який взаємодіє з важелем. В закритому положенні він утримується за допомогою пружини. Коли холодоагент нагрівається до 70 градусів, балонний наповнювач плавиться і розширюється, в результаті чого діафрагма подається вгору. Її тиск трансформується важелю через буферно-штоковый механізм, в результаті чого відкривається заслінка. У деяких модифікацій передбачений перепускний клапан, робочі температури якого варіюються в межах 78-95 градусів.
  При роботі двигуна в системі охолодження ЗІЛ-130 (обсяг якої становить 28 літрів) рідина з нижньої радіаторного бачка подається під тиском через шланговий відведення в сорочку охолодження БЦ і ГЦ. Якщо йде прогрівання холодного двигуна, з'єднувальний патрубок охолоджуючої сорочки двигуна блокований термостатичним клапаном. При цьому охолоджувач працює по малому контуру, не вступаючи в радіатор, подається назад до рідинного насоса. Після прогріву рідини до потрібного рівня клапан відкривається, активуючи велике коло охолодження через радіатор, який забезпечує відведення тепла в необхідній кількості.
  Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності
  На малюнку: 1. Резервуар. 2. Церезин. 3. Мембрана. 4. Втулка. 5. Шток. 6. Пружина поворотного типу. 7. Заслінка. 8-13. Патрубки. 9. Коромисло. 10. Остов. 11. Буфер. 12. Обойма.

  Інші елементи

  У систему охолодження двигуна ЗІЛ-130 входить водяний насос. Він дозволяє проганяти холодоагент приблизно 10 разів в одну хвилину. Відцентрова помпа фіксується на фронтальному торці двигуна. Підведення рідини здійснюється з однієї сторони. Вал приводу зазначеного пристосування встановлений на парі шарикопідшипників в остові з чавуну. Крильчатка механізму, яка розташовується на єдиному з вентилятором валу, обладнана самоприжимным сальником у вигляді гумової манжети. Також в конструкцію входить текстолітові шайба, пружина. Зазначені елементи в зборі щільно взаємодіють з корпусних меблів частиною. Холодоагент подається в центральний відсік крильчатки від радіатора на патрубок, потім транспортується під впливом пари (15-25 кг/кв. см) в обидві групи циліндрів мотора. Корпус підшипників оснащений зливним отвором, службовцям для видалення суміші, що виділяється в разі зносу елементів сальника. Мастило підшипників здійснюється за допомогою масельнички і контрольного гнізда для відведення відходів мастильного складу.

  Ще один елемент – електротеплової температурний покажчик. Термічний стан води в системі охолодження двигуна ЗІЛ контролюють за допомогою спеціального термометра. В його конструкцію входить датчик, розташований в ГБЦ, а також вказівник на приладовому щитку. Якщо запалення активовано, зазначений прилад діє, його стрілка займає позицію на позначці 100°. Після запуску мотора струм через які живляться контакти проникає по спіралі з подальшим нагріванням пластини з біметалу. Остання деталь при цьому вигинається, а її верхній кінець переміщує стрілку покажчика в крайню ліву позицію. Пластина індикатора знову деформується під дією струму, розмикає контакти, розриваючи спіральну ланцюжок. Синхронно відбувається охолодження пластини датчика, після чого контакти знову змикаються. У непрогрітого силового агрегату контакти рассоединяются короткочасно, після чого нагріта пластина визначає знижений температурний режим. При підвищенні нагріву води стрілка зміщується вправо, вказуючи на відповідний градус. Наступна деталь в конструкції системи охолодження ЗІЛ-130 - стулки жалюзі з металу. Вони встановлюються перед радіатором, допомагають коригувати атмосферне потік, що проходить через пристосування. На стадії прогріву двигуна і їзді в холодну погоду ці шторки прикривають, щоб гарантувати оптимальний температурний режим хладагента.
  Компресор системи охолодження ЗІЛ-130 в штатному виконанні замінює звичайний вентилятор. Він підсилює надходження повітря через радіаторну серцевину. Маточина приладу фіксується на валу, водяного насоса, що обертаються елементи синхронно від шківа колінчастого вала за допомогою одного або двох ременів трапецієподібної конфігурації. Пропелер установки поміщений в спеціальний кожух, що дає можливість підвищити швидкість проходить повітря.
  Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності

