Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Грейдер-елеватор: будову, призначення, фото

09.01.19, Різне
317
Грейдер-елеватор являє собою землерийну техніку самохідної або причіпної конфігурації. Машина безперервної дії в процесі роботи вирізає з допомогою спеціального ножа грунт, з подальшим її переміщенням допомогою стрічкового транспортера у відвал. Серед особливостей – низька вартість робіт поряд з простотою організації процесу порівняно з аналогічними модифікаціями інших конфігурацій.
Грейдер-елеватор: будову, призначення, фото

Класифікація елеваторів-грейдерів

Зазначені машини поділяються за кількома критеріями:
 • По ходовій частині розрізняють навісні, причепи і напівпричепи. Найбільшою популярністю користуються другий і третій тип. Навісні агрегати найчастіше встановлюються в парі з важкими колісними грейдерами.
 • По виду робочого органу виділяють сферичні дискові різці, систему плоских різаків, комбіновану конструкцію (плоскі, дискові і напівкруглі загострені ножі).
 • За розміщення транспортерів. Вони розташовуються діагонально або поперечно. Перші версії використовуються для подачі грунту у вантажівки. Для далекого покидька зазвичай застосовується спеціальний метальник.
 • По різновиди приводу. Тут представлені грейдери-елеватори з механічним трансмісійним вузлом, працюючим від ДВЗ, а також мультимоторные варіанти з дизель-електричним блоком. Розглянута техніка обладнується гідравлікою або електрогідравлічною системою, що відповідає за управління діючого органу.
 • Пристрій елеватора-грейдера

  Розглянутий агрегат складається з кількох головних вузлів. Серед них:


 • рамна частина;
 • ріжучий робочий елемент, розміщений на плунжерній рами;
 • транспортер;
 • пристосування для зчіпки;
 • ходова частина;
 • система управління;
 • гідравлічний привід;
 • трансмісійний вузол;
 • двигун.
  Грейдер-елеватор: будову, призначення, фото
 • Головна рама призначена для монтажу всіх блоків техніки, включає в свою конструкцію пару поздовжніх балок квадратного перерізу. Між собою вони з'єднуються за допомогою коробчатих кутиків та профілів. З тягачем фронтальна частина рами агрегує за допомогою зчіпного пристосування. Задній вузол лягає на колісні півосі з пневматичними шинами. Посередині встановлюються робочі органи (транспортер з стрічкою і плунжерна рама з ножем). На частину у вигляді прямокутної вертикальної конструкції підвішується транспортер і монтується система управління. Вона кріпиться до головної рами зварюванням. Силова установка монтується ззаду на плиті, фіксується трубчастим кронштейном.


  Конструкційні особливості

  Елеватори-грейдери найчастіше обладнуються різаками дискової конфігурації, що монтуються на плунжерній рамі, яка зварена з трьох балок. Спереду зазначеного елемента передбачена сережка, а ззаду – цапфа, що спирається на фронтальну стійку. Заглиблення робочого органу і повернення його назад здійснюються за допомогою пари гідравлічних циліндрів. Перед транспортером може монтуватися роторний живильник з лопатями. Він служить для зміни напрямку подачі оброблюваного грунту на 90 градусів з подальшою його подачею на стрічку з певною швидкістю. Транспортерні блок грейдер-елеватора розміщений на вертикальній рамної конструкції, яка шарнірно з'єднується з головною рамою. До іншим частинам даного вузла належать два барабана (ведений і направляючий), ролики, пристрій натягу, стрічка, очисний пристрій. Для видалення землі з внутрішньої поверхні рухомої частини є очисний механізм з шнеком. З барабана забруднення видаляється механічним шляхом за допомогою скребка.
  Грейдер-елеватор: будову, призначення, фото

  Ходові пристосування

  У цій частині грейдер-елеватора (див. фото вище) оснащується парою задніх коліс на півосях. На них з боку транспортера монтуються спарені аналоги. Вони зроблені висувними, що забезпечує підвищення стійкості машини поперечно робочої позиції за рахунок коригування колії по ширині. Робочі елементи мають привод, що агрегує з мотором тягача або одним з двигунів (дизель або електрика). Крутний момент подається до одноступінчатому редуктора через муфти роликів і зчеплення від колінчастого вала. Вихідна частина провідної частини редуктора активує гідравлічний насос шестерінчатої конфігурації.
  Грейдер-елеватор: будову, призначення, фото

  Застосування

  Призначення грейдерів-елеваторів:
 • Пошарова вирізка грунту з подальшою його подачею в відвал. Робоча дистанція становить до 15 метрів.
 • Завантаження відпрацьованого складу в самоскиди, вантажівки.
 • Обробка грунту при зведенні доріг, дамб, насипів, виїмок, котлованів та інших об'єктів, пов'язаних з підрізуванням грунту в значних обсягах.
 • Робота за вказаними напрямками на рівнинах і слабохолмистої місцевості для вироблення і підрізуванні нормальних грунтів і землі малої вологості. При цьому не повинно бути великих каменюк і скелястих включень. Довжина розроблюваного ділянки становить від 05 до 10 кілометра.
 • Розглянута техніка використовується в дорожньому, меліоративному і інших будівництвах, залізничної, кар'єрній сфері, при зведенні гідротехнічних конструкцій. Крім того, елеватори-грейдери затребувані при вскрышивании і іригації. Машини експлуатуються при великих робочих об'ємах, переважно на зв'язних ґрунтах другої та третьої категорій.
  Грейдер-елеватор: будову, призначення, фото

  На завершення

  Завдяки безперервності функціонування робочих елементів грейдер-елеваторів, гарантується підвищений показник продуктивності. При цьому витрати енергії, поряд з мінімальною металомісткістю, забезпечують більшу ефективність, порівняно з іншою землерийною технікою. Потужність розглянутих машин витрачається в плані продуктивності практично протягом усього робочого періоду. Для порівняння, у аналогів циклічного типу цей відсоток становить лише 20-25% (на різку ґрунтового шару). До провідним економічним факторам елеваторних грейдерів відноситься номінальна продуктивність (в годинах), а також дальність транспортування відпрацьованого матеріалу поперечно і в горизонтальному напрямку. Ця характеристика враховується від ножа до точки укладання. Згідно ГОСТ 7125-70 зазначена техніка має показником продуктивності від 630 до 1600 кубометрів на годину.