Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Датчик температури ВАЗ-2106: пристрій, принцип роботи, заміна

01.02.19, Різне
462
Незважаючи на те, що автомобіль ВАЗ-2106 має карбюраторну систему харчування, датчики в машині все ж є. Вони вимірюють тиск і температуру охолоджуючої рідини. Розповімо про датчику температури ВАЗ-2106. Він встановлений в системі охолодження автомобіля і пов'язаний зі шкалою температури в салоні.

Призначення

Отже, які функції виконує датчик? Даний елемент необхідний для контролю температури ОЖ, щоб у разі перегріву водій міг вчасно відреагувати на ситуацію. Інформація з датчика виводиться на панель приладів. Водій може спостерігати, наскільки гаряча або холодна охолоджуюча рідина в системі двигуна. Більше в даному автомобілі датчик температури ВАЗ-2106 ніяких функцій не виконує.


Датчик температури ВАЗ-2106: пристрій, принцип роботи, заміна

Пристрій

Якщо розглядати пристрій, то існують два типи температурних датчиків. Перший являє собою терморезистор. Це термічний резистор, у якого при підвищенні або зниженні температури змінюється опір. Термістор знаходиться всередині металевого корпусу з різьбленням. На корпусі є хвостова пластикова частина. В задній частині встановлені контакти. Один контакт (плюсовий) мається на хвостовій частині. Він йде на приладову панель. Роль другого контакту виконує корпус – він з'єднується із загальною масою. Другий тип датчика являє собою спеціальної контактор з біметалічною пластиною всередині. Остання, залежно від нагріву тосола, замикається або розмикається. Перший датчик температури ВАЗ-2106 використовується тільки для того, щоб виводити дані про нагріві тосола в системі охолодження. З ростом температури, що змінюється опору датчика. Певна напруга подається до шкали приладів. Пристрій встановлюється в блоці циліндрів двигуна в каналах системи охолодження. Другий температурний датчик влаштований трохи інакше. Він теж реагує на температуру тосола або антифризу, але призначений для включення электровентлиятора на радіаторі. Встановлюється даний датчик на радіаторі.


Принцип роботи

Для нормальної роботи датчика температури охолоджуючої ВАЗ-2106 потрібна напруга в 5 Ст. Так як термістор має негативний температурний коефіцієнт, то по мірі підвищення нагріву тосола, опір на датчику буде падати. Відповідно, буде знижуватися і напруга. За рівнем падіння напруги панель приладів визначає температуру.
Датчик температури ВАЗ-2106: пристрій, принцип роботи, заміна
У різних моделях ВАЗ датчик може перебувати в різних місцях – в ГБЦ, в корпусі термостата або ж на його корпусі. Обов'язково елемент розташовують у районі відвідного шланга, який потрібен для проходу рідини в радіатор. В ВАЗ-2106 ДТОЖ можна виявити в голівці блоку циліндрів.

Підключення

Підключення датчика температури ВАЗ-2106 гранично просте. На хвостовій частині ДТОЖ, вкрученного в блок циліндрів, є єдиний контакт. Його з'єднують з проводом, йдуть до приладової панелі. Він має відповідну клему. Для підключення досить з'єднати клему з контактом на датчику, і тоді приладова панель буде показувати нагрівання охолодної рідини, а значить, і температуру двигуна.
Датчик температури ВАЗ-2106: пристрій, принцип роботи, заміна

Ознаки несправності

Датчик температури ВАЗ-2106 – це практично безвідмовний пристрій. Конструкція його дуже проста. Звідси і така надійність. Але навіть з ним у автомобілістів можуть виникати проблеми. Надійність сучасних запасних частин залишає бажати кращого.
Проблеми з датчиком зводяться до порушення показань, порушення градуювання і опору. Але єдина неприємність – це ризик перегріву двигуна, так як водій не бачить реальної температури. На інжекторних авто шкода від поламаного датчика буде значно більше – там датчик пов'язаний ще і з ЕБУ, і від температури двигуна залежать пропорції сумішоутворення. Якщо говорити про іншому датчику температури ВАЗ-2106 що відповідає за включення вентилятора, то його несправність може призвести до плачевних наслідків. З-за перевищення температури його включення, вентилятор вчасно не спрацює. Для того, щоб ГБЦ перегрілася і почала деформуватися, потрібно, щоб температура піднялася лише на кілька градусів від норми. Друга несправність, яка може призвести до відсутності показань на приладовій панелі – це обрив проводки до датчика.

Як перевірити?

Так як датчик температури охолоджуючої рідини ВАЗ-2106 влаштований дуже просто, то і способи його діагностики гранично прості. Але перш, ніж діагностувати елемент, слід оглянути проводку і її цілісність. Можна також перевірити, чи приходить напруга на датчик.
Датчик температури ВАЗ-2106: пристрій, принцип роботи, заміна
Самий точний спосіб перевірки працездатності – це замір опору з використанням мультиметра. Але в процесі вимірювань елемент доведеться кип'ятити у воді. По мірі зміни температури, опір датчика буде змінюватися. Але так як в ВАЗ-2106 ДТОЖ ні на що не впливає, то простіше просто замінити несправний елемент. Тим більше, його ціна не вище двохсот карбованців.

Як замінити елемент?

Для заміни датчика температури двигуна ВАЗ-2106 достатньо охолодити мотор, якщо раніше він був нагрітий. В процесі доведеться викручувати елемент з сорочки охолодження ГБЦ, і можна обпектися гарячою рідиною. Датчик має різьблення М14. Для того, щоб його викрутити, знадобиться ключ на 19. Несправний елемент викручується, а на його місце вкручується новий. У деяких автомобілях перед заміною рекомендується трохи злити охолоджуючу рідину.
Датчик температури ВАЗ-2106: пристрій, принцип роботи, заміна
Замінити датчик можна на будь-який, який продається в магазині і походить до різьбі в ГБЦ. Головне, щоб контакти на елементі були аналогічні штекеру проводки автомобіля. Тоді всі без яких-небудь проблем підключиться і буде працювати.

Висновок

ДТОЖ на ВАЗ-2106 хоч і не впливає на запуск і роботу двигуна, але є важливим елементом. За його свідченнями водій може побачити, що двигун досить прогрітий для початку руху. Також водій може спостерігати, як змінюється нагрівання ОЖ по мірі руху, контролювати температурний режим і виключити ризик перегріву мотора. Адже перегрів веде до деформації поверхонь голівки блоку циліндрів, що веде за собою істотні капіталовкладення. У кращому випадку головку можна відшліфувати, а в гіршому - її доведеться замінити за тріщин.