  Основні несправності

  Серед частих несправностей системи охолодження ЗІЛ-130 виділяють кілька моментів. Серед них – перегрів силового агрегату, який обумовлюється декількома факторами:
 • нестача кількості хладагента;
 • буксування або деформація насосного або вентиляторного ременя;
 • вихід з ладу муфти-фрикціона;
 • неполадки в роботі вентилятора;
 • некоректне функціонування (заїдання) термостата і радіаторних жалюзі;
 • надмірне відкладення вапняного і сольового нальоту.
 • Перегрівання негативно впливає на об'ємну місткість циліндрів паливно-повітряною сумішшю, що загрожує вигорянням масла або його розрідженням. З цієї причини плавляться вкладиші підшипників і застряють поршні. Наступна несправність в системі охолодження ЗІЛ-130 (об'ємом 28 л) – це переохолодження двигуна. Зазначена проблема виникає внаслідок заклинювання термостата і жалюзі при відкритій позиції або у разі відсутність утеплювальних матеріалів взимку. Переохолодження двигуна провокує втрати на терті, зниження потужності силового агрегату, конденсацію парів бензину, які стікають по дзеркальній поверхні циліндра. Подібна дія змиває мастило, збільшує ризик зносу деталей, вимагає частої заміни масла. Нестача кількості хладагента відбувається у разі витоку або википання охолоджуючої рідини. Витікання складу спостерігається через порушені ущільнення в з'єднувальних шлангах і запірних кранах. Крім того, це трапляється внаслідок появи тріщин і деформацій в радіаторі, охолоджуючої сорочці, сальнику або прокладки ГБЦ. Відсутність герметичності в з'єднаннях є досить поширеною несправністю в системі охолодження ЗІЛ-130. Усувають нещільне прилягання шляхом підтягування хомутів. При необхідності під нього підкладають тонку смужку з металу. Якщо несправність спостерігається у частини кранів, їх необхідно притерти. Даний процес складається з демонтажу запірного пристрою, розгинання, нанесення притиральної пасти на робочу поверхню і шліфування їх звичними рухами до появи матовою порожнини по всій оброблюваної площі. Якщо в радіаторі є тріщини, їх можна усунути пайкою тимчасово (незабаром буде потрібно заміна елементів). Поява течі через контрольний отвір в остові насоса свідчить про пошкодження сальника даного агрегату. Для вирішення проблеми потрібно виконати наступні кроки:
 • Злити холодоагент.
 • Послабити ремінь вентилятора і хомути.
 • Провести від'єднання з'єднувального шланга з гуми.
 • Акуратно демонтувати рідинний насос.
 • Відгвинтити болт, фіксуючий крильчатку, і зняти її.
 • Найчастіше в сальнику виходить з ладу гумовий манжет або переміщається шайба. Несправні елементи змінюють, після чого проводять збірку і установку в зворотному порядку.
  Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності

  Інші можливі неполадки

  Пробуксовка радіаторного ременя – ще одна несправність, характерна для системи охолодження ЗІЛ-130. Скільки літрів при цьому залито в радіатор – не особливо важливо. Найчастіше неприємність виникає з-за замасливания вузла або шківів привода. Також спровокувати несправність може слабкий натяг ременя. Щоб вийти з ситуації, слід зазначені деталі протерти чистою сухою ганчіркою з одночасним регулюванням натягу ременя. Інші неполадки наведені нижче:
 • Не включається электрофрикционная муфта. Несправність виникає в результаті виходу з ладу електромагнітної обмотки, теплового реле або контакту.
 • Заїдає термостат. В закритому положенні дана проблема гальмує проходження рідини через елементи радіатора. При цьому остання деталь залишається холодною, а двигун схильний до перегріву. Для усунення несправності слід перевірити термостат, слив холодоагент і акуратно демонтувавши патрубок. Деталь опускають в ємність з чистою водою і починають її повільно нагрівати. В процесі відкривання клапана має розпочатися при температурі 70 градусів. Оглядаючи термостат, звертають увагу на наявність накипу і чистоту пропускного отвори в клапані.
 • Заклинювання жалюзі. Дана проблема в системі охолодження компресора ЗІЛ-130 виникає, якщо несвоєчасно або в недостатній мірі проведена мастило сайту. Слід зняти трос з оболонкою, ретельно промити його в гасі і змастити у необхідній кількості. Щоб перевірити роботу жалюзі, необхідно відвести рукоятку в крайнє фронтальне положення, а потім в таку ж задню позицію. Спочатку решітки повинні повністю відкритися, а при наступному кроці – закритися. Ручка при цьому повинна рухатися без зусиль і фіксуватися в будь-якому положенні.
 • Технічне обслуговування системи охолодження ЗІЛ-130

