Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації

29.12.18, Різне
186
Напевно, будь-який автомобіліст хотів би навчитися самостійно ремонтувати свій автомобіль. Виконуючи ремонт своїми руками, можна не тільки отримати потрібний досвід, але і істотно заощадити. Давайте навчимося і дізнаємося, як виконується заміна блоку циліндрів на бензинових двигунах. Цей вид ремонту здається складним, але нічого надприродного тут немає.

Коли міняють блок двигуна?

Фахівці, які ремонтують двигуни роками, діляться з початківцями можливими причинами заміни блоку. Перш ніж міняти блок, потрібно провести ретельну дефектовку деталі. Серед критичних дефектів можна виділити тріщини, криві привалочные площині, кривизну після затяжки, пошкодження на стінках циліндрів, пошкодження різьби та негерметичні заглушки.


Тріщини в блоці

Якщо є тріщини між сорочкою охолодження в двигуні і масляними каналами, то це самий серйозний дефект, з яким тільки можна зіткнутися. Якщо для заміни блоку циліндрів вибирається стара деталь, то її потрібно також ретельно вивчити на предмет деформацій.
Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації
Навіть незначні мікротріщини призведуть до того, що охолоджуюча рідина змішується з маслом. Пошкодження між сорочками охолоджуючої системи і стінками циліндрів обов'язково приведуть до появи антифризу в камері згоряння. Мікротріщини можуть утворюватися від перегріву, а також внаслідок браку лиття. В литому блоці можуть бути раковини та інші дефекти. У випадку з ГБЦ це також заміна головки блоку циліндрів ВАЗ.

Способи пошуку тріщини

Визначити тріщину можна за наступними симптомами. Це коливання температури двигуна влітку – стрілка датчика температури скаче в бік зростання чи зменшення. Також визначити, що блок тріснув, можна за характерним троению під навантаженням (наприклад, при підйомі в гору).


Але далеко не у всіх випадках можна виявити тріщину неозброєним оком. Часто тріщина настільки маленька, що для її виявлення використовують технологію пневматичної обпресування, ультразвукове сканування, використання магніточутливого обладнання і гидроконтроль. Якщо спеціального обладнання немає, тоді в СТО користуються способом діагностики з водою і повітрям. Суть в тому, що всередину блоку циліндрів закачують воду. Якщо вона просочується назовні, значить, є тріщина.

Крива площину

Цей дефект виникає через неякісних охолоджуючих рідин. Але навіть якщо в розширювальний бачок заливати тільки дорогий якісний антифриз, ідеальної площині не вийде. Якщо вибирається колишній у вживанні блок, то ступінь деформації обов'язково повинна бути в межах допуску. Тоді після шліфувальних або фрезерних робіт не зменшиться об'єм двигуна і не підвищиться ступінь стиснення. Щоб дізнатися, крива площину чи ні, необхідно виконати виміри з використанням високоточних вимірювальних інструментів. Якщо кривизна в межах допусків виробника, то блок ще можна використовувати. В іншому випадку виконується заміна блоку циліндра.

Пошкодження циліндрів

Це ще одна причина, по якій приймають рішення про заміну блоку. Серед причин – задираки, природний знос, вироблення у вигляді конусності, овальності. Якщо задираки неглибокі, їх можна прибрати за допомогою розточування під ремонтні розміри.
Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації

Перевірка блоку в домашніх умовах

На жаль, в умовах навіть добре обладнаного гаража дуже важко перевірити блок циліндрів. Щоб дати точний висновок, необхідно виконати опресовування. У блоці глушать всі отвори охолоджуючої системи. Далі деталь поміщають в ємність з теплою рідиною. Герметичність перевіряють шляхом подачі повітря під тиском в канал сорочки охолодження.
Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації
Можна перевірити рівність прівалочной площині за допомогою спеціальної лінійки і щупів. На око визначати наявність деформації не варто – допуски вимірюються в сотих частках міліметра. Циліндри дефектуют з допомогою нутромера. Це вимірювальний прилад для точного вимірювання діаметрів отворів. Вимірювати потрібно в середині ходу поршня, на початку ходу, в місцях перекладки поршня в нижню мертву точку і у верхню мертву точку.

Необхідний інструмент

Отже, блок не підлягає ремонту, і потрібна заміна блоку циліндрів. Для цього знадобиться велика кількість інструментів. Обов'язково знадобиться набір торцевих головок і гайкових ключів, оправка для установки поршнів в блок. Також будуть потрібні динамометричний ключ, комплект прокладок і болтів для кріплення ГБЦ.

Як розібрати двигун - у загальних рисах

Насправді нічого складного в процесі роботи немає. Весь процес зводиться до того, щоб зняти з блоку все навісне обладнання, всі внутрішні деталі, елементи і зібрати все це потім на новому блоці.
Першим ділом потрібно від'єднати від двигуна всі дроти, зняти електроніку, повітряний фільтр і його корпус. У результаті залишиться лише сам силовий агрегат. Також потрібно відкрутити і демонтувати все те, що надалі може заважати. Далі можна від'єднати коробку передач. Ця операція ні у кого не викличе труднощів, так як кріплення КПП здійснюється болтами. Іноді простіше знімати коробку після того, як демонтувати двигун з автомобіля. Але в цьому випадку після заміни блоку циліндрів двигуна можуть бути проблеми з монтажу мотора тому.
Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації
Далі знімають зчеплення. Тут також все відносно просто. Відвертають болти, що утримують кошик зчеплення, а потім весь вузол легко і зручно знімається з маховика. Далі демонтують приводний шків на колінчастому валу. Для виконання цієї операції потрібна плоска викрутка, а також відповідного розміру ключ. Може виявитися корисним і газовий ключ. Першим ділом фіксують колінчастий вал – це робиться блокуванням маховика викруткою. Потім ключем відкручують гайку шківа. Потім відвертаються болти, що утримують маховик, і деталь знімається. Під маховиком зазвичай встановлена пластина – її слід зняти. Далі з распредвала двигуна знімають ремінь або ланцюг. Але це потрібно робити, якщо головка блоку ще не знімалася. Потім демонтують розподільний вал, але іноді простіше зняти всю ГБЦ повністю. Головка блоку циліндрів закріплена болтами або гайками на шпильках. Шпильки або болти краще придбати новими в комплекті, якщо буде виконуватися заміна головки блоку циліндрів ВАЗ.

