Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку

02.01.19, Різне
203
В серпні 1944 року, а саме 9-го числа, було озвучено та прийнято постанову Комітетом оборони СРСР про створення в столиці Білорусії авторемонтного комбінату, який вже через пару місяців перейшов від відновлення застарілих машин до створення нових вантажівок, в конструкції яких використовували американські деталі. З цього і почалася історія МАЗа.
Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку

У воєнні часи

Незважаючи на те, що підприємство було утворено після звільнення Мінська, воно встигло вкласти свій внесок у перемогу. Випускаються вантажівки відправлялися безпосередньо на фронт. Зазвичай це були автомобілі марки «Студебеккер», які збиралися на заводі до початку 1946 року. Саме на подібні модифікації монтувалися легендарні мінометні комплекси «Катюша».


Після закінчення ВВВ історія Мазу продовжилася будівництвом виробничих потужностей нового комбінату в столиці Білорусії. Залишилися на території американські вантажівки використовувалися для військових операцій, зокрема, доставки комплектуючих вузлів з Ярославля до Мінська.

Початковий етап

Історія створення Мазу увійшла в активну стадію після підписання Сталіним указу про початок його будівництва (серпень 1945 року). У 47-му, коли роботи по зведенню підприємства ще велися, Мінськ прибув вантажний автомобіль ЯАЗ-200. Він і став попередником 200-ї версії транспортних засобів МАЗ. Це був бортовий прототип, на його базі незабаром створили самоскид, який вийшов у світ вже під егідою і емблемою білоруських конструкторів. Одночасно із зведенням цехів для будівництва велася посилена робота над розробкою і запуском в масове виробництво п'ятитонних машин. Вже в листопаді 1947 року було випущено п'ять зразків під індексом МАЗ-205. Після прийняття участі в параді вони стали символом серійного випуску п'ятитонних вантажівок (перших у країні).


Історія автомобіля МАЗ-200

У 50-му році завод ще перебував на етапі будівництва, не зупиняючи провадження двохсотого сімейства вантажівок. На той період основними роботами були збірка авто і випуск дерев'яних кабін. Практично 75 відсотків комплектуючих елементів приходило з Ярославля. У 1951-му запустилися основні виробничі потужності комбінату, після чого ситуація змінилася докорінно. В Мінськ перенаправлення цілі команди технічних фахівців і інженерів з усіх регіонів СРСР. Їм належало створити повноцінну інфраструктуру з виробництва вантажівок практично з нульової позначки.
Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку
Бортовий аналог МАЗ-200 був освоєний швидко, оскільки для даної конструкції не були потрібні спеціальні гідравлічні пристосування для підйому кузова. Модифікації спочатку показали себе як надійні і невибагливі машини. Протягом декількох років на базі зазначеного транспортного засобу був розроблений цілий комплект середньо - і тяжелотоннажных вантажних авто. Паралельно велося виробництво армійських аналогів серії 200-Г. Моделі оснащувалися захисним тентом і відкидними лавками для особового складу. Сідельний тягач проекту 200-У серійний випуск пішов у 1952 році. Він устатковувався двотактним двигуном типу ЯАЗ-М-204В потужністю 135 кінських сил. Маса буксируваного причепа досягала 165 тонни. Незабаром вийшли у світ повнопривідні вантажівки, основою для яких послужили все ті ж 200-е версії. Серед модифікацій даної лінійки:
 • МАЗ-501 – сідельний лісовоз;
 • варіація 502 – для армійських потреб;
 • серія 502А – вантажівка з лебідкою на фронтальному бампері.
 • 25-тонники

  Історія моделей МАЗ не могла минути зародження атомної промисловості в кінці 40-х років 20-го століття. Екстрено створювалися гідравлічні і теплові електростанції. Щоб забезпечити своєчасну доставку матеріалів для спорудження гребель, потрібна машина, транспортуюча великі брили граніту, вага яких часом досягав декількох десятків тонн. Для цих цілей серія 200 не годилася. Тому велися розробки нових 25-титонников, що представляють собою експериментальні кар'єрні самоскиди МАЗ-525. Їх характеристики володіли унікальними параметрами для того часу. Серійне виробництво машин було налагоджено в 1950 році. Перші примірники обладналися танковими двигунами на 12 літрів, потужністю 300 кінських сил. Задній міст фіксувався на рамі без ресорних частин. Як амортизатора виступали величезні колеса, діаметр яких дорівнював 172 метра. Витрата пального варіювався в межах 100-130 літрів на 100 кілометрів пробігу. Гранична швидкість – 30 км/ч. В зчепленні самоскидний причіп від Свердловського комбінату міг транспортувати до 65 тонн. Подібна техніка стала справжньою гордістю автомобільної промисловості Радянського Союзу.

