Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Ступінь стиснення і октанове число бензину

10.02.19, Різне
453
Дуже часто початківці водії задаються питанням, який бензин краще заливати в автомобіль. На даний момент існує кілька різновидів палива, з різним октановим числом. Який саме тип краще використовувати, щоб не «засудити» мотор? Що таке октанове число і ступінь стискування двигуна? Спробуємо розібратися в нашій сьогоднішній статті.

Про ступінь стиснення

Отже, спершу розберемося з цим визначенням. Ступінь стиснення – це геометрична безрозмірна величина, яка обчислюється за наступним принципом. Повний обсяг циліндра ділиться на обсяг камери згоряння. В результаті і виходить ступінь стиснення. На двигунах старих Вазів ця величина становила близько 8 одиниць. А мотори старих Зілов і Газонів мали ступінь стиснення, рівну 6. Зараз картина змінилася. Сучасні іномарки мають дані показники в 12 і більше одиниць. Найбільш технологічним зараз є мотор «СкайАктив» від компанії «Мазда». Ступінь стиснення збільшили до 14 одиниць.
Ступінь стиснення і октанове число бензину
Що визначає дане число? Чим воно вище, тим більше ймовірність, що суміш всередині камери самовоспламенится від великого тиску. Також зазначимо, що ступінь стиснення визначає потужність і витрата палива. Відповідно, чим вище це число, тим могутніше і економічніше мотор, і навпаки (двигуни Зілов як раз є прямим підтвердженням). І щоб паливо могло протистояти самозаймання, воно повинно володіти певними характеристиками. Звідси і пішло поняття «октанове число». Про це розповімо далі.

Октанове число – що це?

Ця характеристика визначає детонаційну стійкість палива. Тобто октанове число – це величина здатності бензину протистояти самозаймання при стисненні. Іншими словами, чим вище ОЧ, тим менше ймовірність, що паливо запалає від тиску. На сьогоднішній момент можна придбати бензин з різним ОЧ. Зазвичай це паливо А-92 і А-95. Однак, існує ще 98-й і «сотий» бензин, але зустрічаються вони набагато рідше. Є і спортивні двигуна зі ступенем стиснення в 16 одиниць. Для них потрібна наявність бензину з октановим числом не нижче 102.
Ступінь стиснення і октанове число бензину
Як бачите, ступінь стиснення і октанове число – дуже важливі параметри. Варто відзначити, що при виробництві бензину в ході гідрокрекінгу, його ОЧ не буде перевищувати позначку в 85 одиниць. Але як тоді на АЗС продається паливо з набагато більшим ОЧ? Все просто – перед продажем в паливо додаються присадки. Саме вони доводять бензин до потрібного октанового числа. В якості присадок використовуються спирти та ефіри. Також існує розмежування між атмосферними і турбірованими двигунами. В останньому випадку при будь-яких обставин має застосовуватися бензин з ОЧ не нижче 95.

Можна заливати паливо з нижчим ОЧ?

Продовжуємо вивчати залежність октанового числа від ступеня стиснення. Візьмемо такий приклад. У нас є автомобіль, в який завод-виробник рекомендує заливати 95-й бензин. Що буде, якщо використовувати паливо А-92? У такому разі виникає велика ймовірність детонації. Що це таке? Це процес вибухового запалення палива в камері згоряння двигуна. при детонації, вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 2 тисяч м/с (норма – не більше 45). Ударна хвиля негативно впливає на усі частини двигуна, з якими вона стикається. Це головка блоку циліндрів, впускні і випускні клапана, а також кривошипно-шатунний механізм.
Ступінь стиснення і октанове число бензину
Суміш при детонації запалюється задовго до того моменту, як поршень дійшов до верхньої мертвої точки. Зважаючи на це, поршень відчуває величезні навантаження. Також відзначимо, що суміш буде займатися не від свічки, а від тиску, як на дизельному моторі. При такій роботі ресурс двигуна скорочується в десятки разів. Тому так важливо знати, який у автомобіля ступінь стиснення, і октанове число бензину, що виробник рекомендує використовувати. На сучасних двигунах є датчики детонації. Вони у разі використання низькооктанового палива коригують кут запалювання. Таким чином, ризик детонації знижується в кілька разів. Однак навмисно використовувати 92-й бензин там, де прописаний 95-й, не рекомендується.

Ступінь стиснення і октанове число: чи можна заливати більше високооктанове паливо?

Розглянемо інший приклад. В автомобіль залитий 95-й бензин, однак виробник рекомендує А-92. Що станеться в такому випадку? Є міф, що при такому розкладі прогорає прокладка головки. Але як показує практика, це трапляється лише на старих карбюраторних двигунах. У випадку з інжекторними автомобілями, яких зараз абсолютна більшість, нічого трагічного не відбудеться. Електроніка автоматично виправить кут запалювання. Також буде невеликий приріст потужності на 2 відсотки. Але сенсу лити дорогий 98-й бензин в іномарку 2000-х років немає. Тому краще використовувати той сорт, який прописаний виробником.

Ступінь стиснення двигуна і октанове число бензину: що краще заливати?

Визначити, яке саме паливо можна лити в автомобіль, можна і за ступенем стиснення. Так, якщо останній показник складає не більше 85 то двигун може працювати на паливі А-76. Якщо октанове число становить від 85 до 9 одиниць, рекомендується використовувати паливо А-80. 92-й бензин заливають в автомобілі, де ступінь стискування двигуна від 10 до 105. Це більшість іномарок 90-х і початку 2000-х років. Якщо у вас новий автомобіль, де ступінь стискування двигуна від 105 до 12 необхідно застосовувати бензин з ОЧ 95. Для будь машин підходить 98-й сорт? Це паливо рекомендується заливати в двигуни зі ступенем стиснення від 12 до 14 одиниць. А якщо це спортивний мотор, тут варто використовувати «сотий». Це стосується двигунів зі ступенем стиснення більше 14 очок.
Ступінь стиснення і октанове число бензину

Чи можлива економія?

Розглядаючи ступінь стиснення і октанове число, варто відзначити той факт, що при використанні палива з більш високим ОЧ, витрата двигуна трохи знижується. Але домогтися істотної економії все ж не вийде – кажуть водії. Різниця лише в межах похибки – не більше чотирьох відсотків. При цьому варто розуміти, що вартість високооктанового бензину завжди вище, а тому економія зводиться на немає.
Ступінь стиснення і октанове число бензину

Висновок

Тепер ми знаємо, що таке ступінь стиснення і октанове число бензину. Як бачите, ці два поняття тісно взаємопов'язані. Знаючи ступінь стиснення силового агрегату, можна точно знати, яке паливо йому показано виробником.