Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Блокування міжосьового диференціалу: що це таке, принцип роботи

02.01.19, Різне
561
Позашляхові авто оснащені диференціалом. Цей елемент потрібен для забезпечення провідним колесам різної кутової швидкості. При повороті колеса розташовані на зовнішньому і внутрішньому радіусі. Міжосьовий диференціал на позашляховику має блокування. Далеко не всі знають, що це таке – блокування міжосьового диференціала. Давайте розберемося, що це, для чого і як користуватися.

Міжосьовий диференціал

У будь-яких автомобілях точно є один диференціал. Цей механізм покликаний ділити крутний момент, який на нього подається з вхідного вала між двома півосями. Повнопривідні авто оснащені двома диференціалами – для кожної колісної пари. Також є ще і міжосьовий. Необхідність в ньому викликана тим, що позашляховики експлуатуються в дуже складних умовах. Різні осі відчувають різний тиск, і потрібно розподіляти крутний момент між ними.


Блокування міжосьового диференціалу: що це таке, принцип роботи

Блокування

Будь диференціал має, крім переваг, і дуже серйозний недолік. Цей недолік є наслідком переваги – якщо одне з коліс починає буксувати, то диференціал віддає більший крутний момент саме на це колесо. Це дуже сильно знижує характеристики прохідності. Якщо для цивільних автомобілів це норма, то для позашляховиків це зовсім неприпустимо. З цієї причини практично всі межосевые диференціали оснащуються системами блокування. Але є винятки. Наприклад, блокування міжосьового диференціала на «Ниві» відсутній, зате можна купити і встановити самостійно одне з пропонованих ринком рішень. Коли увімкнено блокування, то на кожну вісь віддається один і той же крутний момент. Тому колеса не будуть буксувати. Це потрібно, щоб машина могла з легкістю пройти слизькі місця.

Види блокувань

Ми дізналися, що це таке – блокування міжосьового диференціала. Тепер варто познайомитися з видами даних систем. Зараз можна виділити ручне і автоматичне блокування. У першому і у другому випадку можна частково або повністю відключити диференціал. На моделях авто з підвищеною прохідністю є автоматичні блокування. Їх три різновиди – це система з вискомуфтой, блокування Trosen і з фрикційною муфтою. У чому особливості та відмінності даних систем? Розглянемо більш детально кожну.


Блокування міжосьового диференціалу: що це таке, принцип роботи

Блокування з вискомуфтой

Це найбільш поширена блокування. Вона базується на симетричній планетарної схемою. Робота заснована на взаємодіючих між собою конічних шестеренках. Важливим елементом даної конструкції є спеціальна герметична порожнину. В ній повітряно-силіконова суміш. Механізм пов'язаний з півосями за рахунок пакетів дисків. Якщо авто з повним приводом рухається з якоюсь постійною швидкістю по досить рівній поверхні, то диференціал з таким блокуванням передає крутний момент до передньої і задньої осі в пропорції 50:50. Якщо ж один з пакетів буде обертатися швидше, то за рахунок підвищеного тиску в герметичній ємності віскомуфта почне гальмувати пакет. За рахунок цього вирівняються кутові швидкості. Диференціал заблокується.
Серед головних переваг цієї системи можна виділити її простоту і малу вартість. Саме за рахунок цих чинників механізм отримав таке широке поширення в сучасних позашляховиках. Якщо говорити про недоліки, то автоматичне блокування здійснюється не повністю і існує ризик перегріву системи, якщо блокування експлуатується достатньо довго.

Система Trosen

Ось ще одна блокування міжосьового диференціала. Що це таке? Вона являє собою корпус, дві напівосьові шестерні з сателітами і вихідними валами. Вважається, що блокування такого типу найбільш ефективна і досконала. Нерідко дану систему можна побачити на нових позашляховиках європейського та американського виробництва. В основі лежать черв'ячні колеса в кількості двох пар. В кожній парі є провідне і ведене колесо – напівосьове і сателіт. Принцип дії заснований на особливостях черв'ячних шестерень. Якщо кожне колесо має однакову зчеплення з дорогою, тоді блокування не буде задіяна, а диференціал буде працювати в звичайному режимі.
Блокування міжосьового диференціалу: що це таке, принцип роботи
Блокування міжосьового диференціала здійснюється, якщо одне колесо почне обертатися швидше, ніж інші. Сателіт, пов'язаний з колесом, буде намагатися крутитися у зворотний бік. В результаті черв'ячна шестерная перевантажується і тим самим блокує вихідні вали. Звільнився крутний момент передається на іншу вісь і значення крутного моменту таким чином вирівнюються. У чому плюси даної системи? Головною перевагою такого блокування вважається максимальна швидкість спрацьовування і дуже широкий діапазон розподілу крутного моменту з однієї осі на іншу. Серед інших плюсів можна виділити, що дані блокування не ведуть до перевантаження гальмівних систем. Мінус один – це складність даної конструкції. До речі, схожу блокування можна побачити на ГАЗ-66.

Блокування з фрикційними муфтами

Основна відмінна особливість в тому, що передбачається можливість включення блокування автоматично або вручну. Конструкція і робота блокування міжосьового диференціала схожа на систему з вискомуфтой. Але тут працюють фрикційні диски. Коли машина рухається плавно, кутові швидкості на осях розподілені рівномірно. Якщо на одній з півосей є прискорення, диски почнуть зближуватися, між ними буде зростати сила тертя – піввісь пригальмовується.
Блокування міжосьового диференціалу: що це таке, принцип роботи
Дані системи практично не використовуються на серійних моделях авто. Причина в складності конструкції і невисокому ресурсі. Диски дуже швидко зношуються, а сама конструкція вимагає особливого догляду і ретельного обслуговування.

Електронні блокування та імітації блокувань

У більшості сучасних авто є так звані електронні блокування міжосьового диференціала. Що це таке, ми розглянемо далі. Електронне блокування в більшості випадків являє собою лише імітацію. ЕБУ отримує інформацію від датчиків коліс, що одне з коліс обертається швидше і починає переривчастими командами пригальмовувати колесо. Тим самим момент перерозподіляється на іншу сторону. Зазвичай дізнатися про те, що включена дана система, можна дізнатися за приладової панелі – блимає блокування міжосьового диференціала.

Блокування міжосьового диференціалу: що це таке, принцип роботи

Недоліки та особливості

При довгій роботі в такому режимі існує ризик перегріву і виходу з ладу гальмівних систем. Автомобіль має автоматичну захист, якщо температура піднімається вище допустимою, але це не скрізь і не завжди працює. Якщо навантаження серйозна, то крутного моменту може бути мало, щоб зрушити авто вперед. Начебто і блимає лампа, тріщить гальмівна система, але машина нікуди не їде. Підняти обороти неможливо – електроніка не дає.
Блокування міжосьового диференціалу: що це таке, принцип роботи
Міжосьова блокування диференціала "Паджеро", а вона там електронна, у воді втрачає ефективність. Мокрі колодки не можуть загальмувати мокрий диск. Але навіть імітація – це не порожня забава. Природно, вона не підійде для серйозного бездоріжжя, але їздять туди далеко не всі власники. Електронного блокування цілком вистачить для звичайних випадків. Наприклад, вони можуть знадобитися взимку. Але сильно розраховувати на систему не можна – електроніка може підвести в самий невідповідний момент. Тому в "Паджеро" додатково є справжня, залізна блокування.