Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки

09.01.19, Різне
518
«Нива» - мабуть, найвідоміший російський позашляховик. На жаль, за весь час випуску ця машина не зазнала значних модернізацій. Істотні зміни прийшли лише з виходом нової моделі – «Шевроле-Нива». Машина отримала інший кузов і салон, але мотор залишився колишнім. Як наслідок, багато проблем «перекочували» на нову «Ниву». Це не тільки мала потужність, але і високий витрата палива. В середньому «Шевроле-Нива» споживає близько 15 літрів бензину в місті. Це дуже великий показник для простого 16-літрового двигуна. Зрозуміло, в сьогоднішніх реаліях містити такий автомобіль буде накладно. І щоб знизити витрати на експлуатацію, багато водії виконують установку ГБО на «Шевроле-Ниву». Який це дає результат і як проводиться монтаж? Про все це і не тільки читайте далі у статті.


Особливості

Ключова особливість ГБО полягає в тому, що двигун при незначних змінах працює на іншому типі палива. Замість класичного бензину в камеру згоряння потрапляє пропан-бутан, змішаний з повітрям. Принцип роботи двигуна при цьому не змінюється. Однак щоб система працювала, потрібно редуктор-випарник, окремі магістралі, бак, мультиклапан та інше обладнання. Без цих складових система не буде працювати.
Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки

Які є переваги?

Що кажуть про ГБО на Chevrolet Niva відгуки? Основна перевага полягає у вартості палива. Пропан-бутан вдвічі дешевше, ніж бензин. При цьому машина витрачає приблизно стільки ж палива. Тобто на сотню йде все ті ж 15 літрів. іноді показник може збільшитися на 5-7 відсотків, але не більше (в іншому випадку потрібно налаштовувати ГБО «Ниви-Шевроле»). Витрати на утримання позашляховика знижуються в два рази. При цьому дане паливо відрізняється більш щадними продуктами згоряння. На відміну від бензину, газ не залишає нагару. Свічки після 30 тисяч кілометрів пробігу абсолютно чисті, як стверджують відгуки. Те ж саме стосується і масла. Воно не вбирає будь-якого нагару, оскільки йому нема звідки взятися. Відпрацювання при зливі не така чорна, як зазначають власники. Ще один момент – це високе октанове число. Якщо у бензину воно становить 92-98 то у газу цілих 102. Це означає, що детонація двигуна буде виключена повністю. Зазначимо, що за рахунок високого октанового числа газ підходить і на турбовані двигуни. Головне, щоб система була правильно налаштована.


Продовжимо перераховувати переваги Chevrolet Niva на газу. Економія грошей на заправку – не єдиний плюс. Потужність машини не знижується, тяга теж не пропадає. Позашляховик веде себе так само добре, як і на бензині.

Про недоліки системи

Оскільки пропан-бутан має дещо інший склад, ніж бензин, перед згорянням таке паливо потрібно підігріти. Мова йде про те, що при контакті з повітрям такий газ миттєво замерзає. Навіть у літній спекотний день пропан-бутан має властивість замерзати. Саме тому в системі є редуктор-випарник, підключений до штатної системи охолодження двигуна. Гарячий тосол підігріває редуктор, і газ не замерзає, а нормально змішується з повітрям. У літній час двигун можна запустити і на газу, проте взимку це зробити не вийде. Попередньо потрібно почекати, поки нагріється редуктор-исправитель від штатної СОД. І вже після цього можна переходити на газ. Тобто взимку відразу завестися на ГБО не вийде, доведеться чекати, поки авто прогріється на бензині, або прогрівати на ходу, а далі перемикатися на пропан – так стверджують власники. Таким чином, повністю відмовитися від бензину не вийде. Він все одно має бути в баку (навіть влітку хоча б тому, щоб не згорів електричний бензонасос, якщо немає відповідного вимикача).
Наступний недолік – це вартість самої системи і ціна установки. Точна цифра буде залежати від покоління газобалонного обладнання (цей момент ми розглянемо пізніше), але в будь-якому випадку, щоб перейти на ГБО, потрібно витратити не менше 175 тисячі рублів на роботу і матеріали. До того ж встановити сучасне обладнання четвертого покоління буде складно самому (а його потрібно ще й правильно налаштувати).

