Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики

23.01.19, Різне
419
Початківці водії при експлуатації свого першого автомобіля стикаються з безліччю питань. Головний з них – це вибір масла для двигуна. Здавалося б, при сьогоднішньому асортименті продукції на полицях магазинів немає нічого простіше, ніж підібрати те, що рекомендує виробник двигуна. Але кількість питань про оліях не зменшується. Тому початківцям важливо знати всі про моторних маслах, властивості масел, класифікацію і технічні характеристики. Адже неправильний підбір мастильних матеріалів для двигуна може призвести до плачевних наслідків. Сьогодні ми детально розглянемо дане питання.
Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики

Функція

Елементи силової установки будь-якого автомобіля обов'язково знаходяться у взаємодії один з одним. В процесі цієї взаємодії виникає тертя між складовими частинами механізмів. З-за серйозної навантаження деяких деталей і вузлів, сила тертя між ними може бути досить високою. Щоб максимально знизити цю силу, а разом з нею і знос, застосовуються мастильні матеріали.


Олія, крім того, що знижує тертя, ще й охолоджує деталі, відводячи тепло від деталей механізмів. Ще одна функція – очисна. Рідина вимиває бруд і продукти зносу з деталей і вузлів двигуна.

Склад

Виробники виготовляють кілька видів моторних масел. Властивості масел різні і залежать від хімічного складу продукту. Якщо виходити з цього критерію, то всі існуючі продукти можна розділити на три величезних категорії. Це мінеральні, синтетичні ПММ і напівсинтетичні. В основі будь-якого мастильного матеріалу лежить базове масло і комплекс присадок. Характеристики, експлуатаційні якості можна точно визначити тільки за хімічним складом бази. Присадки необхідні, щоб скорегувати або поліпшити властивості. За допомогою різних груп присадок можна істотно підвищити експлуатаційні властивості моторних масел, навіть якщо вони виготовлені з не найкращою базової основи. Однак, в умовах тривалого їх використання, особливо при високих навантаженнях на двигун, присадки розпадаються і кінцеву якість мастильної рідини, що відпрацювала в моторі хоча б половину заявленого виробником терміну, можна визначити лише за якістю бази.


Основа може бути мінеральною чи синтетичної. У комбінації ці дві основи дають полусинтетическую базу.
Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики
Моторні масла являють собою вуглеводні з певною кількістю вуглецю. Атоми вуглецю з'єднуються в прямі і довгі, а також в розгалужені ланцюги. Чим ланцюг атомів пряміше, ніж більш високими якостями буде володіти масло. Приміром, розгалужених молекул набагато простіше згорнутися в кулю, так як вони компактніше прямих молекул. Приблизно так і виглядає процес замерзання. Розгалужені атоми замерзнуть при більш високих температурах, ніж атоми в прямих ланцюгах. Але потрібно одержати масло, яке складається з прямих ланцюгів вуглеводнів, щоб у ньому були відсутні домішки, не було ненасичених зв'язків, кілець. Продукти, які надходять безпосередньо з сирої нафти, приходять в ідеальний стан через технологічний процес фільтрації або менш витонченими методами. У мінеральних маслах вуглецеві ланцюги розгалужені, а ось в гидрокрекинговых вони випрямляються. Однак, в останньому випадку добірних молекул отримати не вдасться. Що стосується синтетичного масла, то воно виготовляється з летючих, легких газів. Нарощується довжина ланцюга до потрібного кількості вуглецевих атомів.

Мінеральні

Вони виготовляються з базового масла. Останнє проводиться безпосередньо з сирої нафти. Щоб отримати в результаті змазує матеріал, сировина проходить процес фільтрації за допомогою технології селективного очищення. Далі з отриманого матеріалу видаляють парафіни. Мінеральні масла з'явилися одними з перших і перші застосовувалися для двигунів автомобілів. Сьогодні продукція даної групи використовується рідко. Чому? За експлуатаційними властивостями дані масла сильно поступаються продуктам синтетичної і напівсинтетичній групи. Хімічний склад мінеральної основи дуже залежить від якості базової сирої нафти, межами википання масляних фракцій, технологій і ступеня очищення. Мінеральна основа найбільш дешева у виробництві. Продукт виходить прямою перегонкою нафти, молекули мають різну довжину і різну будову. З-за такої неоднорідності масло має нестабільні в'язкісно-температурні характеристики, високу випаровуваність. Також варто відзначити низьку стійкість до окислення. Це сама поширена основа моторних масел. Властивості масел хоч і нижче, але за рахунок доступною вартості багато виробники вибирають саме цю основу.
Мінеральні базові продукти піддаються поліпшенню і вдосконаленню в двох напрямках. Перший напрямок – це очищення основи до такої міри, щоб у складі залишалося лише оптимальне кількість смол, азоту, сірчаних сполук, кислот. Додатково вводять пакети присадок, щоб поліпшити функціональні характеристики. Але на жаль, таким чином не отримати продукт належної якості. Другий напрямок – це очищення базового масла, при якій зі складу повністю видаляють будь-які домішки. Також виконується молекулярна модифікація по технології гідрокрекінгу. У результаті виходить мінеральне масло, що володіє рядом корисних характеристик для роботи у важких умовах і при високих температурах.

