Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Коробка передач "Калини": опис, будова і принцип роботи

30.01.19, Різне
416
Хто з автовласників чув, що КПП «Калини» має тросовий привід, хтось- що всередині встановлені многоконусные синхронізатори. Хтось чув, що в машині стоїть стара коробка розробки «Рено», яку віддали "АвтоВАЗу". Як влаштована коробка передач «Калина», що в ній нового?
Коробка передач "Калини": опис, будова і принцип роботи

Пристрій

Автомобілі першого покоління оснащувалися п'ятиступінчастою механічною КПП ВАЗ-2181 де п'ять передач для руху вперед і одна задня передача. В основі механізму лежить добре відома КПП від ВАЗ-2108 з невеликими модернізаціями. КПП об'єднана з головною передачею і диференціалом. Влаштована коробка передач «Калини» стандартно. Вона складається з провідної шестерні головної передачі, вторинного і первинного валів, вилок включення передач, датчика заднього ходу, картера, механізму перемикання передач і центрального фіксатора.


Виробники довго думали, що і яким чином поліпшити в механізмі КПП, в результаті вирішили не втручатися в редукторний механізм, інакше знадобляться величезні витрати, щоб запустити КПП в серію. Без необхідного обладнання неможливо отримати належну якість зачеплення шестірень і синхронізатори. КПП ВАЗ-1117 («Калина») перша, для якої фахівці "Автовазу" робили комп'ютерний розрахунок кожної деталі в механізмі, яка піддається навантаженням. Прораховували і моделювали за допомогою спеціального ПО картери, вилки, важелі та інші елементи. Таким чином конструкція вийшла не тільки оптимізованої, але і більш надійним.
Коробка передач "Калини": опис, будова і принцип роботи

Первинний і вторинний вали

КПП має двухвальной конструкцію. На кожній з передач, крім задньої, встановлені синхронізатори. Корпус механізму складовою і складається з картера зчеплення, картера КПП, задньої кришки. Деталі картера виготовлені методом лиття з легких алюмінієвих сплавів. Замість прокладок між елементами корпусу виробник використовує герметик-прокладку. В отвори пробки для затоки масла встановлений магніт, який покликаний затримувати сміття.


На первинному валу механізму встановлений блок провідних шестерень, які постійно зачеплені з веденими шестерінками передніх передач. Вторинний вал зроблений порожнистим. За рахунок порожнистої структури масло потрапляє в зону роботи ведених шестерінок. На вторинному валу встановлена знімна шестерня головної передачі – шестірня ведуча. Також на вторинному валу закріплені ведені шестерні і синхронізатори. Вали обертаються на роликових і кулькових підшипниках. Перші встановлені спереду, а другі - ззаду. Підшипники надійно зафіксовані на кожному з валів. Радіальні зазори для передніх підшипників становлять не більше 007 мм, а для задніх – 004 мм Для змащення використовується маслозаборнік, який подає масло до вторинного валу. Ведена шестірня в коробці передач «Калини» закріплена на фланці коробки двухсателлитного диференціала. Корпус КПП має сапун – він розташований зверху.
Коробка передач "Калини": опис, будова і принцип роботи

Масло

З впровадженням нової коробки змінилося і кількість масла. Так, для КПП ВАЗ-2181 обсяг масла знизився на 30 %. Змінилися і вимоги до масла – з мінерального "АвтоВАЗ" перейшов на синтетичні трансмісійні масла. Це стосується і старих моделей КПП, і нових. Виробник заливає масло в КПП і в інструкції пише, що його вистачить на 5 років або на весь термін роботи КПП. Але насправді його потрібно міняти.
Ресурс масла в коробку передач «Калини» становить приблизно 30 тис. км. В якості масла в коробку можна підібрати що-небудь з вітчизняних трансмісійних продуктів. Так, вітчизняні автолюбителі непогано відгукуються про продукцію «Лукойл» і «Роснефть». Можна придбати і імпортні масла – наприклад від Zic. Коробка скаже за це "спасибі".
Коробка передач "Калини": опис, будова і принцип роботи

Особливості синхронізаторів

Отже, редукторную частина коробки передач "Калини" не чіпали, і змін тут немає. Але це не зовсім так. Для першої і другої передачі довелося встановити многоконусные синхронізатори. Це зроблено насамперед заради загальної надійності – друга передача найбільш навантажена. За рахунок многоконусного синхронізатора життя передачі буде довшою. Крім того, такі синхронізатори застосували ще й тому, щоб зробити зусилля для включення передачі мінімальним. Так як КПП встановлюється і на інші моделі авто, в тому числі і з більш потужними двигунами, був збільшений діаметр зчеплення – тепер механізм має діаметр 215 мм Потужне зчеплення призвело до виготовлення іншого картера – колишній від КПП-2108 не зміг вмістити такий великий механізм зчеплення. Максимум, що туди поміщалося, - це 200 мм. З-за нового картера інженерам довелося перенести стартер в інше місце.
На перших зразках КПП встановлювався трехконусный синхронізатор, але від нього швидко відмовилися на користь двухконусного – останній дешевше і легко перетравлює потрібний крутний момент.
Коробка передач "Калини": опис, будова і принцип роботи

Привід на тросах

Незважаючи на дешевизну і простоту тягового приводу перемикання КПП, від нього відмовилися навіть на "Автовазі". Коробка на «Калині» тепер з тросовим приводом. З ним і новим механізмом перемикання робота селектором в салоні «Лади Калини» стала набагато легше, точніше і приємніше. Хоча інженери не поспішають ховати документацію по гідравлічному зчепленню. І можливо, незабаром в наступних моделях вони це реалізують.

Особливості механізму перемикання

Якщо згадати пристрій і принцип роботи коробок передач ВАЗ для серії "Самара", то механізм перемикання в них був знизу і занурений у масляну ванну. Після стоянки на морозі масло в коробці густело і передачі переключалися дуже-дуже туго до прогріву двигуна і КПП. Внизу КПП встановлювалися фіксатори для вилки і штока задньої передачі, датчик заднього ходу, сальник вибору передач – кожен елемент був потенційним джерелом течі масла. Від цього допомагали герметики, але вони радикально проблему не вирішували. А в "Автовазі" вирішили – перенесли механізм вгору. Новий механізм перемикання в ВАЗ-1119 ("Калина") представляє особливої окремий вузол. Його можна встановити і демонтувати без необхідності розбирання КПП. Це відмінне рішення і корисно не тільки для швидкого і дешевого виробництва, що також оцінили майстра з ремонту. Тепер ремонтувати механізм перемикання стало набагато простіше. За рахунок застосування селекторного решітки всі передачі включаються набагато точніше. Є в механізмі і блокування від включення задньої передачі – задній хід доступний тільки з нейтральною. Родзинка на торті, точніше в коробці, - це спеціальна селекторний пластина. Саме вона вплинула на точність перемикання передач. Пластина замінила собою стандартні раніше блокування і зворотні пружини. Для розробки пластини треба було довго аналізувати роботу людини з селектором КПП. Зусилля на важелі розраховувалося за допомогою спеціального програмного комплексу.
Коробка передач "Калини": опис, будова і принцип роботи

Висновок

У "Автовазу" вийшов цілком сучасний механізм. Тут приємні точні перемикання, тиха робота, відсутність вібрацій. Крім того, можна виділити високу ремонтопридатність.