Про покоління ГБО

Всього на сьогоднішній день існує п'ять поколінь газобалонних установок. Однак на «Шевроле-Ниву» (втім, як і на інші авто в Росії) встановлюють в основному два типи ГБО. Це системи другого і четвертого покоління. Друге покоління є універсальним і може встановлюватися як на карбюраторні, так і на інжекторні авто. Система доукомплектована дозатором газу, який дозволяє вручну регулювати склад суміші.
Четверте покоління є більш сучасним і відрізняється тим, що впорскування газу здійснюється безпосередньо в циліндри. То є пропан не змішується в патрубку з повітрям, як на ГБО-2. Система готує оптимальний склад суміші. Для кожного циліндра є окрема форсунка (газовий інжектор). Вона володіє спеціальним керуючим блоком, який приймає сигнал від ЕБУ. Якщо говорити про перші враження, «Нива-Шевроле» з ГБО 4 покоління має такий же витрата палива, як на бензині. На другому поколінні він трохи більше, так кажуть власники. Але система ГБО-4 буде і дорожче.

Особливості вибору балона

При установці ГБО на Chevrolet Niva потрібно заздалегідь визначитися з тим, якою буде тип балона. Є два варіанти:
 • Циліндричний. Це класичний газовий балон. Встановлюється в багажнику або під днищем. У першому випадку балон буде красти багато місця, тому багато монтують його під днищем. Однак щоб це зробити, доведеться трохи змінити конфігурацію вихлопної системи і фаркопа.
 • Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки
 • Тороїдальний. На даний момент найбільш оптимальне рішення. Балон встановлюється на місце штатного запасного колеса і має форму таблетки. Не приховує місця в багажнику, при цьому має досить великий об'єм (близько 50 літрів).
 • Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки
  Ще одна особливість ГБО на «Шевроле-Ниві» - це установка заправного клапана. Його краще розмістити поряд з основною горловина для заливання бензину.

  Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки
  В якості альтернативи багато встановлюють клапан в бампер, проробляючи там отвір відповідного розміру. Рішення більш легке, проте з часом елемент може іржавіти, так як його буде постійно закидати снігом і піском. В один момент кулька перестане тримати тиск. Це не критично, адже на самому балоні теж є такий механізм. Але після заправки весь газ, що знаходиться між баком і клапаном, буде йти назовні, викликаючи дике шипіння. Важливий момент – вибір і установка газових магістралей. Ще кілька років тому автовласники поголовно вибирали мідні трубки. Так, вони міцні і з вигляду надійні. Але з роками неминуче утворюються всередині оксиди. Це засмічує фільтр і перешкоджає нормальному проходженню газу по магістралі. Тому зараз все більше майстрів відмовляються від мідних трубок на користь пластикових. Вони не менш надійні, не перетираються, і всередині не будуть утворюватися оксиди. Тому якщо і вибирати трубки, то тільки пластикові, - так радять відгуки. А закріплювати їх краще до бензиновому трубопроводу.

  Установка редуктора і інших елементів: особливості

  Якщо встановлюється своїми руками ГБО на Chevrolet Niva, то редуктор можна монтувати і на самому початку робіт. Головне – визначитися з місцем його розташування. Закріплюється він до кузова. Ні в якому разі не проводиться монтаж на мотор. Також до редуктора повинен бути забезпечений хороший доступ. Далі, після монтажу елемента, варто виконати врізку в СОД. По завершенні робіт варто вивести магістраль високого тиску, а також патрубок з вакуумом.
  Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки
  Далі слід зробити врізку штуцерів (краще на знятому колекторі). Свердлити треба дуже точно і акуратно, щоб газовий штуцер збігався з бензиновими форсунками. Нові газові форсунки повинні мати однаковий кут і розміщуватися поруч один з одним. На виконаних отворах нарізається різьба під штуцера. Зверніть увагу, що попередньо потрібно змастити різьблення високотемпературним герметиком. Після цього колектор ставиться на місце (обов'язково на нову прокладку). Далі можна монтувати газову рампу. Остання буде закріплюватися на верхній частині впускного колектора. На наступному етапі прокладається магістраль подачі газу від редуктора, монтується фільтр очищення газу. Фінішна частина – це електрика. Але тут роботу краще довірити професіоналу, який правильно продзвонить проводку в «Ниві».

