Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто

02.01.19, Різне
444
З кожним роком дизельних автомобілів стає все більше і більше. І якщо кілька років тому дизель зустрічався тільки на комерційну техніку, то зараз легкові авто з тракторними движками – аж ніяк не рідкість. Причини на те є, і цілком об'єктивні. Такі авто витрачають вдвічі менше пального при тій же продуктивності. Але потрібно розуміти, що пристрій дизельних двигунів дещо відрізняється. Так як майже всі вони йдуть з турбіною (а інакше істотно підвищити продуктивність ДВС не вийде), то обов'язково буде присутній і інтеркулер на дизелі. Що таке інтеркулер, для чого він потрібен? Відповіді на ці та інші питання читайте далі в нашій статті.

Характеристика

Отже, що таке інтеркулер в автомобілі на дизелі? Це проміжний радіатор, який розміщується в системі подачі повітря в циліндри ДВС. Для чого потрібен інтеркулер на дизелі? Головне завдання даного елементу полягає в охолодженні повітря. Варто відзначити, що встановлюється даний радіатор не тільки на дизельні автомобілі. Також можна зустріти їх і на бензинових авто, але це стосується тільки спортивних примірників, що укомплектовані потужної турбіною. А установка інтеркулера на дизель найчастіше виконується на заводі. Так, ці радіатори дещо менше, ніж на авто з бензиновими турбодвигунами, але й сам компресор менш продуктивний.


Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто

Принцип роботи

Ми знаємо, що таке інтеркулер в автомобілі на дизелі. Але яким чином виходить з допомогою нього зробити повітря холодніше? Досягається ця задача дуже просто. Принцип роботи такий же, як у звичайного радіатора системи охолодження. За рахунок великої площі контакту з навколишнім середовищем повітря швидко охолоджується подібно антифризу в СОД. Ніяких додаткових елементів для цього не потрібно. Повітря самостійно проходить через нутрощі інтеркулера. Схема проста, дешева і практична. З таким пристосуванням не варто боятися будь-яких поломок. Єдине, що потрібно стежити за чистотою радіатора (про це трохи пізніше).
Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто
Чому такий елемент не зустріти на атмосферних ДВЗ? У таких двигунах кисень надходить за рахунок розрідження у впускний системі (воно створюється, коли поршень рухається вниз). На турбірованних ж повітря нагнітається примусово крильчаткою компресора. Так як кисню більше, а обсяг впускний системи маленький (не більш ніж на атмосферних ДВЗ), то він починає стискатися. З законів фізики ми знаємо, що при стисканні повітря нагрівається. Чому це шкідливо? Гаряче повітря – ворог ДВС. Він впливає на продуктивність мотора, також може статися детонація. Чим холодніше повітря, тим краще. Тому інтеркулер і встановлюється на турбовані авто (найчастіше її встановлюють за фільтром перед колектором).


Пристрій

Зовні цей елемент схожий зі звичайним радіатором. Він також має безліч пластин і ходів. Ще у пристрої є охолоджуючі патрубки. Вони робляться максимально довгими. Також важливо, щоб трубки були прямими, інакше вони можуть згинатися, що призведе до втрати тиску. Додатково до патрубків приварюються пластинки. Це необхідно для більш ефективної віддачі тепла. Зазвичай в якості матеріалу для радіатора вибирається алюміній або мідь. У цих металів максимальна теплопровідність. Встановлюється цей елемент, як ми вже сказали, між впускним колектором і турбокомпресором. Зазвичай його ховають під переднім бампером. Іноді ставлять біля основного радіатора охолодження.
Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто

Типи

Існує кілька типів інтеркулерів:
 • Повітряний. Це найбільш популярний тип. В даному випадку охолодження виробляється шляхом набігаючого повітряного потоку, що утворюється при русі авто на швидкості.
 • Рідинний. В даній ситуації сприяє охолодженню рідина. Плюс системи полягає в тому, що радіатор більш компактний. Також рідину краще забирає тепло, ніж повітря. Але в пристрої рідинна система більш складна. Тому встановлюється набагато рідше.
  Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто
 • Чи дає це результат?