Гидрокрекинговые масла

За вартістю продукція дуже близька до мінеральних масел. Що стосується якості, то продавці запевняють споживача, що у продукту є всі властивості синтетичного моторного масла. Але досвідчений автовласник розуміє, що якщо б все було так, то синтетичні масла перестали б виробляти за непотрібністю. Насправді, продукція гидрокреинга ближче до «мінералці» не тільки за вартістю, але і по технології виробництва. Масла також виготовляються з сирої нафти. Чому ж тоді гідрокрекінг за хімічними властивостями моторних масел краще «мінералки»?
Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики
Справа в тому, що гидрокрекинговые мастильні рідини проходять на етапі виробництва більш глибоку технологію очищення. На перших етапах технологія нічим не відрізняється від виробництва мінеральних масел. А от далі з допомогою різних фізико-хімічних методів з основи видаляють небажані елементи. Це сірчані з'єднання, азот, бітумні речовини, ароматичні сполуки. Далі видаляють парафіни. Але природно, позбавитися від всіх домішок за допомогою гідрокрекінгу досить важко. І це причина слабкої якості мінеральних змащувальних рідин.

Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики
Цікаво, що більша кількість моторних масел, які позиціонується виробником, як напівсинтетичні і повністю синтетичні, за фактом є звичайними гидрокрекинговыми. Продукція Shell, ZIC, частково Castrol, Mobil та інші – все це гідрокрекінг.

Полусинтетика

Ця група являє собою суміш мінеральної та синтетичної базових основ. У складі може міститися до 40% синтетичного продукту. Вимоги до виробникам за співвідношенням немає основ, так само, як і немає чіткого приписи щодо конкретного синтетичному компоненту. Основні властивості моторних масел даної групи знаходяться між мінеральних і синтетичних. Характеристики краще, ніж у «мінералки», але гірше, ніж у синтетики.

Синтетичні масла

Тут вся продукція має виключно якісними характеристиками по в'язкості і температурі. Тут температура застигання нижче, ніж у мінеральних аналогів. Індекс в'язкості дуже високий. Це спрощує запуск двигуна взимку. Також масло цієї групи відрізняється високим ступенем в'язкості в робочому діапазоні температур двигуна – масляна плівка не зруйнується на теплових режимах.
Продовжуємо розглядати особливості синтетичних моторних масел. Властивості масел такі, що синтетика має малу схильність до утворення лакових відкладень і нагару. Також можна виділити невелику випаровуваність і витрати на угар». Важливо, що в синтетиці використовується мінімальна кількість присадок проти загусання. Особливо якісні сорти не містять цих присадок і зовсім. Всі ці основні властивості моторних масел синтетичної групи знижують загальні механічні втрати і знос деталей двигуна. Але ціна в порівнянні з «мінералкою» у 5 і більше разів дорожче.
Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики

Пакети присадок

Навіть найкращі і найдорожчі синтетичні масла не здатні довго зберігати свої характеристики при роботі у двигуні. Причина тому – високі навантаження, у тому числі і великі температури. Ми розглянули види та властивості моторних масел. Тепер потрібно поговорити про присадки, які і формують властивості. Присадки можна розділити на три основних групи – кожна розрахована на певні функції:
 • Перша і найбільша група – функціональні. Це група, що забезпечує величезну кількість позитивних характеристик. Наприклад, за рахунок цих присадок масло може володіти підвищеним протизносні ефектом, підвищуються антиокислювальні властивості моторних масел. За рахунок присадок не утворюється піни, а деталі двигуна надійно захищені від корозії.
 • Друга група – це так звані в'язкісні присадки. В'язкість, як відомо – це одна з основних характеристик мастильних рідин. Функція даних присадок – підвищити індекс в'язкості і потім підтримувати його на певному рівні незалежно від температурних режимів.
 • Третя група покликана підвищити плинність.
  Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики
 • Класифікація

  Розглянемо основні класифікації та властивості моторної оливи. Масла прийнято класифікувати за рівнем в'язкості, а також за енергозберігаючими властивостями. Застосовуються різні системи класифікації і маркування. Вони встановлені міжнародними стандартами. У США масла класифікують за SAE і по API. Європейська система – ACEA. У Росії прийнято розрізняти продукти за ГОСТ 17479.1-85.

  Російська класифікація

  В залежності від рівня в'язкості, розрізняють зимові, літні, а також всесезонні мастила. Позначаються масла цифрою і літерою. Літера "з" поряд з цифрою говорить про те, що використовується присадки для загустіння. Чим більше цифра в маркуванні, тим вище рівень в'язкості. Залежно від двигуна і типу масла, маркування можуть бути присутніми індекси – 1 або 2. 1 – це бензинове масло, 2 – дизельне. Якщо буква в позначенні без індексу, то це універсальний продукт.

  SAE

  У цій редакції виділяють 6 видів масел для зими і 5 для літа. Зимові позначаються літерою W – 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W. Для літа вони мають маркування цифрами – чим вища цифра, тим більш в'язке масло. Властивості моторних масел, їх маркування в цьому варіанті більш зрозумілі навіть новачку.
  Моторні масла: властивості масел, види, класифікація і характеристики

  API

  По характеристикам і експлуатаційним властивостям по цій системі продукти позначаються наступним чином. S – для бензинових двигунів, а З – для дизельного комерційного транспорту. Маркування складається з двох літер – перша говорить про категорії продукту. Друга говорить про рівень експлуатаційних якостей. Чим далі літера розташована від початку латинського алфавіту, тим більш якісна рідина. Наприклад, клас масла з маркуванням SL значно вище, ніж SJ. Універсальні мастильні рідини мають індекс SG/CD, SJ/CF.

  Висновок

  Ми розглянули моторні масла, характеристики та властивості, маркування. За допомогою цієї статті початківці автовласники легко розберуться в особливостях мастильних матеріалів. Варто сказати, що іноді можна відступати від рекомендацій виробника, вибираючи масло для двигуна більш високої або низької в'язкості. Але, як правило, завод може рекомендувати продукти з різною в'язкістю. Кожен водій вибирає для себе найбільш оптимальний варіант, виходячи з кліматичних умов. Всесезонним вважається масло 15W40.