На даному етапі можна перевертати мотор і знімати піддон. Під піддоном картера є прокладка, і вона потребує заміни. Але в деяких випадках вдається обійтися герметиком-прокладкою. Далі знімають масляний насос. Для цього відкручують кришку заднього сальника, демонтують вал насоса і шестірню приводу. Відкручують болти і прибирають фіксуючу скобу, далі викруткою акуратно виймають вал і шестерню. Шестерня ця дуже важлива для роботи двигуна. Тому при заміні блоку циліндрів ВАЗ-2110 з нею потрібно бути дуже акуратним. Далі демонтують деталі в механізмі шатунів і колінчастого валу. Тут також потрібні акуратність і увага. Деталі хоч і здаються однаковими, але не взаємозамінні. Кожна деталь індивідуальна. Спочатку знімають шатуни. Колінчастий вал повертають таким чином, щоб два шатуна зайняли своє верхнє положення. Потім з кришки шатуна відкручують гайки і бугель знімають. По кришці іноді доведеться злегка постукати молотком – з боків деталі. Далі витягується шатун повністю разом з поршнем – може вийти від зусилля рук або за допомогою молотка. Далі знімають корінні кришки. Вони зафіксовані гайками, і для кожної кришки має бути строго своє місце на новому блоці. Потім виймають колінчастий вал, видаляють вкладиші і стопорні півкільця. На цьому процес розбирання двигуна і блоку циліндрів можна вважати закінченим. Можна встановлювати новий блок і збирати мотор.

Особливості складання

Складання здійснюється в зворотному порядку. При монтажі шатунів необхідно враховувати, що на кожному з них є позначки, зроблені виробником. На блоці вони теж є – мітки на блоці і шатунах повинні збігатися.
Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації
При установці дотримуються ліву і праву частини. Шатун і його кришка ідеально підібрані на заводі – пара індивідуальна. Замінювати їх не можна. Щоб встановити поршень у циліндр, знадобиться спеціальна оправка для стиснення поршневих кілець. Оправлення можна придбати в готовому вигляді або ж зробити самостійно. Вкладиші шатунні і корінні монтуються таким чином, щоб збіглися замки на вкладишах і посадочних місцях. Вкладиші перед монтажем змащуються маслом.

Про заміну заглушок

Іноді з блоку двигуна тече масло або охолоджуюча рідина. Виною всьому найчастіше стають заглушки. Внаслідок корозії на них з'являються дірки. Ремонтувати їх немає ніякого сенсу, допоможе тільки заміна заглушки блоку циліндрів ВАЗ. Для того щоб полегшити процес, знімають всі вузли, які заважають. Від'єднують трубу глушника від колектора, знімають кронштейн труби насоса для підведення ОЖ, від карбюратора і ГБЦ від'єднують шланги вентиляції картера. Демонтують повітряний фільтр, шланги карбюратора, захисну кришку ГРМ. Далі знімають і сам ремінь і шків. Потім демонтують ГБЦ. Далі для заміни заглушки блоку циліндрів ВАЗ з допомогою зубила і молотка заглушку провертають в корпусі блоку. Деталь зручно виймається плоскогубцями. В іншому випадку деталь висвердлюється. Наждаком чистять краю отвору. Перед установкою нової заглушки можна обробити посадочне місце герметиком. Деталь запресовують молотком. Далі все збирається в зворотному порядку.
Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації
Після зняття ГБЦ варто виконати заміну прокладки блоку циліндрів. Це обов'язково, так як одноразові прокладки. В деяких випадках допускається використовувати герметик-прокладку.

ГБЦ

Нерідко після дефектації двигуна виявляється, що немає необхідності міняти весь блок повністю і можна обійтися лише заміною головки блоку циліндрів. Змінюють елемент з причини перегріву. Навіть з-за незначного перегріву може утворитися тріщина на робочій поверхні деталі, в сталевих вкладишах, між сідлами клапанів. Також голівку знімають для заміни прокладки головки блоку циліндрів двигуна. Для демонтажу потрібно зняти все, що може заважати – це АКБ і дроти запалювання. Далі краще взяти маркер, позначити всі трубопроводи, шланги і зняти їх. Потім знімається все навісне обладнання.
Заміна блоку циліндрів: інструкція та рекомендації
Після цього знімають кришку головки блоку, ремінь. Болти рекомендується відвертати дуже акуратно, використовуючи схему, зворотний затягуванні. Коли голівка знята, можна проводити з нею різні ремонтні роботи (наприклад, заміну клапана головки блоку циліндрів). Монтаж головки здійснюється в зворотному порядку. Але при цьому встановлюється нова прокладка і новий комплект болтів. Закручувати останні слід за допомогою динамометричного ключа з потрібним зусиллям.

Висновок

Всі двигуни влаштовані приблизно однаково, і з допомогою даної інструкції початківець автослюсар зможе розібрати мотор і замінити блок. Але обов'язково необхідно враховувати особливості кожного мотора, навіть якщо це заміна прокладки блоку циліндрів на Вазі. І тоді все обов'язково вийде.