  Наскільки ефективний інтеркулер в турбованим автомобілі? Як показує практика, даний елемент дуже важливий і ефективний. Охолодження повітря на 20 градусів дає шестивідсотковий приріст потужності. А так як інтеркулер здатний охолодити повітря відразу на 50-60 градусів, це збільшує продуктивність двигуна більш ніж на 15 %. Якщо говорити про рідинні системи, вони здатні охолодити повітря на 70-80 градусів. А це вже практично чверть загальної потужності ДВЗ. Тому не дарма встановлюється інтеркулер на «Кіа-Соренто» дізель, а також на інші турбовані авто. Це дійсно приносить позитивний результат.

  Недоліки системи

  Розглядаючи, що таке інтеркулер на дизелі, варто відзначити і його недоліки:
 • Зниження тиску. У будь-якому випадку повітря повинен проходити не прямо, а через певні магістралі і лабіринти. Тому частина енергії, що дає турбіна, втрачається.
 • Маса. Вага деяких радіаторів може доходити до 15 кілограм.
 • Необхідність у наявності додаткової охолоджуючої рідини (стосується другого типу інтеркулерів). Крім того, потрібно стежити за герметичністю системи і завжди контролювати рівень. Якщо рідина в системі відсутня, ефективність інтеркулера знижується в рази.
  Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто
 • Можна закривати інтеркулер взимку на дизелі?

  Деякі власники цікавляться, чи можна закривати даний елемент і принесе це результат. Потрібно сказати, що холодне повітря (навіть від'ємної температури) не шкідливий для двигуна. Але шкідливий конденсат, який може накопичуватися з-за різниці температур. Що кажуть щодо цього питання фахівці?
  Закривати радіатор є сенс, коли температура навколишнього повітря нижче -25 градусів. Якщо ж автомобіль використовується по місту або по глибокому снігу, радіатор краще залишати відкритим. Мотор напружується сильніше, ніж при їзді по трасі, тому повітря повинен охолоджуватися обов'язково. При комбінованому режимі (місто-траса) краще закривати радіатор наполовину. Що стосується їзди по трасі, тут краще закривати інтеркулер (якщо температура повітря нижче -25). Але нічого страшного не трапиться, кажуть фахівці, якщо проігнорувати цю рекомендацію.

  Можна прибирати його?

  Деякі автовласники замислюються над тим, щоб прибрати дану конструкцію, грунтуючись на одному з недоліків (повітря проходить повільніше, що знижує ефективність турбіни). Але фахівці не радять йти на подібні заходи. Збільшити потужність таким чином не вийде. Більш того, з-за гарячого повітря вона, навпаки, істотно впаде. До того ж мотор і система впуску не розраховані на такі високі температури. Тому демонтаж інтеркулера може тільки нашкодити.

  Як підвищити потужність?

  Знімати інтеркулер не можна. Але що робити, якщо хочеться збільшити продуктивність двигуна? Розумне рішення – установка більш об'ємного радіатора. Таким чином повітря буде проходити швидше і при цьому не менш якісно охолоджуватися. Наступним кроком можна здійснити установку повітрозабірника на капоті. Часто подібну ідею реалізовують власники «Субару».
  Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто

  Про експлуатації

  Важливо не тільки знати, що таке інтеркулер на дизелі, але і правильно обслуговувати його. Головний ворог – це бруд. Вона перешкоджає нормальному теплообміну. Як результат, виникає гаряче повітря на впуску і падіння потужності. Слід чистити елемент не тільки зовні, але і всередині. Як перевірити інтеркулер на дизелі на предмет забруднення? На жаль, вийде зробити це тільки після його демонтажу. Знявши патрубки, ми побачимо, чи є всередині масло. Якщо турбіна жене масло, воно неодмінно виявиться в интеркулере. Тоді потрібно взяти очищувач карбюратора і ретельно вимити жирні сліди. Чистий інтеркулер – запорука стабільної роботи турбірованного двигуна.
  Що таке інтеркулер на дизелі: типи пристрою, принцип роботи та установка на авто

  Висновок

  Отже, ми розглянули, що таке інтеркулер на дизелі. Як бачите, це дуже важливий елемент в автомобілях з турбованими двигунами. Його не можна знімати і при цьому важливо контролювати його чистоту. Тільки так система буде ефективною.