Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Ремонт маточини колеса: ознаки несправності, причини, етапи ремонту

11.02.19, Різне
298
Кожному автолюбителю відомо, що головним правилом на дорозі є безпека, яку він повинен забезпечити не тільки собі і своїм пасажирам, а також іншим учасникам руху. Це стосується не лише дотримання правил руху, але і технічного стану автомобіля. Історія знає багато випадків аварій з участю несправних транспортних коштів. Тому для автолюбителя дуже важливо вміти вчасно знаходити і усувати наявні несправності. У першу чергу це відноситься до ходової частини, так як саме від неї залежить безпека поїздки. До неї відносяться не тільки колеса, але також маточини, мова про які піде в цій статті. Вона відіграє дуже важливу роль у комплексній роботі машини. Стаття розповідає про ремонт ступиці і проблемах, пов'язаних з його поломкою.
Ремонт маточини колеса: ознаки несправності, причини, етапи ремонту

Пристрій маточини і її призначення

Кожна деталь транспортного засобу виконує покладену на неї розробниками роботу. У завдання маточини входить забезпечення кріплення колеса на осі і передачі крутного моменту від двигуна. Поряд з рухом вона також призначена для зупинки автомобіля, так як на ній зафіксовані гальмівні диски. Вона виконана у вигляді цільної деталі з піввіссю або з посадковим шліцьовим отвором для установки на півосі шарніра рівних кутових швидкостей. Підшипник являє собою важливий елемент ходової частини, який буває однорядним або дворядним. Загальне призначення маточини:

 • Надійно утримувати диск колеса.
 • Бути основою для кріплення гальмівного диска і інших вузлів, наприклад, АБС.
 • Обертати колесо.
 • Призначення її окремих частин:
  Ремонт маточини колеса: ознаки несправності, причини, етапи ремонту
 • Обід з отворами необхідний для вкручування болтів, шпильок або направляючих втулок.
 • Внутрішня частина потрібна під встановлення підшипників.
 • Шліци в отворі необхідні для посадки маточини на піввісь ШРУСа.
 • Деякі елементи мають додаткові пази для установки датчиків.
 • Перед ремонтом маточини колеса необхідно уточнити її тип і конструкцію. І якщо розбирання проводиться перший раз, то бажано почитати інформацію про її особливості. Часом навіть несправні деталі не мають видимих дефектів. По недосвідченості можна замінити цілком придатні до експлуатації маточину.

  Ознаки зносу і способи визначення

  Досвідчений водій може визначити, чи потрібен ремонт ступиці, деякими ознаками:
 • Протектори шини нерівномірно стираються.
 • З'являється велика розгойдування кузова при входженні в поворот або в процесі гальмування.
 • Під час їзди машина починає відходити від прямолінійного курсу.
 • Амортизатори починають протікати і стискатися. Від цього з'являються вібрації і сторонні шуми під час їзди.
 • Такі симптоми зазвичай кажуть, що необхідний ремонт маточини переднього колеса на передньопривідному автомобілі. Ще одним більш явною ознакою псування вироби для таких типів транспортних засобів є висока зношуваність шин, що позначається вібрацією і віддачею на рульове колесо під час їзди. В результаті сильного внутрішнього тертя підшипника гріється гальмівний диск.

  Ремонт маточини колеса: ознаки несправності, причини, етапи ремонту
  Для того щоб це з'ясувати, необхідно проїхати 10 кілометрів і помацати його. Якщо його температура понад 70°, то є привід задуматися. У разі сумнівів можна підняти автомобіль домкратом і прокрутити колесо вперед і назад. Зношена маточина обертається зі скрипом і скреготом. У неї також присутній люфт, про що говорить невелика розхитаність колеса.

  Причини зносу

  Частою причиною таких поломок стає сильна зношеність інших вузлів системи. Неправильно закріплені амортизатори, допущені неточності в регулюванні сходразвала завдають непоправної шкоди маточині. На передньопривідних автомобілях вона відчуває великі навантаження.
  Ремонт маточини колеса: ознаки несправності, причини, етапи ремонту
  На задньопривідних машинах на знос деталі впливають осьові і значні вертикальні навантаження, а на повнопривідних до них ще додається високий крутний момент. У деяких випадках ремонт ступиці потрібно за недбалість самих власників. Це відбувається під час заміни коліс. Не всі відчувають ту "золоту середину" і прикладають занадто багато сили, зриваючи її. У таких випадках краще користуватися гайковертом, який має регулювання сили затяжки болтів.
  Значної шкоди завдає пил, волога, яка потрапляє всередину під час їзди по дорогах. Пил усередині працює в якості абразивного речовини, поступово стираючи поверхню деталі і видавлюючи мастило. Дізнатися про це можна за характерним гулу і стукоту, який посилюється при наїзді на купини. Також при повороті рульового колеса з'являється нехарактерне для машини пригальмовування. Зазначені вище "симптоми є першими ознаками того, що з'явилася проблема з маточиною.

  Необхідний інструмент

  Зазвичай для ремонту маточини достатньо:
 • Набору гайкових ключів з різними розмірами голівок.
 • Пристосування для зняття стопорних кілець.
 • Лещат.
 • Чашкового знімного пристрою.
 • Набору викруток.
 • Зубила.
 • Молотка.
 • Домкрата.
 • Цей набір інструментів є стандартним. Зазвичай його вистачає для роботи, але в окремих випадках можуть знадобитися спеціалізовані прилади. Наприклад, для іномарок, маточини яких вмонтовані датчики.

  Послідовність виконання робіт

  Слід заздалегідь закупити всі необхідні змінні деталі. Визначити, потрібно маточина повністю в зборі або тільки підшипник, можна за ступенем нагрівання гальмового диска та ступеня її зносу. Замінити слід тільки проблемну частину. Роботу домкрата бажано дублювати брусками, цеглою або іншими опорами, на випадок, якщо машина злетить з нього. Важливо дати автомобілю надійну точку опори на час роботи. Піднімати високо не потрібно, оскільки необхідно просто підвісити колесо, щоб його можна було легко зняти.
  Ремонт маточини колеса: ознаки несправності, причини, етапи ремонту
  Після всіх приготувань машину ставлять на ручник і включають передачу. Ремонт передньої маточини починають зі зняття колеса, для чого відкручують чотири фіксуючі болти і знімають його. Потім викруткою видаляють захисний ковпачок з маточини. З гальмівного диска знімають супорт, який включає в себе барабан і стійки. Для того, щоб вони не заважали, їх просто відводять убік і підвішують. На третьому кроці знімають кермові наконечники і кульові опори. Гальмівний диск видаляють простим викручування болтів, які фіксують його з маточиною. Потім знімають стійку і знімають саму маточину. Найчастіше ламається сам підшипник, тому змінюють тільки його. При більш серйозних пошкодженнях змінюють всю деталь в цілому. Ремонт задньої маточини проводиться аналогічним способом. Після огляду і заміни дефектних частин, виробляють установку і зворотну збірку.

  Висновок

  Ремонт маточин не можна віднести до категорії частих, так як його частота залежить від зовнішніх факторів. Акуратність водіння і ощадливість до автомобіля дозволяють продовжити ресурс деталі. Вона тепер відчуває величезні навантаження, від чого її термін служби різко скорочується. Своєчасна діагностика дозволить виявити несправність передчасно, до того, як вона переросте у велику проблему.