Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Як перевірити регулятор холостого ходу. Ознаки поломки і типові несправності

31.01.19, Різне
385
Регулятор холостого ходу є одним з основних механізмів у системі управління будь-яким інжекторним двигуном. Від того, наскільки коректно він працює, залежить стабільність роботи двигуна на холостому ходу. Також від РХХ залежить витрата палива і раптові зупинки ДВС. Давайте подивимося, як влаштований і працює даний датчик-регулятор, як перевірити регулятор холостого ходу, якщо він несправний. Поломки його трапляються досить часто. А ресурс його невеликий зважаючи на те, що він знаходиться в роботі постійно.

Де знаходиться РХХ, його функції

Цей пристрій необхідно для вирішення чотирьох основних функцій. Першочергове завдання – це підтримка певної кількості оборотів холостого ходу. Також регулятор забезпечує запуск двигуна в мороз. Пристрій вміє підвищувати обороти для прискореного прогріву. За міру того як антифриз в двигуні нагрівається, розігріваючі обертів поступово падають. Якщо цього не відбулося, то це свідчить про несправність датчика. Потрібно розуміти, як перевірити регулятор холостого ходу.


Як перевірити регулятор холостого ходу. Ознаки поломки і типові несправності
РХХ також підтримує мінімально допустимі оберти холостого ходу, коли педаль газу відпущена. РХХ відповідає за створення суміші палива з повітрям з правильною стехіометрією. За рахунок цього забезпечується оптимальний витрата палива і стабільна робота мотора. Знайти регулятор холостого ходу можна на дросельному сайті. На більшості бензинових моторів він знаходиться поблизу датчика положення дросельної заслінки.

Пристрій і принцип дії

Перед тим як перевірити регулятор холостого ходу, потрібно хоча б приблизно дізнатися, як влаштовано і за яким принципом працює цей пристрій. Можна виділити дві схеми, за якими працює даний пристрій. Перша схема – це безпосередня регулювання дросельної заслінки. Друга – це регулювання пропускної здатності обхідного каналу холостого ходу дросельної заслінки.


На більшості двигунів в якості виконавчого пристрою РХХ застосовують крокові двигуни. Вони мають масу переваг в порівнянні з іншими типами приводів. Це підвищена точність, малий струм споживання, можливість управління роботою в імпульсному режимі. Коли дросельна заслінка повністю закрита, двигун може підтримувати обороти холостого ходу за рахунок часткової подачі палива через обхідний канал ХХ. РХХ оснащений запірною голкою, яка рухається по командах від ЕБУ. Рухаючись, голка регулює ширину каналу для надходження повітря, від кількості якого залежить холостий хід.
Як перевірити регулятор холостого ходу. Ознаки поломки і типові несправності
Для кожного типу ДВЗ виробником встановлюється оптимальна частота обертів на ХХ. Діапазон становить від 600 до 1000 об./мін. РХХ, які безпосередньо регулюють дросельну заслінку, залишають невелику щілину для доступу мінімальної кількості повітря у впускний колектор двигуна. За рахунок цього забезпечується підтримання холостих обертів. При натисканні на педаль газу РХХ відключається і залишається в тому положенні, в якому був до натискання на педаль. Таким чином знижується навантаження на привод механізму.

Ознаки несправності

Перший ознака – це нестійка робота двигуна в режимі холостого ходу. Це можна легко почути. Перепади оборотів будуть чітко чути. Крім того, двигун при такій роботі обов'язково буде вібрувати.
Коли водій переходить в нейтральну передачу, двигун відразу глухне. Це часто можна спостерігати перед світлофорами. Також про несправності РХХ можна судити по нестабільним оборотами. Як ще перевіряють регулятор холостого ходу 2110? Буває і так, що безпосередньо після запуску двигуна він не працює на підвищених обертах. При натисканні на педаль акселератора реакції двигуна немає. Задуматися про заміну регулятора можна і тоді, коли при включенні електричних приладів падають обороти двигуна. Такі несправності можуть бути окремо або в комплексі. Але коли вони з'являються все відразу, це говорить про запущеної ситуації. Власник автомобіля повинен знати, як перевірити регулятор холостого ходу, тому що пристрій може підвести в будь-який момент.

Причини несправності РХХ

Незалежно від того, що стало приводом для виходу датчика з ладу, затягувати час діагностики і заміни не варто. Поломка РХХ сильно впливає на роботу двигуна. Серед причин можна виділити знос направляючих голки, а також обрив всередині датчика.
Як перевірити регулятор холостого ходу. Ознаки поломки і типові несправності

Типові поломки

Щоб знати, як перевірити регулятор холостого ходу ВАЗа, потрібно орієнтуватися в типових для даного пристрою несправності. Серед частих проблем можна виділити проблеми з проводкою, наприклад, часто трапляється обрив харчування. В роз'ємах датчика можуть окислитися електричні контакти. Проблема ускладнюється і тим, що важко проводити діагностику з-за ненадійних сполук. Несправність може проявлятися лише іноді.
Ще одна типова поломка для даного пристрою – це кроковий электромоторчик. Причина несправностей - його забруднення. В основному страждає шток, часом руйнується ущільнювальне кільце. Іноді в ході діагностики виявляється знос самого штока. Забруднення видно візуально – досить зняти і оглянути пристрій.

Як швидко виявити поломку?

Робота РХХ безпосередньо не пов'язана з електронним блоком управління в автомобілі. ЕБУ двигуна встановлює тільки виліт штока РХХ. На кроковий двигун подається певний струм. Але електроніка не може визначити, у якому положенні знаходиться шток – значення не фіксуються. Якщо є проблеми з РХХ, загориться лампочка "Перевірте двигун". Як перевірити регулятор холостого хода ВАЗ-2114 з допомогою діагностичного сканера? Підключивши його, потрібно вважати помилки. Серед типових можна виділити:
 • P0505 – несправність в ланцюзі управління.
 • P0506 – датчика блокування.
 • P1509 – перевантаження ланцюга.
 • P1513 – КЗ в керуючої ланцюга.
 • P1514 – обрив.
 • Як перевірити регулятор холостого ходу. Ознаки поломки і типові несправності

  Перевірка РХХ з мультиметром

  На відміну від сканера, мультиметр в даному випадку набагато ефективніше. У даному способі мається на увазі вимірювання струму на роз'ємі датчика. Якщо живлення немає при включеному запаленні, то можна констатувати обрив. Також перевіряють напруги на обмотці статора. Давайте подивимося, як перевірити регулятор холостого ходу мультиметром, так як кроковий двигун має дві обмотки і легко помилитися.
  Як перевірити регулятор холостого ходу. Ознаки поломки і типові несправності
  Насамперед перевіряють, якщо напруга на датчику. Щупами стосуються контактів «А» і «B», «C» і «D» в режимі опору – тестер повинен показати приблизно 53 ОМ. Далі те ж саме проробляють з парами «B» і «D» і «A» і «C». Тут опір має рухатися до нескінченності. В іншому випадку датчик несправний і вимагає заміни.