Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення

29.12.18, Різне
87
З кожним роком частка автомобілів з дизельними двигунами збільшується. І якщо раніше такі мотори асоціювалися з комерційною технікою, то зараз тракторні двигуни часто можна побачити і на малолітражках. Настільки висока популярність дизельних авто обумовлена низькою витратою палива і великим крутним моментом. За рахунок турбіни потужність таких авто нітрохи не менше, ніж у бензинових, а витрати при цьому в півтора-два рази нижче. Але потрібно розуміти, що дизель – це зовсім інша філософія. Ці ДВС мають свої відмінності і особливості ремонту. У сьогоднішній статті ми розберемо досить часту проблему - підсмоктування повітря в паливній системі дизеля.

Симптоми

Зазвичай при такому розкладі мотор добре запускається на холодну, однак подальша робота на холостих викликає питання. Серед характерних симптомів можна зазначити:
 • Тряска і троение силового агрегату.
 • Сповільнену реакцію на педаль газу.
 • Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення
  Якщо проблему ігнорувати і далі, можливий тривалий і нелегкий пуск ДВЗ. Іноді ситуація доходить до того, що запуск автомобіля стає зовсім неможливим. Кисню в системі надто багато, щоб суміш могла нормально спалахнути.


  Причини підсосу

  Причин появи цієї проблеми дуже багато. Це:
 • Згнилі хомути та рассохшиеся паливні шланги. Це найпопулярніша причина, через яку з'являється повітря в обратку паливної системи дизеля. Особливо ця проблема актуальна для власників автомобілів з пластиковими шлангами. На відміну від латунних, вони мають быстросъемы. Звичайно, замінити такий шланг набагато простіше. Однак саме быстросъемы виявляються найбільш вразливими в цьому елементі. У результаті вібрацій пластик перетирається, зношуються гумові ущільнювальні кільця. Часто подібну проблему можна виявити на автомобілі з пробігом за 200 тисяч кілометрів.
 • Іржаві трубки, особливо на вході в бензобак. Проблема актуальна для машин з великим пробігом або для авто, які не експлуатувалися тривалий час (понад півроку).
 • Погане ущільнення фільтра або підкачуючого насоса.
 • Порушення герметичності зворотної магістралі і приводного вала ПНВТ.
 • Пошкодження кришки насоса і осі важеля керування подачею дизеля.
 • Не виключено, що повітря в паливній системі дизеля ( «Фольксвагена» або авто іншої марки) потрапляє через сам ТНВД. Проте всі діагностичні операції та ремонт даного насоса краще довірити професіоналам, інакше є ризик неправильно зібрати механізм. Серед частих причин підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна – неякісний фільтр або нещільне його прилягання до поверхні. Це самий банальний варіант.


  Зазначимо, що підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна з'являється при пошкодженні як прямої, так і зворотної гілки. З огляду конструктивних особливостей ТНВД або двигуна частина палива може залишатися в насосі, що забезпечує хороший запуск. Однак при подальшій роботі виявляються характерні проблеми. Мотору не вистачає пального, і він починає «задихатися» без нього.
  Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення

  Як перевірити?

  Щоб переконатися в тому, що причиною нестабільної роботи двигуна є підсмоктування повітря, потрібно візуально проаналізувати надходження пального в циліндри. Для цього слід покрутити стартером двигун близько 20-30 секунд. Так ми заповнимо випускний тракт газами, після чого проведемо їх аналіз. Якщо з паливною системою не все в порядку з труби буде виходити невеликий обсяг диму (зазвичай сірого відтінку). Якщо ж вихлоп має синювато-сивий відтінок, значить, у камеру згоряння потрапляє великий обсяг масла.

  Другий метод

  Ще один простий спосіб діагностики підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна – це огляд слідів під днищем машини. Якщо після декількох годин простою на підлозі в гаражі або на асфальті утворилися маслянисті краплі, значить, десь є пробій. Але часто трапляється, що немає потьоків і знайти підсмоктування повітря в паливній системі дизеля таким чином практично неможливо.

  Професійні методи діагностики

  Класичний спосіб перевірки герметичності системи – за допомогою стисненого повітря. Для цього знадобиться невеликий обсяг палива і крейда. Останнім потрібно натерти трубки і шланги, по яких рухається пальне. Далі витягується топливозаборник з бака і знімається фільтр грубого очищення. У топливозаборник подають стиснене повітря під тиском не більше 05 кгс/см 2 . У домашніх умовах такий тиск можна взяти із звичайної шинної камери або колеса. Далі оглядаються всі трубки і шланги. Особлива увага приділяється місцях з'єднання. Як показує практика, у 80 відсотках випадків причина криється саме тут. На таких ділянках крейда потемніє, оскільки паливо піде назовні.
  Зверніть увагу, що пошкодження можуть мати і «клапанний» характер. Тобто повітря може проникати у систему лише в одному напрямку. Розглянемо ще один метод. Для точної діагностики повітря в паливній системі дизеля необхідно відключити ТНВД від магістралей і живити його від іншої ємності з паливом. Зазвичай береться трилітрова пляшка і два метрових дюритовых шланга. Щоб вони не злазили, потрібні ще хомути відповідних розмірів.
  Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення

  Що далі?