  Зазначену конструкцію рекомендується заправляти антифризом, якщо експлуатація транспорту проводиться в холодну пору року. З урахуванням можливості розширення незамерзаючої рідини обсяг завантаження становить не більше 95% від загальної місткості. Оскільки антифриз містить у своєму складі летучі отруйні речовини, що влітку його потрібно злити і замінити водою. Аналог під найменуванням ТОСОЛ придатний до застосування щорічно, так як не викликає корозійних процесів. Незалежно від ємності системи охолодження ЗІЛ-130 розрізняють кілька видів технічного обслуговування вузла. Серед них:
 • Щоденне ТЕ. У цей процес входить перевірка рівня холодоагенту, наявності протікання. Якщо необхідно, доливають воду або антифриз. Візуально на предмет герметичності оглядають зливні краники, місця з'єднання патрубків і шлангів. Повторний огляд проводять після включення двигуна та його прогрівання. Наявні патьоки усувають шляхом заміни або закріплення проблемних деталей. Взимку, в кінці робочого дня, воду зливають (якщо не передбачено зберігання ТЗ в теплому гаражі).
 • Один раз в півроку рекомендується знімати та перевіряти термостат, контролювати роботу жалюзі, видаляти накип на патрубки системи охолодження ЗІЛ-130.
 • ТО-1. На цьому етапі роблять змащення підшипників валів вентилятора і водяної помпи. В якості обслуговуючого матеріалу використовують солідол, який нагнітають спеціальним пристосуванням до моменту появи свіжої мастила з контрольного гнізда на корпусі.
 • ТО-2. Перевіряють герметичність всієї системи, усувають наявні патьоки. Крім того, перевіряють кріплення радіатора, жалюзі, утеплення капота (взимку). Також відчувають роботу электрофрикционной муфти і вентилятора. Інші маніпуляції: мастило підшипника насоса, перевірка герметичності опалювального вузла, контроль функціонування жалюзі, тестування парового і повітряного клапана радіаторні пробки.
 • Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності

  Промивка

  З урахуванням принципу роботи системи охолодження ЗІЛ-130 промивка вузла потрібно через кожні 30-40 тисяч кілометрів пробігу. Процедура дозволяє видалити накип, очистити трубопроводи від інших забруднень. Якщо наліт не критичний, обробку проводять шляхом подачі сильного струменя води в напрямку, протилежному нормальної циркуляції. В процесі радіатор і сорочку промивають окремо. У випадку з появою міцних і значних відкладень використовують хімікати. Активні речовини орієнтовані на руйнування складних соляних утворень. При обробці всього об'єму системи охолодження ЗІЛ тринатрийтрифосфатом склад додають через кожні 12 годин (2-3 дні) під час роботи транспортного засобу. Остаточну промивання здійснюють водою. Обробка сумішами кальцинованої соди і ангідриду передбачає заливку розчинів з подальшим запуском двигуна на малих обертах холостого ходу. Протягом 15-20 хвилин суспензію доводять до кипіння. Потім суміш зливають з наступним промиванням вузла водою. Якщо в якості активної речовини використовується ингибированная соляна кислота, спочатку конструкцію обробляють водою протягом 15 хвилин. Після цього заливають підготовлений склад, включають мотор, суміш нагрівають до температури 70 °C. Дають двигуну попрацювати близько 10 хвилин, після чого суспензію зливають, а систему 3-4 рази промивають водою. Силовий агрегат при цьому не вимикають. Третю і четверту обробку здійснюють з додаванням в рідину по п'ять грамів хромпика і безводної соди.

  Коригування пасових передач

  Цю операцію слід проводити своєчасно, щоб забезпечувалася надійна і коректна робота системи охолодження компресора ЗІЛ-130. Пробуксовка ременів виникає внаслідок замасливания і ослаблення даних елементів. Деталі необхідно протерти ганчіркою, трохи змоченою в бензині. Натяжку приводних ременів вентилятора і генератора регулюють за допомогою повороту другого агрегату на його опорі. У необхідному положенні прилад фіксують за допомогою куліси. Перевіряють параметр наступним чином: прогин ременя в середній частині між шківами вентилятора і генератора повинен бути не більше 15 мм при впливі силою 4 кг. Коригування аналогічного елемента насоса гідравлічного підсилювача рульового виконують, використовуючи сдвижку кронштейна з насосом. Розсовуючи половини шківа нагнітального обладнання, забезпечують коректне натяг ременя компресора ЗІЛ-130 своїми руками. Охолодження вузла буде ефективніше, якщо всі зазначені процедури проводити в одному комплексі.

