Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми

29.12.18, Різне
583
Статистика повідомляє про те, що турбованих двигунів стає все більше і більше. І це цілком нормально. Турбований силовий агрегат несе масу прямих і непрямих бонусів своєму власникові. Наявність компресора дає можливість раціональніше використовувати паливо. З допомогою турбіни можна збільшити потужності характеристики двигуна без необхідності збільшення об'єму двигуна. Цього досягають за допомогою подачі стисненого повітря, що нагнітається крильчаткою. Але тут є одна проблема – турбіна жене масло, що доставляє масу незручностей і великих грошових витрат. Спробуємо розібратися в причинах несправності та способи вирішення даної проблеми.
Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми

Пристрій турбокомпресора

Якщо говорити простими словами про складні, то компресор має примитивнейшую конструкцію. Турбіна являє собою корпус у вигляді равлика. Всередині корпусу є вал з двома лопатевими шестернями. Одна така шестірня розкручується за рахунок відпрацьованих газів. Інша також обертається, так як посаджена на одному валу. Частота обертання вала може бути позамежна – до 250 тисяч обертів у хвилину. Тому вал повинен працювати на якісних підшипниках. Зазвичай таких підшипників два.


Практика показує, що на робочих обертах турбіни жоден існуючий сухий підшипник не може витримати навантаження в таких умовах. Підшипник заклинює, а турбіна відправляється в ремонт. Інженери довго думали, як забрати зайву температуру і поліпшити ковзання. З усім цим добре справляється масло – до валу турбіни підведені мастильні канали для кожного підшипника від картера двигуна. Таким чином, механізм може працювати на високих оборотах, підвищується його продуктивність і надійність. Навіть повністю справна турбіна буде споживати певну кількість масло. Чим більше водій буде тиснути на газ, тим більше споживання. Нормальний витрата складає до 25 літра на 10 тисяч кілометрів. Може турбіна гнати масло у великих обсягах? Це залежить від стану ДВЗ.


Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми
У турбокомпресорі є дві частини – гаряча і холодна. Зверху до підшипників компресора підведені масляні канали. Один потрібен для гарячої частини, інший для холодної. Далі масло, змастивши підшипники, повертається в картер. Але герметичні чи підшипники? Підшипник ніяк і ні за яких умов не повинен стикатися з лопатями, інакше в цьому випадку турбіна жене масло з одного боку в колектор або інтеркулер, а з іншого боку - в глушник. Між підшипником і крильчаткою встановлені запірні кільця. Тиском ці кільця підпирає і масло не йде у великих об'ємах.

Головний недолік турбіни

Існуючий досвід експлуатації двигунів з турбінами показує, що ці силові агрегати мають ряд проблем. Найголовніша проблема пов'язана з витоками олії з компресора. І якщо турбіна жене масло на якомусь двигуні, то заміна її не завжди допомагає повністю вирішити дану проблему. Масло тече з компресора лише у випадку високого тиску. Для того щоб турбіна могла проштовхнути повітря, треба докласти дуже велике зусилля. Це зусилля і стає причиною того, що масло тече через підшипники ковзання.

Як нормалізувати тиск?

Для нормалізації тиску ще при монтажі турбокомпресора потрібно, щоб дотримувалися певні умови і виконувалися дії.
Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми
Так, потрібно з'ясувати, в якому стані повітряний фільтр. Якщо він брудний і забитий, слід поставити новий. Також перевіряють чистоту корпусу повітряного фільтру і патрубок. Далі потрібно впевнитися, що корпус фільтра і його кришка герметичні. Якщо це не так, то всередину турбокомпресора дуже легко може потрапити пил і сміття, що незабаром призведе до виходу агрегату з ладу. Разом з цим прочищають всі патрубки, а при складанні стежать, щоб всередину не потрапив сміття і сторонні частинки. Також краще замінити масло в моторі. Бруд, яка завжди є в маслі, обов'язково осяде на поверхні підшипників і через якусь кількість часу компресор заклинить. Далеко не всі слюсаря і автолюбителі знають і повністю виконують всі ці операції, у результаті турбіна жене масло. Встановлюючи компресор, потрібно чітко вивчити інструкцію. В основному всі проблеми з-за зносу і порушень в процесі встановлення.

Інші причини течі масла

Витік масла через компресор – часта проблема. З цим стикався практично кожен власник. Можна виділити наступні причини цього явища:
 • Так, неприємність трапляється з-за підвищеного рівня масла в системі, через забиту системи вентиляції картерних газів. З проблемою можуть зіткнутися власники двигунів з сильним зносом поршневої групи – всередині мотора високий тиск. Якщо засмічений каталізатор, то турбіна жене масло, і це нормально. При забитому маслосливном каналі турбіни симптоми будуть ті ж самі.
 • Багато причини пов'язані з проблемою системи зливу масла. У корпус воно подається під тиском. Масло проходить через подає магістраль, потім воно там змішується з повітрям і продуктами згоряння. У результаті створюється піна, яка потім стікає вниз корпусу «равлики». І тільки потім потрапляє у магістраль для зливу масла і далі в картер. Якщо канал зливу буде мати недостатню ширину або масла в двигуні буде більше, воно буде залишатися в корпусі турбіни і текти через ущільнювальні елементи.
 • Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми

  Ущільнювачі

  Багато даремно думають, що ущільнювальні деталі в компресорі потрібні тільки для того, щоб масло не потрапило в корпус турбіни. Це так, але головне завдання ущільнення – це дати газів можливість під високим тиском потрапити в картер двигуна. Деякі виробники випускають компресори та зовсім без ущільнювальних кілець з впускного тракту, але в цьому випадку масло не тече.