  Модифікації 40 тонн

  Незабаром в історії створення автомобіля МАЗ вийшов ще більш потужний вантажівка, в зв'язку з вимогами часу. Розробка 40-тонного варіанти почалася в 1955 році, менше ніж через два роки він брав участь в пробігу «супертяжів» (МАЗ-530). У 1958 році зазначений примірник удостоївся найвищої премії на Всесвітній промвыставке в Брюсселі. Виготовлення кар'єрних примірників перенесли на підприємство в Жодіно. З того моменту почалося масове виробництво сорокатонников, які склали гідну конкуренцію самим «важким» БелАЗам. Незважаючи на світове визнання, всього було випущено не більше півсотні зазначених модифікацій.
  Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку

  Ера перших бескапотников

  Протягом майже 20 наступних років продукція Мінського автомобільного заводу особливо не змінювалася. У пріоритеті були 200-е та 205-е модифікації. Історія Мазу поповнилася новою моделлю в 1966 році, коли на арену вийшов вантажівка під індексом 500. Його розробка обумовлена масою труднощів, пов'язаних з переробкою основи кабіни і розміщення силового агрегату. Існувало досить багато противників, які не вітали інновації. Тим не менш зусиллями молодих і активних фахівців було просунуто рішення про розробку двох дослідних проектів під номерами 500 і 503. Вже влітку 1961 року після випробувань виготовили понад 120 автомобілів зазначених модифікацій, які пройшли реальне тестування в різних регіонах неосяжної країни, включаючи лісові господарства Крайньої Півночі. Досвідчені заходи і серійне виробництво переплелися незрозумілим чином, що зумовило продовження виготовлення «двохсоток» аж до 1966 року. Останній (за офіційною версією) МАЗ-200 встановлений в якості постаменту на вході в центральну прохідну Мінського автокомбината. Прийнято вважати, що історія МАЗ-500 увійшла в активну фазу саме з цього моменту. Вже в наступному році на конвеєр поставили відразу кілька різновидів цієї серії:

 • бортові машини;
 • самоскиди;
 • сідельні тягачі;
 • версії з різними типами розвантажень;
 • машини зі спеціальним причепом;
 • модифікації з зміненим параметром жорсткості кузова.
  Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку
 • Цікаві факти

  Серед новинок радянської автомобільної промисловості, а також історії Мазу, слід зазначити лісовоз з повним приводом проекту 509. При переміщенні в порожньому стані він міг транспортувати розпуск-причіп на власному шасі. На початку 70-х моделі 500 трохи допрацювали, встановивши оновлену решітку радіатора, підвищивши на 1000 кілограм вантажопідйомність з одночасним збільшенням швидкісного режиму до 85 км/ч. Для використання в Західній Європі в терміновому порядку розробили тягач версії 504В, який відрізнявся від базового аналога тим, що міг буксирувати причіпний пристрій вагою 20 тонн. Вперше в історії на вітчизняні вантажівки даного типу встановили двигун V-подібної конфігурації з вісьмома циліндрами. Параметр потужності мотора (ЯМЗ-238) склав 240 «коней». Як показує історія створення автомобілів МАЗ, моделі 504В відрізнялися видовженими ресорами, поліпшують плавність ходу, а також кабіною, яка оснащувалася обіднім столиком, додаткової тепловий і шумовий ізоляцією, протисонячні козирками, шторками на вікнах. На той час всі вітчизняні далекобійниками заздрили колегам з «Совтрансавто», де і експлуатувалися зазначені версії.
  Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку

  Впровадження повнопривідних моделей

  Історія створення МАЗ продовжилася в 1977 році. На той час у Європі прийняли оновлений порядок розташування оптики на вантажних автомобілях. Не дивно, що 500-я лінійка зазнала чергової модернізації. Деякі вузли та деталі поліпшили або допрацювали. Помітно змінилася і зовнішність транспортного засобу. Головні світлові елементи перемістили на фронтальний бампер, повторно видозмінили решітку радіатора. Індекси оновлених моделей стали заплутаніша і складніша (53355429 і так далі), хоча по факту це залишилися ті ж «п'ятисотки» з невеликими переробками. Наступний заводський тюнінг торкнувся історії моделей МАЗ-500 в перетворенні їх у версію 6422 з кабіною прямокутної конфігурації і підвищеної комфортності. Вважається, що з цього періоду береться початок випуску сучасних аналогів білоруських вантажівок. Знаковою датою в історії марки МАЗ вважається 19 травня 1981 року. У цей день був представлений сідельний двовісний тягач проекту 5432 який випускався практично одночасно з тривісним аналогом 6422. Від попередників автомобілі відрізнялися оновленої зручною кабіною з панорамним переднім склом і наявністю пари «спальників». Серед інших нововведень і поліпшень:
 • травмобезпечна рульова колонка;
 • регулювання керма по нахилу і висоті;
 • дзеркала-сфери;
 • бортова діагностична система;
 • сидіння з підресореним механізмом;
 • можливість перевірки основних вузлів без виходу водія з кабіни.
 • Одночасне збільшення об'єму резервуара для пального і зниження споживання палива зумовили можливість проїзду оновлених машин на одній заправці до тисячі кілометрів. І це ще не всі плюси: повна вага двовісних автопоїздів підвищився до 42 тонн, параметр потужності моторів збільшився на 30 «конячок» (до 330 л. с.).

