Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

"Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика

15.01.19, Різне
249
Автомобіль ВАЗ-2114 оснащується сучасним інжекторним ДВС. Робота силового агрегату повністю контролюється ЕБУ (електронний блок управління двигуном або "мозок" машини). Саме він відповідає за своєчасну подачу палива в колектор, іскри для запалення суміші, він несе відповідальність за стабільну роботу двигуна на всіх режимах. Давайте дізнаємося, як працюють "мізки" ВАЗ-2114 яких типів вони бувають, де знаходиться ЕБУ, з якими несправностями може зіткнутися власник, як діагностувати даний пристрій. Ця інформація буде корисною для кожного автовласника.

Опис

В якості основного пристрою ЕБУ ВАЗ-2114 використовується мікропроцесор. Головне його завдання – повністю контролювати всі системи двигуна при його запуску та під час роботи в різних режимах і при різних навантаженнях.


"Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика
Електронна система за певним алгоритмом збирає всі дані від датчиків в єдине ціле, а потім обробляє їх. "Мізки" ВАЗ-2114 працюють з цими даними для того, щоб давати адекватну реакцію на будь-які зміни в системах автомобіля, а потім коригувати роботу всіх систем до встановленої виробником норми. Електронний блок керування контролює також і виконавчі пристрої в автомобілі. Це система вентиляції, живлення, запалювання, діагностики, а також холостого ходу.

Структура пам'яті ЕБУ

"Мізки" ВАЗ-2114 характеризуються трикаскадної системою пам'яті. Кожен каскад відрізняється наявністю окремих робочих модулів. Розглянемо їх докладно:
 • Каскад ОЗП – це знайоме слово для тих, хто розбирається в пристрої і принцип дії ПК. Функції ОЗУ (оперативної пам'яті) в даному випадку також не є чимось новим. Вищеназваний каскад являє собою блок звичайної оперативної пам'яті, де обробляються поточні робочі сесії.
 • Блок ППЗУ (програмоване постійне запам'ятовуючий пристрій) – це довгострокова пам'ять ЕБУ ВАЗ-2114. Система містить дані про те, коли водієві потрібно проходити технічне обслуговування. Тут же зберігаються паливні картки, попередні калібрування, алгоритми контролю. Також в даному блоці "мізків" ВАЗ-2114 зберігається основна прошивка. Інформація, що знаходиться в цьому каскаді, ніколи не зітреться. Якщо провести аналогію з комп'ютером, то це пристрій для постійного зберігання даних, вони ніколи звідси не підуть. При перепрошиванню «мізків» зміни вносяться саме сюди.
 • Наступний каскад – ЭРПЗУ (електрично репрограммируемое запам'ятовуючий пристрій). Це окремий модуль. Його основна функція – контролювати роботу протиугінних систем. Розділ зберігає кодування, паролі, способи та особливості синхронізації інформації між ЭРПЗУ і іммобілайзером в машині. Якщо раптом з якихось причин пакети даних не будуть збігатися, двигун автомобіля не запуститься.
 • Кожен модуль являє собою окремий блок. З'єднання між ними виконані так само, як і на материнській платі комп'ютера.


  Де знаходиться блок управління

  Згідно з особливостями конструкції автомобіля, "мізки" ВАЗ-2114 знаходяться під торпедою. Щоб демонтувати електронний блок для ремонту або перепрошивки, потрібно спочатку розібрати тунель. Це можна зробити, відкрутивши кілька саморізів зі сторони пасажирського крісла. Звідти ж дуже зручно підчепити саму пластикову панель. Коли демонтаж буде завершено, можна буде побачити отвір, через яке легко дотягнутися до ЕБУ. Він закріплений на металевому фіксаторі.
  "Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика
  Далі для остаточного демонтажу пристрою необхідно взятися за фіксатор та підтримувати блок управління. Після цього слід вивернути болт і акуратно витягнути корпус блоку управління. Завчасно слід знеструмити бортову мережу автомобіля.
  Короткі замикання – це вороги будь-яких електронних пристроїв. Але дане авто – це особливий випадок. При демонтажі потрібно зняти не тільки масу, але і плюсову клему. ЕБУ коштує дорого, він дуже чутливий до КЗ.
  "Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика
  Потрібно бути готовим до того, що на б/у авто іноді ЕБУ в штатному місці може бути відсутнім. Де «мізки» ВАЗ-2114 знаходяться, якщо в призначеному місці їх немає? Власнику доведеться пошукати цей блок.

  Види ЕБУ

  ВАЗ-2114 – автомобіль вже досить старий. Але час не пройшло для моделі даром. Інженери і фахівці з електроніки постійно працювали над поліпшенням свого дітища. Це стосується і блоку управління. Всього було випущено вісім поколінь ЕБУ. Вони відрізнялися не лише своїми технічними характеристиками, але і виробником. Власнику може бути цікаво, які "мізки" стоять на ВАЗ-2114. Щоб це з'ясувати, досить просто візуально подивитися на корпус блоку. На ньому є маркування. У ній закодований номер моделі ЕБУ. Досить зіставити те, що написано на блоці, з заводськими таблицями. Тоді стане ясно, що встановлено в автомобілі.

