Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки

21.01.19, Різне
163
Поки європейські суди шумно і зі скандалом розбираються з європейськими ж інженерами, які не роблять автомобілі досить екологічними, вітчизняні автовласники стають у чергу в СТО, щоб вимкнути або видалити систему рециркуляції відпрацьованих газів. Що це таке, чому система виходить з ладу і як виконується видалення ЄДР? Всі ці питання розглянемо детально в нашій сьогоднішній статті.
Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки

Що таке ЄДР?

Ще Джон Леннон закликав політиків дати світові шанс під час чергових акцій протесту. На відміну від політиків, до цього заклику серйозно поставилися фахівці з екології, які в спробі дати світові хоча б невеликий шанс на порятунок змушують виробників автомобілів "душити" двигуни до крайніх меж. Впровадження системи рециркуляції відпрацьованих газів або ЄДР повинно було істотно скоротити шкідливий вплив оксидів азоту у вихлопі автомобілів.


Це одна-єдина задача, яку вирішує система ЄДР. Існує багато варіантів реалізації системи, однак принцип дії всіх їх однаковий – відпрацьовані гази через спеціальний клапан подаються в двигун, де догорають далі. Такий принцип дозволяє знизити температуру горіння, особливо в бензинових двигунах. Адже саме високі температури – це одне з умов утворення оксиду азоту. Більше ні на що інше в автомобілі система ЄДР не впливає. Це суто екологічна опція будь-яких сучасних двигунів. Ресурс системи не вічний, він обмежений, особливо в умовах російської експлуатації. Приходить час, коли рециркуляція відпрацьованих газів перестає працювати так, як вона повинна. І тоді виходом із ситуації є видалення з ЄДР системи управління двигуном. Для переконливості потрібно сказати, що і нормально працює рециркуляція відпрацьованих газів на високих обертах і так не задіяна в аварійних режимах вона також відключається – клапан повністю закривається. Так передбачено в ЕБУ.


Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки
Боятися видалення ЄДР вітчизняному водієві не варто. Найнеприємніше наслідок – це високий вміст оксиду азоту у вихлопних газах. Але якщо все зважити, то безпроблемна експлуатація автомобіля, звичайно ж, переважує екологічні проблеми, бо нерви дорожче, а екологія і так погана.

Як і чому ЄДР виходить з ладу?

Серед типових проблем з клапаном ЄДР можна виділити заклинювання, розрив в ланцюзі актуатора, датчика положення клапана, підсмоктування повітря. При цьому по кожній з поломок можна назвати й інші типи несправностей.

Заклинювання

У процесі згоряння будь-якого виду палива утворюється сажа. В процесі експлуатації вона осідає в клапані, тим самим знижуючи його рухливість. І природно, через якийсь час клапан вже не може рухатися. Тут є два варіанти – клапан закритий або відкритий. Власнику автомобіля пощастить більше, якщо клапан заклинить в закритому положенні. У такому разі продукт згоряння, а саме сажа, не зможе потрапити всередину мотора. До речі, зараз практикується програмне видалення клапана ЄДР – в даному випадку фізично клапан залишається на своєму місці, проте програмно він закривається і відключається. Але це не найкращий спосіб.
Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки
Шкодить і відкрите положення. Відходи згоряння потраплять безпосередньо в циліндри двигуна. Якщо розглядати, як працює система, то спостерігається цікава картина – в більшості режимів роботи двигуна клапан закритий ЄДР і ніяк не бере участь в роботі силового агрегату – на високих оборотах, при великих навантаженнях.
Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки
Основний ворог клапана – це погані масла і низька якість палива. В основному це відноситься до дизелів, хоча до бензиновим двигунам теж стосується. Хоч автовласників і намагаються переконати, що якість вітчизняного палива європейське, але це справедливо далеко не на всіх АЗС. І водії потрапляють на видалення ЄДР та сажового фільтра.

