Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Распредвал - це що таке? Опис, призначення

12.02.19, Різне
468
Двигун внутрішнього згорання складається з безлічі вузлів. Невід'ємною частиною кожного ДВС є газорозподільний механізм. Він включає в себе повний привід (ланцюговий або пасової), впускні і випускні клапана, шестерні, а також распредвал. Це система, яка безпосередньо впливає на стабільність роботи двигуна і його продуктивність. Система ГРМ повинна бути точно налаштована, а кожна складова деталь бути справною. У сьогоднішній статті ми розглянемо, що собою являє распредвал, де він знаходиться і які функції виконує.
Распредвал - це що таке? Опис, призначення

Характеристика, устрій

Отже, що це за деталь? Це одна з найважливіших частин механізму ГРМ, яка відповідає за своєчасне відкриття і закриття клапанів. Сам распредвал – це стрижень, на якому є кілька кулачків. Останні являють собою деталі каплевидної форми. Вони обертаються на осі вала. Число даних кулачків строго визначається кількістю випускних і впускних клапанів двигуна. Також зазначимо, що робота распредвала чітко синхронізовано з шківом, від якого стрижень і приводиться в дію. По обидві сторони на вал надіті спеціальні опорні шийки. У чому полягає їх завдання? Головна функція шийок – утримання вала в підшипниках. Також в пристрої механізму присутні масляні канали. Від їх стану і пропускної здібності залежить фізичний знос кулачків, а також стабільність роботи автомобільного двигуна в цілому. Щоб забезпечувалася мастило, осі валу зроблено наскрізний отвір з висновків до кулачкам і опорних підшипників.

Особливості

Даний елемент є головною функціональною складовою механізму газорозподілу, оскільки саме він визначає порядок відкриття клапанів для входу горючої суміші в камеру згоряння. Також від розподільного вала залежить порядок відкриття клапанів для виведення газів, які утворилися після займання суміші. Зараз на автомобілях використовуються двигуни з різною кількістю розподільних валів. Це двигуни з одним або з двома валами. Так як їх кількість різна, кількість клапанів теж відрізняється. В останньому випадку їх рівне вдвічі більше. Якщо говорити про більшість двигунів легкових авто (чотирициліндрових), розрізняють восьми - і шестнадцатиклапанные мотори. Вони укомплектовані відповідно одним, або двома розподільними валами. Багато автовиробників дотримуються другої схеми. Двигунів з 8-клапанною головкою зараз практично не випускають (за винятком деяких моделей Вазів). Це обумовлено тим, що двигуни з 16-клапанною головкою мають більш високу продуктивність за рахунок кращої наповнюваності циліндрів. Адже в ході роботи задіюються вже не два клапана, а чотири.
Распредвал - це що таке? Опис, призначення
Також відзначимо ще одну особливість. Шестерня розподільного валу завжди має в два рази більше зубів, ніж у колінчатого. Це пояснюється тим, що за один робочий цикл розподільний вал здійснює один оборот, а колінчастий – два.

Розташування

Де знаходиться распредвал? Це залежить від конструктивних особливостей самого двигуна. Даний елемент може перебувати внизу або вгорі. Але все ж більшість автовиробників практикують установку двигунів з верхнім розташуванням розподільного валу. Дане розташування істотно полегшує обслуговування і ремонт ДВЗ.

Принцип роботи

Як ми вже сказали раніше, приводиться в дію елемент від шківа колінчастого вала, за допомогою ланцюга, або ременя. Сам валу кулачок має форму краплі. Дана форма була обрана неспроста. При обертанні стрижня, витягнута частина кулачка буде натискати на штовхач клапана. В результаті відкриється доступ в камеру згоряння для суміші. Після такту робочого ходу, діє інший кулачок. Він змушує відкривається випускний клапан, завдяки чому гази можуть успішно покинути камеру. Саме за таким принципом діє распредвал. Простими словами, в потрібний момент кулачки відкривають і закривають клапана двигуна.

Датчик положення розподільного валу

Для чого потрібен цей елемент? Цей датчик служить для визначення кутового положення ГРМ щодо коленвала. Елемент формує певні сигнали, які потім передаються на ЕБУ. на підставі даних сигналів, блок управління коригує кут випередження запалювання, а також момент упорскування палива. Зазначимо, що при найменшій несправності ДПКВ, бензиновий двигун неможливо буде завести.
Распредвал - це що таке? Опис, призначення
А працює цей елемент на принципі Холу. При замиканні магнітного зазору зубцем (він знаходиться на задають диску або на валу), змінюється магнітне поле в датчику. Коли зубець проходить поруч з ним, зрадіє сигнал, що передається на ЕБУ. В залежності від темпу обертання розподільного валу, буде змінюватися частота імпульсів. На підставі постійного отримання даних про позиції коленвала, електроніка забезпечує своєчасний, послідовний вприск палива і правильне запалювання горючої суміші.
Распредвал - це що таке? Опис, призначення
В цілому, датчик має простий пристрій і практично ніколи не ламається. Однак якщо елемент вийшов з ладу, його не ремонтують, а міняють на новий.

Ремонт розподільного вала

В цілому, даний механізм є досить надійним і має простий пристрій. Проте з часом може знадобитися заміна распредвала. Справа в тому, що на кулачках утворюється вироблення. З-за цього виникає характерний стукіт, а клапана не закриваються і не відкриваються в потрібний момент. Двигун починає працювати з перебоями. У випадку, якщо проблема глобальна, і був деформований стрижень, або пошкоджені істотно кулачки, виконується заміна распредвала. А в разі зносу підшипника можна обмежитися ремонтом. Також важливо контролювати чистоту масляних каналів. Отвори не повинні бути забруднені, інакше це спровокує масляне голодування і передчасний знос кулачків. У результаті буде потрібно ремонт розподільного валу.
Распредвал - це що таке? Опис, призначення

Висновок

Тепер ми знаємо, що таке розподільний вал і як він працює. Як бачите, це дуже важливий механізм, що відповідає за своєчасне відкриття і закриття клапанів. У разі несправності даного валу, необхідно терміново приймати заходи по ремонту. Інакше це безпосередньо позначиться на стані і роботі двигуна внутрішнього згоряння.