  "Січень-4" і GM-09

  Якщо ЕБУ має маркування 2114-141020-22 тоді це модель "Січень-4". Якщо останні символи - 102020 21 тоді власник автомобіля має справу з блоком управління GM-09. Це перші версії ЕБУ для даних автомобілів. Цими блоками машини комплектувалися до 2003 року. Розрізняються вони між собою деякими датчиками під стандарт ЄВРО-2. На ринку такі «мізки» можна купити за ціною до шести тисяч рублів.
  "Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика

  Bosch М154 "5.1 Ітелма", "Січень 5.1"

  Якщо на авто встановлена прошивка Bosch, то на корпусі можна буде побачити наступні символи – 21114-1411020. Якщо цифри 2114-1411020-7071 тоді це "Ітелма". Якщо остання цифра 72 тоді це "Січень 5.1". Це блоки другого покоління, що представляють собою вже більш універсальні рішення, які зустрічаються на ВАЗ-2113 і 2115. Що стосується принципу функціонування «мізків» ВАЗ-2114 на 8 клапанів, то ЕБУ повністю ідентичний. Ці блоки встановлювалися на машини навіть після 2013 року, так як прилад вийшов дуже успішним. Після 2013 року модифікація "Січень 5.1" стала випускатися в трьох варіантах. Основні відмінності полягали у контролі уприскування. ЕБУ від "Ітелма" та "Січень 5.1" сьогодні можна придбати за ціною від восьми тисяч рублів. ЕБУ "Бош" встановлювали переважно на експортні автомобілі, але вони пропонуються за приблизно такою ж ціною.

  Bosch M 797 та "Січень 7.2"

  "Січень" встановлювався у великій кількості моделей, в залежності від об'єму двигуна і типу комплектації. Наприклад, на 15-літровому восьмиклапанном моторі були встановлені ЕБУ від "Автел", які мають гриф 81 та 81 ч. Такі ж "мізки", але від "Ителмы" маркувалися грифами 82 і 82ч. "Бош" встановлювався на експортні автомобілі. Маркування таких ЕБУ наступна: 80 і 802 для ЄВРО-2 і 30 для стандарту ЄВРО-3. 30-я серія ЕБУ "Бош" встановлювалася і на 16-літрові силові агрегати. Оскільки спочатку розроблялося під обсяг 15 спостерігалися значні збої або система повністю відмовляла. Тому пізніше випустили спеціальну комплектацію з маркуванням 31ч. Виготовлені для внутрішнього ринку автомобілі з двигуном 16 оснащувалися блоками від "Автел" і "Ітелма". Перші серії від "Автела" мали позначку 31. Їй були властиві ті ж помилки, що й у "Бош" 30-ї серії. Пізніше недоробки усунули у версії 31ч. У зв'язку з проблемами у конкурентів, автовласники віддавали перевагу блокам від "Ителмы". Вдала серія була випущена під маркуванням 32.
  "Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика
  Вартість нового блоку з цих поколінь зараз складає приблизно вісім тисяч рублів. Якщо потрібен блок, бувший в експлуатації, то на авторинку можна відшукати його за ціною до чотирьох тисяч рублів.

  "Січень 7.3"

  Дана модель виготовлена фірмою "Ітелма", має маркування 11183-1411020-02 з прошивкою "мізків" ВАЗ-2114 Євро3. "Автел" випускав ЕБУ під Євро 4. Це покоління зараз найбільш поширене. Всі восьмиклапанные авто, випущені після 2007 року, були укомплектовані саме їм. Нові блоки цієї серії можна придбати за ціною від восьми тисяч рублів.

  Способи діагностики електронного блоку

  Так як вітчизняний автомобіль, то різні поломки і збої – явище досить часте. Якщо загорівся "чек", тоді без застосування спеціальних пристроїв для діагностики не обійтися. Якщо навіть є прилад, діагностика займе час.
  "Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика
  Найбільше власники хвалять пристрій ELM-327. Воно просте в обігу і дозволять стерти помилки з пам'яті ЕБУ, а також прошити "мізки" на ВАЗ-2114. Більшість автовласників відразу ж її видаляють, якщо вона є. Але це неправильний підхід. Немає ні однієї помилки, яка б виникала просто так. Якщо ви їх заберете, автомобіль не стане повністю справним. Крім того, видалення симптомів може привести до плачевних наслідків. Але буває і так, що ЕБУ взагалі не відповідає на запити діагностичного обладнання і видає помилку, яку знайти не виходить. В даному випадку оглядають корпус на наявність пошкоджень, потім перевіряють запобіжник і блок на наявність перегрівів. При серйозних механічних пошкодженнях і деформаціях електронний пристрій підлягає заміні.
  "Мізки" ВАЗ-2114: види, принцип роботи та діагностика

  Висновок

  Ми розглянули, що таке «мізки» на ВАЗ-2114 вивчили, яку функцію вони виконують. Як бачите, ЕБУ – це головна електрична деталь в автомобілі, від стану якої залежить робота двигуна і всіх інших агрегатів.