Несправність двигуна

Тут може бути величезна маса різних варіантів. Наприклад, будь-які причини, що збільшують димність роботи двигуна, обов'язково знижують ресурс роботи системи ЄДР. Це засмічений повітряний фільтр, витоку повітря з системи наддуву, що протікають форсунки, закоксованные поршневі кільця. Це важливо, особливо для тих, хто хоче, щоб ЄДР працювала.

«Суїцид» ЄДР-клапана

Клапан ЄДР може здійснити свого роду самогубство. Це одна з його конструктивних особливостей. Щоб це зрозуміти, потрібно розглянути фізику процесу. На графіку крива інтенсивності вироблення оксидів буде зростати при підвищенні температури. Крива, що показує вироблення сажі, буде падати. Десь дві лінії перетнуться.
Чим менше у вихлопі цих оксидів азоту, тим краще для екології, але погано для мотора. Інженери намагаються отримати максимально збалансоване рішення – зменшити NO і не занапастити мотор. Але чим менше оксидів, тим складніше життя ЄДР. У ході експлуатації клапан вбиває себе сам.

Розриви в ланцюзі актуаторов і датчиків

Це рідкісна проблема, але періодично вона трапляється. Помилка в невідповідності між номінальним і фактичним становищем ЄДР-клапана. Щоб виявити, потрібна якісна діагностика. Ремонт дорогий, тому найкращий вихід – видалення ЄДР або відключення.
Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки

Рішення проблем з ЄДР шляхом видалення

Якщо вузол не працює, то адекватний власник розуміє, що ремонт дорогий. Заміна і зовсім варто захмарних грошей. Тому найпопулярніший спосіб вирішення питання – чіп-тюнінг, видалення ЄДР або ж програмне відключення системи. Це дешево, надійно і без наслідків.

Механічна частина процесу

В цьому процесі існують механічні процедури і програмні. Механічно вирішення питання зводиться до перекриття потоку через непрацюючий клапан. Перше, що виконає майстер-професіонал, це встановить спеціальну заглушку. Це здається легким, але насправді все складніше. Не ставлять заглушки з пароніту або ще чого-небудь на шляху вихлопних газів – матеріал прогорить. Заглушка повинна бути з хорошої сталі, а краще з нержавіючої, товщиною не менше 3 мм. Видалення ЄДР на дизелі проводиться приблизно так само.
Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки
Демонтаж клапана разом з охолоджувачем може бути досить складним завданням. Якщо клапан має охолоджувач, то встановлюють заглушки на патрубки. Це працює на М-серії від BMW. Але на «Фольксвагеном» або на БМВ N-серії такого охолоджувача немає, і система охолодження кольцуется.

У більшості сервісів з механічною частиною майстри справляються відмінно. Але ось з програмною частиною при видаленні ЄДР бувають помилки, і причому часто.

Софт

Першим ділом потрібно програмно заборонити ЄДР-клапану відкриватися. Якщо програміст знайде в прошивці карти системи рециркуляції, то це тільки половина справи – складніше прибрати помилки з ЄДР, точніше здійснити повне програмне видалення ЄДР. Тут деякі фахівці роблять дуже багато, і йде під ніж те, чого видаляти не слід. Далі проходить довгий і складний процес усунення наслідків таких вилучень. Це досить дорого.
Видалення ЄДР: програмне відключення, видалення клапана, прошивка чіп-тюнінга і наслідки
А адже потрібно відключити аварійний режим, у який система відправляє двигун з-за непрацюючої системи. На деяких авто потрібно перекалибровывать карти по повітрю. Останній спосіб – скомандувати на закриття клапана. Цей метод виправданий, але не завжди. Він гарний, коли до клапана фізично не дістатися. Надійність не абсолютна.

Висновок

Як видно зі статті, якщо система рециркуляції віджила своє або скоро отживет, то ремонтувати її не вигідно, та й сенсу немає. А видалення ЄДР не спричинить за собою ніяких наслідків. Машина буде їхати так само, як і їхала.