  Ремонтні роботи

  Для лагодження радіатора необхідно враховувати особливості його конструкції і правила демонтажу. Трубки деталі зроблені з топкана «Л-90». Стрічкові і пластинчасті охолоджувальні елементи виготовлені з міді категорії «М-3». Радіатор, решітки, жалюзі, кожух вентилятора закріплюються за допомогою болтового кріплення в передбаченій рамкової конструкції. Сама рамка фіксується на поперечної частини автомобільної рами за допомогою центрального болта і комплекту гумових подушок. Краю рамки у верхній частині замкнуті стяжним пристосуванням і підсилювачем облицювання. Одночасно вони служать фронтальної опорою для оперення транспортного засобу разом з лицювальної частиною. З радіаторної порожнини вода зливається через запірний кран з підведеною до вентиля рукояттю. Для того щоб розібрати радіатор охолодження двигуна ЗІЛ-130 спочатку потрібно демонтувати масляний аналог. Дана маніпуляція здійснюється шляхом зняття фіксуючих болтів, без урахування підвіски, подальшим зняттям масляного охолоджувача разом з кронштейнами. Щоб від'єднати трубки, необхідно ослабити стяжні гвинти, демонтувати шланги з гуми. Зняття кронштейнів здійснюється за допомогою відгвинчування гайки, вийманням болтів і видаленням пари кронштейнів з масляного радіатора. Для демонтажу рамки підвіски відкручують болтовою кріплення пластин, від'єднують секцію від основи. На наступному етапі відгвинчують болтові фіксатори на кожусі, прибирають гвинти, відчіпляють кожух, демонтують розпорку рамки. Щоб прибрати жалюзі, потрібно просто відкрутити шурупи, які утримують «штору» на пластинах. Здійснивши зняття болтів, жалюзі від'єднують від радіатора. Після ремонту системи охолодження ЗІЛ-130 або заміни непридатних деталей проводять складання вузла. Попередньо слід очистити деталь від бруду, промити проточною водою, скорегувавши напір на нижній патрубок, щоб вона виходила крізь верхній відвід. При цьому пробка повинна бути закупорена. Промивка вважається закінченою, коли стане зливатися чиста вода. Оброблений радіатор перевіряють на показник герметичності, використовуючи подачу повітря силою 015 МПа. Складання елементів виконують у дзеркальній послідовності.

  Розбирання водяного насоса

  Для ремонту цього вузла необхідно його розібрати. Операція проводиться послідовно за наступною схемою:
 • Прилад встановлюється і фіксується в лещатах.
 • Відгвинчують гайки, прибираються прокладки і пружинні шайби (321), корпус (9) знімається.
 • Болт вигвинчується (6), фіксуючий крильчатку, після чого остання демонтується.
 • Прибирається втулка, стопорне кільце підшипника і шпонка.
 • На пресі выпрессовывается валик агрегату разом з підшипниками (5).
 • Видаляються підшипники, розкоса втулка і водосбрасыватель (4).
 • З крильчатки (7) знімається обойма і ущільнювач.
 • Всі деталі промивають.
 • Негідні і деформовані елементи заміняють.
 • Збирання проводять у зворотному порядку.
  Система охолодження ЗІЛ-130: пристрій, принцип роботи, несправності
 • Несправності і ремонт компресора

  У пристрої системи охолодження ЗІЛ-130 сторонні шуми під час роботи компресора або поява масла в повітряному резервуарі свідчать про неполадки агрегату. Під час експлуатації на картері з'являються тріщини й відколи, що вимагає заміни деталі. Якщо деформації незначні і розташовуються на фіксуючому фланці, допускається їх усунення за допомогою зварювання. Для перевірки герметичності циліндра елемент укладають у водяну ванну, після чого нагнітають стиснене повітря. Поява бульбашок говорить про те, що з герметичністю не все в порядку. Ремонт виконують за допомогою розточування резервуара з хонінгуванням під ремонтний розмір. Допустима похибка – не більше 004 мм Відповідний параметр поршнів визначають за вибитою на дні маркування (+04 +08). У разі зносу кулькових підшипників їх слід спресувати і замінити новими деталями. Заміна всього колінчастого вала потрібно, якщо знос шатунних шийок перевищує 005 мм. Для усунення зносу верхньої головки шатуна слід запресувати ремонтну втулку через підготовленний отвір діаметром 1401 мм.