Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях?

20.01.19, Різне
455
З кожним роком автовиробники намагаються збільшити потужність двигунів без збільшення їх робочого об'єму. Ще не так давно турбовані двигуна на легкових авто вважалися рідкістю. Але сьогодні вони ставляться і на бензинові мотори. Варто відзначити, що не кожен виробник ставить саме турбіну. Непоганий компроміс між потужністю і ресурсом – це установка компресора. У сьогоднішній статті ми детально розглянемо, чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях і який варіант краще вибрати.

Основна функція

Потрібно сказати, що компресор і турбіна мають однакову функцію. Їх завдання полягає у підвищенні потужності двигуна. Досягається це примусовим нагнітанням повітря в циліндри ДВС. На атмосферних ж двигунах повітря потрапляє до камери шляхом розрідження, яке створюється самими поршнями. Таким чином, головна функція даних агрегатів - це зростання продуктивності ДВС, і як наслідок, збільшення динаміки авто.


Компресор

Отже, що це за механізм? Компресор являє собою механічний нагнітач повітря, який встановлюється біля двигуна. Існує декілька різновидів механізмів: відцентровий, роторний і гвинтовий. На відміну від турбін, компресори з'явилися набагато раніше.
Чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях?
Масове розповсюдження вони отримали в 60-70 роках минулого століття в США. Тоді американські масл-кари поголовно оснащувалися даними нагнітачами. У 2000 роках встановлення компресора практикувала компанія «Мерседес». Яскравий тому приклад – автомобіль «Мерседес» С-класу. Такі авто відрізнялися шильдиком «Компресор» на задній частині кузова.

Переваги компресора

Автомобілі з компресором мають кілька переваг:
 • Надійність. Механізм достатньої простий, а тому не потребує частого уваги і ремонту. Обслуговувати компресор теж не потрібно.
 • Відсутність «турбоями», характерною для турбін.
 • Немає необхідності змащування. Компресор не вимагає додаткового охолодження і змащування.
 • Низький ризик перегріву.
 • Чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях?

  Недоліки компресора

  Тепер про недоліки, за які автомобілі з компресором зараз практично не випускаються. Мінусів небагато, а точніше, один. Це низька продуктивність. Завдяки компресору можна збільшити потужність двигуна тільки на 10 відсотків. У чому різниця компресора і турбіни? Встановлюється перший механізм на ремінну передачу і приводиться в дію від колінчастого ДВС. З-за цього максимальні обертів крильчатки сильно обмежені. Як наслідок, пристрій не може загнати такий обсяг повітря, як це робить турбіна. У той же час компресорні двигуна будуть краще атмосферних. Тут немає провалів потужності і більший крутний момент. А ремонт компресора може знадобитися на пробігах далеко за 300 тисяч кілометрів. Швидше потребуватиме уваги сам двигун, ніж компресор – кажуть власники.


  Чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях?

  Особливості турбіни

  Чим відрізняється турбіна від компресора на авто? Даний механізм являє собою теж механічний нагнітач, проте вже високотемпературний. Турбіна працює не від пасової передачі і колінчатого вала, а від енергії вихлопних газів. Чим компресор відрізняється від турбіни? Останній механізм має дві сторони – гарячу і холодну.
  Чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях?
  Всередині першої проходять гази, змушуючи другу за інерцією обертатися. У свою чергу, крильчатка холодної частини турбіни нагнітає повітря у впускний колектор. Чим швидше рухаються відпрацьовані гази, тим вище швидкість роботи турбіни. У середньому, температура гарячої її частини складає 800 градусів. Щоб забезпечити охолодження агрегату і злагоджену роботу крильчатки (яка обертається в 10 разів швидше, ніж на компресорі), інженери передбачили мастильну систему. Як показує практика, завдяки турбіні можна збільшити потужність двигуна до 40 відсотків. Але і тут є свої підводні камені, про які розповімо далі.

  Плюси і мінуси турбіни

  Як ми вже сказали раніше, головний плюс даного агрегату – це колосальне збільшення потужності. Звичайний 120-сильний двигун можна «роздути» до 180. А якщо і цього мало, існує чіп-тюнінг. Фахівці на програмному рівні змінюють дозування палива та інші установки в електронному блоці управління. У результаті турбіна більше «роздувається», а машина виходить ще більш динамічною. Компресор ніколи не дасть такі результати. Але розглядаючи відміну турбіни від компресора, варто згадати про надійність. Потрібно розуміти, що мотор буде постійно навантажений. В першу чергу, страждає ресурс. Якщо у випадку з компресором двигун міг працювати більше трьохсот тисяч, то турбовані мотори виходжують близько 150. Далі починаються ремонти, пов'язані як з поршневий системою, так і з самої турбіною. Особливо це стосується «чипованных» примірників. Потрібно знати міру. Не варто гнатися за потужністю. Всьому є своя межа. Збільшуючи потужність, ми завжди втрачаємо в ресурсі. Тут кожен вибирає сам, що для нього важливо.
  Чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях?
  Чим турбіна відрізняється від компресора ще, так це обслуговуванням. Так як двигун піддається навантаженням, ресурс масла теж знижується. На компресорних і простих атмосферних моторах заміну масла потрібно робити раз в 10 тисяч кілометрів. У випадку з турбіною дану операцію потрібно проводити не рідше, ніж раз на 7 а в ідеалі кожні 5 тисяч кілометрів. Причому масло потрібно використовувати не найдешевше – кажуть автомобілісти. Чим турбіна відрізняється від компресора в цьому плані? Також необхідно стежити за рівнем. Турбовані двигуни люблять під'їдати масло ще з заводу. Це норма для таких ДВС. В середньому витрата складає від двох літрів на 10 тисяч кілометрів. Їзда з низьким рівнем масла загрожує ремонтами. Ремонт турбірованного двигуна – це завжди великі капіталовкладення. До того ж, треба вміти знайти освіченого фахівця. Чим турбіна відрізняється від компресора ще? Наступний недолік – це вимогливість до якості палива. Це стосується як бензинових, так і дизельних турбованих авто.

  Що краще вибрати?

  Однозначної відповіді на це питання ніхто дати не може. Кожен вибирає автомобіль за своїм потребам. Компресорні ДВС відмінно підійдуть для тих, хто не хоче вкладати великі гроші в ремонт авто і при цьому немає необхідності суттєвого підняття потужності. Такі машини ходять дуже довго без поломок.
  Чим відрізняється компресор від турбіни в автомобілях?
  Для тих, хто хоче отримати від свого автомобіля максимум, однозначно потрібно вибирати турбовані двигуни. Вони дуже продуктивні. Але варто розуміти, що ресурс у таких ДВС буде менше. Через деякий час однозначно потрібно втручання у двигун або турбіну. Також, володіючи подібним авто, не можна економити на пально-мастильних матеріалах.

  Висновок

  Отже, ми розглянули, в чому різниця між турбіною і компресором. Як бачите, це абсолютно різні за принципом роботи агрегати, які мають однакову завдання.