  Новітня історія заводу МАЗ

  Наступна легендарна розробка від білоруських конструкторів – модифікація «Перебудова» під індексом 200. Цей автопоїзд реально випередив свій час, маючи модульну конструкцію, визнану найкращою в світі серійного автомобілебудування. Ці заслуги були відзначені на міжнародному саміті в Парижі. Сталася ця подія в 1988 році. Є інформація, що деякі корпорації з Європи та Америки придбали патенти на цей автомобіль. На батьківщині зазначений проект залишився яскравим спогадом, а сама ідея «Перебудови» так і залишилася в досвідчених версіях, оскільки значно випереджала реалії 80-х. Ну а потім почалися відомі події з реальною розбудовою та розвалом Союзу.
  Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку
  У той же період почалося повномасштабне тестування стратегічного військового тривісного вантажівки МАЗ-6317. Параметр вантажопідйомності машини становить 11 тонн. Паралельно велися випробування сідельного тягача під індексом 6525. Колісна формула обох транспортних засобів – 6х6. Подібна техніка білорусами раніше не випускалася, тому обидва примірники після обкатки були пущені в пробіг. Маршрут випробувального заїзду – Мінськ-Сургут-Мінськ. В історії машин МАЗ цієї серії практикувалося перетин льодових переправ через Об і Іртиш, а також перевірка піщаними бар'єрами Каракумов. Провівши доопрацювання машин, конструктори відправили їх на повторне тестування в Нижневартовск. Всі ці перипетії вантажівки подолали тільки на етапі заводських випробувань. В ході державного іспиту на вихід в серію і прийняття на озброєння перевірка була ще серйозніше. У підсумку лінійки 6317 і 6425 були прийняті в штат Радянської Армії як автомобілі багатоцільового призначення.

  Після розвалу СРСР

  В історії МАЗ почали спостерігатися справжні проблеми на початку 90-х. Після розпаду СРСР були порушені всі стійкі економічні і господарські зв'язки, що істотно знизилися виробничі обсяги. Продукція Мінського комбінату виявилася неконкурентною на світовому ринку. Через кілька років завод зміг відновитися, почав модернізувати наявні автомобілі і приступив до розробки четвертого покоління. Особливості нових вантажівок:
 • поява захисних огорож, системи АБС;
 • оснащення механізмом проти буксування;
 • використання широкої формації двигунів ЯМЗ, ТМЗ, «МАН», «Каммінс», «Перкінс»);
 • наявність електромеханічного блокування диференціалів;
 • кабіни підвищеної комфортності з високим дахом, регульованими кріслами і кермом.
 • Базою двовісних автомобілів виробництва 90-х залишалися модифікації 5336 і 5337. Повний вага вантажівки склав від 16 до 25 тонн, в залежності від моделі, яких було безліч. В автопоїзді цей показник збільшувався до 44 тонн. Серед найбільш затребуваних новинок цього періоду:
 • Авто під індексом 534005 на 87 тонни з збільшеною кабіною, потужністю 330 «коней».
 • Варіант з причепом 8701.
 • Сідельний тягач 543208 з новим «движком» ЯМЗ-7511 потужністю 400 л. с.
 • На спільному підприємстві «МАЗ-МАН» організували виробничі потужності по збірці магістральних тягачів 543265 і 543268 які оснащувалися 370 - 410-сильними двигунами, призначалися для роботи у складі автопоїздів (44 т). Базою для створення машин стали шасі серії 5432 кабіни лінійки F200. З 2000-го року стали випускатися тривісні тягачі з «движками» потужністю 400-465 кінських сил.
  Автозавод МАЗ: історія заснування і розвитку

  На завершення

  Незважаючи на всі труднощі і протистояння, історія авто МАЗ триває. Мінський комбінат з колективом близько 20 тисяч співробітників серед колишніх країн соціалістичного табору займає провідне місце з випуску вантажівок. Для порівняння параметрів продуктивності: 80-ті роки – до 40 тисяч машин, 90-ті – всього 12 тисяч одиниць. У 2000-му зібрано понад 13 тисяч шасі. На комбінаті також йде випуск причіпних пристроїв і напівпричепів різної конфігурації. Крім того, працює філія по виготовленню автобусів. З моменту заснування Мінського автомобільного заводу з його конвеєрів зійшло понад 12 мільйона транспортних засобів різного призначення.