Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації

12.02.19, Різне
214
Автомобільний акумулятор або АКБ – це незамінна складова будь-якого транспортного засобу незалежно від його призначення. Вкрай важливо, щоб він завжди знаходився в зарядженому стані, що називається у повній «бойовій» готовності. При цьому деякі автолюбителі задаються питанням, чи потрібно зарядити акумулятор після його придбання в магазині. Відразу можна відзначити, що в деяких випадках це зробити навіть необхідно. Чому, зараз будемо розбиратися.

Саморозряд

Найчастіше багато власників особистого транспортного засобу стикаються з тим, що після придбання нового акумулятора він виявляється розрядженим, причому повністю. Як правило, це вказує на некомпетентність продавців – вони запевняють про повному заряді АКБ ще з заводу, і після покупки нічого додатково не потрібно.
Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації
Так, виробники дійсно заряджають автомобільні акумулятори перед відвантаженням. Однак, перш ніж досягти кінцевого споживача, вони ще якийсь час знаходяться на складі або в магазині. Скільки на це піде точно часу, ніхто не може стверджувати. Це може бути кілька днів, тижнів, місяців. В результаті цього відбувається самостійний розряд ємності АКБ. І в кінцевому рахунку, чим довше батарея лежала, тим сильніше вона вибухала. Тому, перед тим як купувати новий АКБ, необхідно вивчити дату її виготовлення.

Причина саморозряду

Щоб зрозуміти, потрібно заряджати акумулятор після покупки, слід вникнути в суть процесу саморозряду. Його тривалість залежить від безлічі факторів, серед яких можна відзначити електрику сигналізації. Згідно офіційним виданням, саморозряд акумулятора відбувається через 2 місяці. Але насправді на це впливає сам пристрій батареї. Приміром, акумулятор на 40 А/год здатен заводити автомобіль навіть після трьох місяців свого простою в гаражі. Однак, поки що транспортний засіб знаходиться в русі, турбується не про що, оскільки заряд заповнюється за допомогою роботи генератора. Якщо батарея зроблена на найвищому рівні і відповідає всім сучасним стандартам якості, то вона може прослужити протягом декількох років. Цього періоду цілком вистачить, щоб накопичити на новий акумулятор, оскільки він все ж не вічний, і через певний проміжок часу його потрібно замінити.

Дата виробництва

Потрібно заряджати новий акумулятор перед установкою на автомобіль? Вище вже була згадка про те, що слід звертати увагу на дату виготовлення АКБ. Не варто недооцінювати важливість цього моменту. Якщо акумулятор потрапив до власника автомобіля через півроку після виготовлення або навіть більше того, його в обов'язковому порядку слід зарядити до початку використання.
Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації
Незважаючи на той факт, що у сучасних АКБ термін зберігання становить 1 рік, рекомендується відмовитися від покупки тих батарей, у яких з дня виробництва пройшло більш 6 місяців. Варто враховувати, що строк служби кислотних акумуляторів починається з того самого моменту, коли заливається електроліт.

Оцінити рівень заряду можна, вдаючись до допомоги вольтметра або мультиметра. Повністю заряджена акумуляторна батарея має діапазон від 125 до 129 Вольт. При напрузі 125 або менш АКБ слід обов'язково зарядити перед тим, як підключати до автомобіля. В особливо запущених випадках різниця потенціалів і зовсім мала – близько 119 Ст. Тут вже не обійтися без повноцінної зарядки. Хоча тут навіть не варто замислюватися над тим, якщо купив новий акумулятор, потрібно його заряджати. Від такого придбання краще і зовсім відмовитися. Використання навантажувальної вилки не завжди дає об'єктивну інформацію. Нерідко в магазинах застосовують пристрій зі струмом не більше 50-70А. А як, приміром, такий виделкою перевірити працездатність акумулятора на 100 А/ч? Тестування нею ж батареї в 60 А/год покаже вже інший результат. З цієї причини варто купувати акумулятор тільки в перевірених торгових точках.

