Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Заміна гальмівної трубки своїми руками

18.01.19, Різне
468
Витік рідини, а також розгерметизацію гальмівної системи часто провокують старі згнилі або пошкоджені гальмівні трубки-магістралі. Це дуже важливі елементи. За цих магістралей рідина з бачка подається до гальмівним механізмам всіх чотирьох коліс. Якщо якась трубка прийшла в непридатність, то краще замінити її повністю, якщо є така можливість. Давайте подивимося, як здійснюється заміна гальмівної трубки на більшості автомобілів.

Пристрій, принцип дії

Отже, водій зупиняє автомобіль натисканням на педаль гальма. Остання впливає на підсилювач гальмівних зусиль, а той - на ГТЦ, стискає рідина в магістралях.
Заміна гальмівної трубки своїми руками
Під дією зусилля ГТЦ рідина стискається і переходить в зону з мінімальним тиском. Це трубки, а потім – робочі механізми. Гальмівна рідина тисне на привід, і супорт стискає колодки. Коли тиск на педаль послаблюється, знижується тиск в підсилювачі гальм. Пружини в механізмі розтискають колодки. Рідина рухається назад в розширювальний бачок - у зону, де тиск мінімально.


Заміна гальмівної трубки своїми руками
Рух гальмівної рідини здійснюється з мідних трубок. Останні з'єднані з головним гальмівним циліндром і прокладені по днищу авто до гальмових механізмів. З'єднання трубок з механізмами та з ГТЦ виконані у вигляді різьблення – так досягається максимальна надійність. Адже тиск в магістралі може бути досить високим. Щоб підвищити надійність систем, трубки пов'язані з ГТЦ по діагоналі. Це дає можливість використовувати гальма при виході з ладу останньої. Приміром, з ГТЦ одна з трубок пов'язує передній лівий гальмівний механізм і задній правий. Інша трубка направляє рідину до переднього правого і заднього лівого колеса. Щоб тиск в системі не перевищував допустимий, на місцях, де все трубки з'єднуються, встановлено регулятор тиску. У народі він називається «чаклун».


Ознаки необхідності заміни

Будь-який, навіть недосвідчений автомобіліст зможе самостійно і без особливих зусиль визначити, чи варто міняти гальмівні магістралі. Зазвичай повна заміна необхідна, якщо спостерігається витікання рідини з системи, якщо був перегрів барабанів. Також бажано замінити трубку, якщо збільшився вільний хід педалі або гальмівний шлях. Заміну гальмівної трубки також рекомендують і в тому випадку, якщо колодки мають нерівномірний знос. Це означає, що вони працюють під різним тиском.
Заміна гальмівної трубки своїми руками

Причини виходу з ладу трубок

Як правило, на більшості автомобілів гальмівна магістраль приходить в непридатність унаслідок корозії. Нерідко на старих трубках утворюються тріщини. Потім з цих тріщин повільно витікає гальмівна рідина. Трубки виготовлені з міді і, здавалося б, кородувати не мають, але це не так. Корозія з'їдає магістралі, а ще потрібно додати сюди негативні впливи зовнішнього середовища. Особливо негативно навколишнє середовище впливає на метал трубок взимку, коли комунальні служби поливають дороги їдкими реагентами. Також одна з причин виходу з ладу – погані кріплення магістралі на кузові. Нерідко магістраль закріплена на днище автомобіля і нічим не захищена. Взимку дно автомобіля може чіпляти різні перешкоди і в результаті трубка тріскається або ламається. Також, якщо елемент постійно рухається разом з кузовом, то з часом на місці, де магістраль гнеться, виходить злам. Деталь легко пошкоджується.
Заміна гальмівної трубки своїми руками

Як виконується заміна?

Процес заміни гальмівної трубки зажадає від автовласника навичок і умінь слюсарної справи. Доведеться користуватися традиційним і спеціальним інструментом. Ремонт трубки виконується, коли неможливо замінити магістраль на нову. Для заміни викручують трубку з гальмівного циліндра, а зворотний кінець вивертають з головного гальмівного циліндра. Потім здобувається нове виріб. Трубку можна придбати в магазинах автозапчастин, але важливо пам'ятати крок різьби. Для іномарок це різьба 10 з кроком 1. Така запчастина вже має дві гайки і розвальцьована. Довжина трубок у продажу може бути різною, а підбирати її необхідно по автомобілю. Так, на деяких моделях авто деталь може бути прокладена з запасом, на іншій моделі цього запасу немає. Заміна гальмівної трубки передбачає відвернення старої і загвинчування на її місце нову.