  Що робити з фаркопом і глушником?

  Якщо в якості бака був обраний класичний циліндричний балон і прийнято рішення розміщувати його знизу, потрібно подумати про фаркопу (якщо такий є). Оптимальний варіант – це установка вже переробленого елемента від компанії Bertone. Але можна доопрацювати і штатний фаркоп. Для цього береться труба діаметром 34 міліметра і виконується вигин, який в точності повторює коло нашого балона. Потім потрібно змістити і обрізати кріпильну пластину, отримати додатковий кронштейн. Останній може впиратися в заправочний клапан. Після виконання всіх процедур важливо перевірити міцність фаркопа. Також увагу слід приділити глушника. Він вимагає незначної доробки. Власники практикують таку схему: встановлюють два глушника, які приварюються один до одного послідовно. З другого глушника необхідно вивести трубу з вигином під балон.

  Регулювання

  Зверніть увагу, що не можна налаштовувати ГБО навмисно на економію. Машина повинна їсти стільки, скільки їй належить. Якщо в циліндри буде потрапляти надто бідна суміш, це незабаром приведе до прогару клапанів. Це відбудеться не відразу, а через 30-40 тисяч кілометрів. Ні про яку економію тут мови бути не може. Якщо ГБО налаштовано правильно, то ресурс мотора буде таким же, як і на бензині (якщо не більше). Працює мотор м'якше, а забруднення мінімальні.
  Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки

  Експлуатація та обслуговування

  Після установки газу на «Ниву-Шевроле» багато хто цікавиться, як експлуатувати автомобіль далі. Чи варто робити додаткові роботи при обслуговуванні? Про все по порядку. Отже, перше – це масло. Його в наших умовах необхідно міняти кожні 10 тисяч кілометрів. Як ми вже сказали раніше, після установки газу на «Ниву-Шевроле» масло не буде так швидко чорніти. Але це не означає, що змінювати його потрібно рідше. Регламент залишається таким же – один раз в 10 тисяч кілометрів. Такий же інтервал заміни має і масляний фільтр.

  Газовий фільтр

  Що додасться після установки газу на «Ниву-Шевроле», так це газовий фільтр. Його встановлюють у підкапотному просторі. Іноді знаходиться він поруч з редуктором. Регламент заміни даного елемента – 20-30 тисяч кілометрів. Раніше міняти його не має сенсу. Газ не настільки брудний, і, як показує практика, через 10 тисяч паперовий фільтруючий елемент тільки-тільки починає набувати темний відтінок. Але не потрібно економити і просто продувати фільтр. Коштує він копійки, а, здувши зовнішні частинки, ми не збільшимо пропускну здатність старого елемента. Тому міняємо фільтр не часто, але обов'язково на новий.

  Конденсат

  Приблизно раз у рік необхідно зливати конденсат з газового редуктора. Для цього в механізмі передбачений спеціальний кран, який відкручується шестигранним ключем. Зазначимо, що на старих редукторах такого отвору може не бути. Але якщо воно є, не лінуйтеся зливати такий конденсат. Зазвичай звідти ллється чорна масляниста рідина.
  Газ на «Ниву-Шевроле»: особливості, переваги та відгуки
  Через п'ять і більше років експлуатації може «грішити» кулька на заправної горловини. Ціна його теж незначна, тому, якщо після заправки клапан починає шипіти, варто замінити даний кульку. В іншому ж ГБО на Chevrolet Niva (ГБО 4 покоління і 2-го в тому числі) не вимагає уваги.

  Висновок

  Ось і все, що потрібно знати про установку газу на «Ниву-Шевроле». Як бачите, в експлуатації система невибаглива. А економія від газу на Chevrolet Niva очевидна – на заправку йде вдвічі менше грошей.