Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Заміна шківа коленвала: інструкція, інструменти, порядок робіт

05.02.19, Різне
457
ДВС оснащені додатковим обладнанням – це генератори, компресори кондиціонерів, помпа для охолоджуючої системи. Всі ці пристрої отримують крутний момент від колінчастого вала через шків. Останній з часом з-за природного зносу приходить в непридатність. В результаті автомобілю потрібна заміна шківа коленвала. Давайте подивимося, як виконати дану операцію.

Призначення

Шків призначений для передачі крутного моменту на додаткові агрегати. Для цього ці самі агрегати мають відповідний шків. До колінчастого валу кріплять його допомогою шпоночного з'єднання, а фіксація здійснюється гайкою, або болтом.
Заміна шківа коленвала: інструкція, інструменти, порядок робіт
Шків являє собою плоске колесо зі спеціальним каналом, який встановлюється гумовий ремінь. При достатній натяжки ременя він входить в щільне зачеплення зі шківом, і за рахунок цього ремінна передача працює і передає обертання. Дані елементи для сучасних автомобілів виготовляють переважно зі сталі, алюмінію, рідше – з чавуну.

Несправності і перевірка

Перш ніж виконувати заміну шківа коленвала, необхідно оцінити стан деталі. Шківи і ремінні передачі працюють завдяки силі тернину, що виникає між контактуючими поверхнями. Одна з найпоширеніших причин несправності – це вироблення внаслідок природного зносу на робочих поверхнях. З-за постійних динамічних навантажень метал покривається тріщинами, сколюється.

Ще одна типова несправність – це люфт шпонки в шпоночном з'єднання шківа і колінчастого валу. Причиною є люфтів зношена посадка елемента з валом. Кріплення з-за вібрацій постійно розкручується, що ще більше збільшує люфт. Якщо довго використовувати такий шків, то шпонковий паз виробиться ще сильніше, а зрештою просто зруйнується. Часто це супроводжується відкручуванням болта шківа коленвала. Потім вузол провертається, повністю руйнуючи корпус шківа, з'єднання, а також колінчастий вал.

Як діагностувати?

Для перевірки стану шківа слід зняти ремені, оцінити візуально стан кромок і корпусу – треба спробувати побачити тріщини і сліди зносу. Далі слід похитати шків – якщо є критичні люфти, це буде добре відчуватися. В інструкції до двигуна обов'язково наявні параметри і розміри допустимого зносу. Не зайвим буде перевірити відповідність деталей цим розмірам.

Що заважає зняти механізм?

Отже, діагностика показала, що потрібно заміна шківа коленвала. У будь-яких книгах по ремонту авто дана процедура описана дуже коротко, що наштовхує на думки про простоту операції. Однак, це не так.
Заміна шківа коленвала: інструкція, інструменти, порядок робіт
Процес може незручним розташуванням даного шківа під капотом автомобіля. Механізм схований за генератором. Доступ до нього сильно обмежений. Шківи бувають демфіруючими та звичайними – перші оснащені зовнішнім кільцем для гасіння вібрацій. Для того щоб отримати доступ до кріплення шківа, слід послабити болти натягу ременів на приводи додаткового обладнання. При демонтажі потрібна обережність у плані прикладання сили. Важливо не зламати елементи, які оточують шків.

При монтажі шківа на заводі його затискають болтом або гайкою з великим зусиллям для забезпечення надійного кріплення. В процесі експлуатації ДВЗ права різьба на колінчастому валу і, відповідно, гайці або болте шківа, сприяє подальшому посиленню затиску. Високі температури, навколишнє середовище, час – все це прискорює процес руйнування. Варто також додати сюди вплив масла і корозію. Відкрутити гайку шківа коленвала без знання спеціальних прийомів буває досить важко. Якщо вимкнути зчеплення, то колінчастий вал можна легко провернути ключем. Тому, перш ніж намагатися відкручувати гайку, потрібно надійно зафіксувати шків – так виключають провертання в процесі відкручування гайки. В СТО для цього є спеціальні пристосування – елемент прикручується в технологічні отвори і утворюється упор від провертання. Якщо пристосувань немає, тоді проблему розв'язують надійними упорами під колеса і включенням четвертої передачі на КПП. Можна також зафіксувати маховик великою викруткою або монтуванням.