  Отже, відключаємо від насоса шланги і на їх місце встановлюємо нещодавно придбані. Їх кінці опускають в ємність з паливом (важливо, щоб вона була максимально чистою і без слідів води). Закріплюємо шланги, щоб вони не зміщувалися, запускаємо двигун. Так ми з'ясуємо, яка з магістралей була пошкоджена. Деформований елемент бажано замінити відразу.
  Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення
  По закінченні процедури видаляємо повітря з паливної камери насоса. Не рекомендується для цього просто крутити стартером.

  Як правильно позбутися повітря в системі?

  Як би ми не намагалися акуратно замінити старий шланг на новий, все одно в системі буде повітря. Але як його правильно видалити? Є кілька способів того, як прокачати повітря в паливній системі дизеля:
 • Готується ємність з дизпаливом. Вона повинна бути розташована вище рівня, де закріплений насос. Потім знаходимо ділянку, де є штуцер «обратки» для зливу палива. Це місце слід добре відмити, щоб виключити попадання бруду (паливна система дизеля дуже чутлива до найменших соринкам). Далі викручується болт штуцера і відкачується через отвір повітря. Відкачувати можна вакуумним насосом (підійде також і спринцівка). Операція виконується до тих пір, поки не почне йти саме паливо. Після цього болт вкручується на місце, двигун запускається.
 • Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення
 • Знімається шланг подачі пального з ТНВД і відсмоктується завоздушенный дизель до тих пір, поки він не почне йти щільним потоком. Після шланг надівається на штуцер ТНВД і обжимається хомутом. Далі відкручується гвинт штуцера зворотної магістралі. Повітря при цьому викачувати не потрібно – він піде самостійно. Далі мотор запускають і дають йому попрацювати кілька хвилин, щоб остаточно позбутися частинок повітря.
 • Відкручується болт кріплення фільтру. Останній елемент при цьому не виймається. Далі потрібно залити в отвір болта трохи пального. Після цього болт закручується на місце. Ослабляють гайку штуцера на другий або першої форсунці. Потім потрібно запустити двигун. коли дизель почне бризкати з-під гайок форсунок, їх необхідно закрутити назад. Даний спосіб актуальне в тому випадку, якщо причиною підсосу стало нещільне прилягання самого фільтра.
 • Це основні способи видалення повітря з системи. Зверніть увагу, що повітря може виявитися навіть при справних паливних магістралях та інших елементах. Достатньо проїхати певну відстань на «сухому» баку. Повітря автоматично буде всмоктуватися насосом, а далі поступати на форсунки. Не варто доводити автомобіль до такого стану. Бажано заправляти машину не пізніше того, як загорілася лампа на панелі приладів.

  Може бути підсос в інших місцях?

  Не варто виключати, що повітря може проникати і через інші місця в двигун. Так, після діагностики паливних шлангів варто звернути увагу на впускний колектор.
  Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення
  Таким чином, в мотор разом з пальним проникає неврахований датчиками (масового витрати повітря або абсолютного тиску) кисень, який і є причиною нестабільної роботи ДВС. Серед причин фахівці виділяють:
 • Перегрів, внаслідок чого порушується щільність прилягання прокладок.
 • Механічна дія (наприклад, при необережному ремонті).
 • Вплив засобів для чищення карбюратора. Це дуже їдка засіб, який не тільки очищає бруд у впускному колекторі, але і роз'їдає всі гумові елементи, в тому числі і герметик.
 • Найскладніше знайти підсмоктування між впускним колектором і головкою блоку циліндрів двигуна. Також кисень може проникати з-за слабкого ущільнення форсунок або пошкодження повітроводів. Розглянемо, якими методами можна виявити проблему, якщо вона виникла не в паливній магістралі:
 • Коли кисень проникає в тракт після витратоміра, слід відкрутити повітряний патрубок з датчиком від корпуса фільтра і запустити мотор. При цьому рукою закривають деталь з датчиком. При відсутності підсосу мотор повинен стихнути. Якщо ж двигун продовжує працювати, значить, є повітря в паливній системі дизеля («Рено Кенгу» не виняток). При цьому «хворий» ділянка буде видавати характерне шипіння. Місце підсосу повітря в паливну систему дизельного двигуна потрібно шукати на слух.
 • Діагностувати проблему можна шляхом обприскування ймовірних місць сумішами типу ВД-40. Необхідно бризкати на гумовий патрубок від витратоміра до клапанної кришки. Також обприскують місце, де з'єднується головка блоку з впускним колектором. Ще одну ділянку, прокладання форсунок.
 • Підсмоктування повітря в паливну систему дизельного двигуна: причини, пошук проблеми та ефективні методи вирішення

  Про димогенератор

  Більш професійним методом діагностики є використання димогенератора. Але такий агрегат часто є тільки на СТО. Суть діагностики проста: спочатку запускають дим у впускний тракт, а потім дивляться, з яких місць він пішов назовні, не доходячи до клапанної кришки.

  Де ще шукати причину? Бак

  У разі якщо діагностика не дала результатів і паливні форсунки, фільтр, насос у справному стані, можна констатувати попадання повітря через паливний бак. Але в такій ситуації краще звернутися за допомогою на СТО, так як своїми руками перевірити бак на герметичність буде дуже складно.

  Висновок

  Отже, ми розглянули, чому з'являється повітря і як позбутися від неї своїми руками. Як бачите, усунути підсмоктування повітря паливної системи дизеля цілком реально, але якщо причина серйозна (як ми зазначили, це несправність самого ТНВД або проблеми з баком), не обійтися без допомоги фахівців.