  Текти з-за засмічену повітряного фільтра

  В процесі експлуатації автомобіля повітряний фільтр поступово засмічується. В ньому накопичується абразив. Збільшується опір для проходу повітряного потоку на вході турбіни утворюється вакуум. На високих і середніх обертах двигун працює нормально. За колесом турбіни надлишковий тиск, тому масло не тече. А ось на холостих обертах і перехідних режимах вакуум вже на вході і на виході. На малих навантаженнях масло за рахунок розрядження піднімається знизу корпусу турбіни і потім потрапляє у впускний колектор. Це той самий випадок, коли турбіна жене масло в інтеркулер. А для усунення несправності треба дуже мало – досить заміни повітряного фільтра на новий. Іноді досить добре продути старий фільтр.

  Засмічений каталізатор і турбіна

  Коли забитий каталізатор, на виході випускних газів також з'являється опір. Це призводить до підвищеного навантаження на ротор компресора. Якщо і далі експлуатувати автомобіль, то це позначиться підвищеною витратою палива, зниженням динаміки і потужності. Також це призводить до зносу підшипників в турбіні. Ось чому турбіна жене масло.

  Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми

  Інтеркулер

  В процесі роботи компресора виділяється маса тепла. Це веде до певних наслідків. Так, знижується ефективність роботи, так як турбіні важче стискати гаряче повітря. І ще за рахунок підвищених навантажень інтенсивно зношуються деталі і вузли конструкції. Все це слугувало головною причиною виходу з ладу турбокомпресора. Щоб вирішити цю проблему, був створений інтеркулер. Він потрібний для пониження температури повітря до оптимальної величини. В автомобільній галузі використовується повітряний та рідинний радіатор.

  Турбіна і масло в интеркулере

  Давайте розглянемо ситуацію, коли турбіна жене масло в інтеркулер. Причини даної неприємності – це все ті ж дефектні мастилопроводи, бруд, пошкоджені повітроводи і фільтри.

  Дефект маслопроводу

  Маслопровід слід оцінювати візуально. Він знаходиться в більшості випадків між турбіною і кратером двигуна. Саме через нього масло подається в компресор. Виготовляють дану трубу зі сталі, вона має складну форму. Деформувати її досить важко, але можна. Якщо змінюється форма маслопроводу, то порушується нормальна робота турбіни. Падає пропускна здатність і кількості олії для нормальної і ефективної роботи компресора не вистачає. Це веде до зростання тиску масла, воно тече в інтеркулер.

  Забруднене маслопровід

  Чим старше авто, тим більше в ньому прихованих дефектів та неполадок. До них можна віднести ситуацію, коли турбіна дизеля жене масло. З часом на внутрішній порожнині маслопроводу утворюються нашарування, що знижують діаметр каналу. Це веде знову ж до зростання тиску в колекторі або интеркулере.

  Засмічений фільтр

  Нерідко власники авто забувають про повітряних фільтрах – не змінюють і не чистять їх. А адже він грає важливу роль в роботі наддуву. Брудний повітря веде до порушень у роботі турбіни. Якщо фільтр погано очищає вступник повітря, він подає його в недостатньому обсязі. В результаті жене масло через турбіну прямо в систему охолодження.
  Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми

  Пошкоджений повітропровід

  У корпусі воздуховода можуть утворюватися тріщини. Вони сприяють утворенню зони з розрядженням. Це призведе до того, що масло з зони з високим тиском буде текти в зону з низьким тиском. Потім масло спровокує псування ущільнювальних елементів і прокладок. Зона розрядження буде розширюватися, і в цьому разі масло буде текти, як лавина або цунамі. Некритичні пошкодження можуть бути виправлені. А якщо виправити неможливо, тоді треба терміново міняти, так як експлуатація в такому режимі призведе до необхідності чищення компресора.

  Масло

  Ми розглянули випадки, коли турбіна жене масло. Причини ці основні. Але винуватцем може бути масло, особливо неякісне. Воно для турбокомпресорних двигунів повинно бути стійким до згорання. Є вогнестійке спеціальне масло для турбокомпресорів. Воно не повинно горіти. Звичайне масло приведе до закоксовки всіх каналів для змащення підшипників турбіни. Тому підбирати мастильні матеріали потрібно правильно.
  Чому турбіна жене масло? Можливі причини і способи розв'язання проблеми
  Яке б масло не було, воно зношується і втрачає свої властивості. Утворюється нагар і закоксовка каналів. Це також веде до того, що компресор жене масло.

  Брудний інтеркулер і наслідки

  Якщо в интеркулере буде масло, то якість охолодження повітря для наддуву знизиться. Це призведе до перегрівів турбіни.

  Висновок

  Це ще не вирок, якщо турбіна дизель жене масло. Причини усунути неполадки можна недорого і порівняно просто. Головне - зробити це вчасно. І тоді машина буде радувати і дарувати емоції.