Як відкрутити шків?

Зазвичай цей механізм закріплюється на кінці вала силовим болтом, або гайкою. Останню можна зустріти на задньопривідних авто, вона може мати спеціальні виступи для установки «кривого стартера». Щоб зірвати гайку, фахівці застосовують ключі на 36 чи 38 з привареною довгою трубою. Також застосовуються різні пристосування, що фіксують шків. В домашніх умовах порядок робіт по заміні шківа коленвала буде наступним.
Заміна шківа коленвала: інструкція, інструменти, порядок робіт
Першим ділом, автомобіль встановлюють на яму або естакаду. Потім на КПП включають четверту передачу – це робиться, щоб виключити провертання колінчастого в процесі відвернення гайки або болта. Також не зайвим буде затягнути ручник. Болт або гайку обстукують молотком, попередньо можна залити кріплення рідкими ключами. При наявності газової пальники можна спробувати обережно нагріти болт або гайку. Далі торцевої головкою за розміром з набору ключів і подовжувачем різким сильним рухом по напрямку проти годинникової стрілки гайку чи болт зрушують з її місця. Далі можна відкручувати механізм.

Другий спосіб

Якщо в першому випадку нічого не вийшло, пропонується наступний метод. КПП встановлюють в нейтральне положення, потім знімають клему з комутатора або свічкові дроти зі свічок, щоб виключити утворення іскри.
Заміна шківа коленвала: інструкція, інструменти, порядок робіт
Далі накидають головку ключа на гайку і впирають важіль в землю, або в лонжерони таким чином, щоб у шківа не було можливості повороту вправо. Короткочасно включаючи стартер, колінчастий вал буде обертатися. Зазвичай достатньо декількох спроб, щоб гайка зірвалася зі свого місця.

Як відкрутити болт на шківі?

На більшості передньопривідних моделей замість гайки встановлений болт. Тут інструкція заміни шківа коленвала буде трохи відрізнятися.
Заміна шківа коленвала: інструкція, інструменти, порядок робіт
Першим ділом піднімають праву частину авто домкратом, демонтують колесо. Потім прибирають повітряний фільтр разом з блоком, видаляють приводний ремінь генератора, демонтують всі елементи, які можуть заважати легкого доступу до шківа. Для фіксації механізму в картері зчеплення блокують маховик. Далі з допомогою підходящий торцевій головки з набору ключів з подовжувачами кількома різкими зусиллями в ліву сторону вдається зірвати болт. Якщо ж спроба відвернення вручну ні до чого не привела, можна спробувати вищеописаний досвід зі стартером.

Як зняти шків?

Для заміни шківа коленвала потрібно його зняти безпосередньо з валу. Він дуже щільно закріплений на маточині, а також фіксується шпонковим з'єднанням. Просто від руки шків з валу не зійде.
Заміна шківа коленвала: інструкція, інструменти, порядок робіт
Рекомендується застосувати спеціальний знімач. Пристосування має лапки для захоплення країв шківа і центральний упор, який упирається в центр вала. Якщо немає знімача, то зняти шків можна двома монтировками. Важливо при демонтажі не докладати надмірних зусиль і не пошкодити шпонку і паз для неї. Назад встановлювати на вал новий шків потрібно лише після змащення місць, щоб не докладати великих зусиль і не перекосити шків на валу.

Висновок

Отже, ми розглянули, як замінити шків колінчастого валу. Як бачите, цю операцію цілком можна зробити своїми руками.