Як міняти передні трубки?

Для роботи знадобиться наявність спеціального ключа. Він являє собою інструмент з болтом для поджатия. Ключ нагадує накидний, але не потрібно купувати в магазинах дешеве виріб. Такі ключі виготовлені з м'яких сплавів, які не витримують великих навантажень. Гайка на трубці виготовлена зі сталі – ключ легко виходить з ладу, а межі на гайці злизуються. Тоді відкручування і закручування такої деталі може бути великою проблемою. Гайки закручені досить туго і можна поливати їх WD-40 а ось нагрівати не варто. При нагріванні гальмівна рідина закипає, з-за високого тиску в системі може розірвати шланги, особливо якщо вони старі.
Заміна гальмівної трубки своїми руками

Інструкція

Ось як виконується заміна гальмівних трубок на ВАЗ 2110. Насамперед необхідно зняти колесо з того боку, де трубка буде змінюватися. Потім потрібно знайти гальмівний шланг. Він одним кінцем з'єднаний з супортом, а другим кінцем – з трубкою. Акуратно спеціальним ключем відвертають гайку на трубці, утримуючи іншим ключем шланг. Другий кінець трубки з'єднаний з ГТЦ. Таким же чином відвертають гайку трубки від гальмівного циліндра. Потім на місце старої магістралі прикручується нова. Спочатку туго загортають трубку до ГТЦ, а потім до гальмівного шланга на супорті. Перш ніж з'єднувати магістраль із системою, слід прокласти трубку по кузову так, як вона і була встановлена. На цьому заміну гальмівної трубки 2110 можна вважати закінченою. Але так як система певний час була разгерметизирована, слід прокачати гальма. Не обов'язково прокачувати гальма повністю. Це робиться тільки там, де була заміна. Пам'ятаємо, що трубки з'єднані по діагоналі. Наприклад, якщо заміна правої гальмівної трубки спереду, то починати прокачувати систему слід з заднього лівого колеса і навпаки, якщо змінювалася ліва передня трубка.

Задня частина

Тут немає нічого складного, за винятком того, що магістраль довші і з'єднується вона наступним чином – довша частина трубки з'єднана з ГТЦ і прикручена до «відьмака». Потім короткою трубкою «чаклун» з'єднується з гальмівним механізмом на колесі.

Заміна гальмівної трубки своїми руками
Заміна задньої гальмівної трубки виконується наступним чином. Якщо є естакада або яма, то знімати колесо не буде потрібно. Спочатку на всі різьбові з'єднання наноситься рідкий ключ, потім слід трохи почекати. Після цього хрестової викруткою або іншим відповідним інструментом відвертають саморізи, фіксують трубки до кузова авто. Після цього відповідним ключем відвертають два штуцера, що кріплять трубку до гальмівного шланга і до регулятора. Елемент витягують, а замість нього встановлюють новий. Якщо пошкоджена довга магістраль до «чаклуна», то дії аналогічні, тільки відкручують штуцер від ГТЦ і від регулятора. Після проведеної заміни потрібно не забути долити гальмівну рідину в розширювальний бачок до необхідного рівня і обов'язково прокачати систему, так як вона набрала повітря всередину, і процес гальмування буде неефективним. Якщо робилася заміна передніх гальмівних трубок зліва, то не потрібно прокачувати іншу магістраль.

Чи є особливості заміни на іномарках?

Більшість бюджетних, так і дорогих іномарок має стандартний пристрій гальмівної системи. Тому в разі необхідності і тут магістралі можна змінювати своїми руками. Заміна гальмівних трубок на «Ніссані» нічим не відрізняється від тієї ж операції на Вазі.
Заміна гальмівної трубки своїми руками

Висновок

Гальмівна система – дуже важлива складова будь-якого автомобіля. Потрібно регулярно стежити за станом трубок і за рівнем робочої рідини в бачку. Не варто зволікати із заміною магістралей, якщо вони пошкоджені. Справна гальмівна система – це запорука вашої безпеки.