Запевнення, які підлягають сумніву

Щоб уникнути неприємностей після покупки акумуляторної батареї в обов'язковому порядку слід вивчати дату виробництва. Ці відомості можна знайти на упаковці виробу або їх можна побачити на його корпусі. Також не варто попадатися на досить переконливі доводи недобросовісних виробників або продавців. Деякі з них запевняють у тому, що їх продукція не схильна до самостійного розряду. І якщо запитати у будь-якого менеджера, потрібно заряджати новий автомобільний акумулятор, він може з упевненістю запевнити, що в цьому поки немає необхідності.
Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації
Перше твердження (щодо відсутності саморозряду) можна, а й треба ставити під сумнів. Справа в тому, що насправді поки ще жодна компанія не знайшла вирішення подібної проблеми! Тому такий фізико-хімічний процес буде відбуватися абсолютно з будь-яким акумулятором, незалежно від престижності бренду і використовуваних технологій. Можливо, в майбутньому проблема саморозряду і вирішиться, але поки маємо те, що маємо. І, щоб не попастися на вудку недобросовісних діячів і продавців, слід дотримуватися простих рекомендацій. Про них, власне, й піде далі мова.

На що ще слід звернути увагу

Купуючи новий автомобільний акумулятор, необхідно перевірити його, що називається «по всіх фронтах»:
 • Для початку прибрати захисну плівку і оглянути корпус на предмет наявності будь-яких пошкоджень чи дефектів. І якщо вони є, АКБ потрібно замінити.
 • Тепер слід перевірити напругу. Як ми тепер знаємо, що воно повинно бути в межах 125-129 Вольт, але це без навантаження. З нею показання вольтметра (або мультиметра) повинні бути не менше 11 Ст. Значення 108 вказує на повністю розряджений АКБ. І брати його явно не варто.
 • Спеціальним пристосуванням потрібно перевірити щільність електроліту.
 • Тепер повернемося до питання, потрібно зарядити акумулятор. Якщо батарея з гідністю витримала перевірку, то її можна відразу ставити на своє законне місце – під капотом автомобіля.
  Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації
  Додатково для оцінки стану АКБ можна скористатися спеціальними тестерами. Одними з них є моделі OptiMate Test TS120N (TecMate) і BatteryBug BB-SBM12 (Argus Analyzers).

  Наслідки незарядженої батареї

  Як правило, більшість власників особистого транспортного засобу виявляють деяку недбалість по відношенню до АКБ. Їм навіть не приходить у голову задуматися над питанням, чи потрібно зарядити акумулятор машини. Мовляв, поставив тільки що куплену батарею і можна благополучно забути про її існування. Однак через деякий час можуть виникнути певні проблеми, що може бути пов'язано з низкою нюансів:
 • У разі тривалого часу зберігання акумулятора (причому ще і зарядженого не повністю) сульфатація пластин вже може розпочатися. Тоді генератор автомобіля просто не справляється з очищенням пластин від сульфату.
 • Також генератор не завжди може підтримувати заряд батареї, так як є і інші споживачі струму – освітлення, кондиціонер і т. д.
 • «Забіги» машини на коротку дистанцію, включаючи довгий простоювання в пробках, також надають негативний вплив на акумулятор.
 • З цієї причини в будь-якому випадку в період експлуатації транспортного засобу рано чи пізно завжди акумулятор не до кінця заряджений. У кінцевому рахунку, починається відоме багатьом водіям явище – сульфатація батареї. А адже вона може привести до короткого замикання. В результаті в самий невідповідний момент АКБ просто відмовляє.

  Потрібно заряджати новий акумулятор для автомобіля або особливості заряджання АКБ

  Коли проводиться зарядка акумулятора з номінальною напругою 12 В, то різниця потенціалу на виході «зарядника» повинна складати від 14 до 145 Вольт.
  Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації
  Тільки в цьому випадку можна повністю зарядити АКБ (на 100 %). Незалежно від потужності і конфігурації всі зарядні пристрої мають електричний привід з вилкою, перетворювач і два вихідних дроти – плюс і мінус. До всього іншого у них є регулятори сили струму і напруги. Що стосується особливостей проведення самого процесу зарядки акумулятора, то тут варто загострити увагу на деякі параметри. Це дозволить вникнути в суть всього процесу. Зокрема йдеться про наступне:
 • Оптимальне напруга для заряду або заряджання АКБ – це 10 % від його номінальної напруги. Приміром, у батареї зі 100 % зарядом різниця потенціалів складає 126 Ст. Отже, 10 % – це 126 Ст. Підсумовуємо ці обидві величини і отримуємо: 126+126=1386 Вольт – саме таку напругу і потрібно.
 • Крім напруги, слід врахувати і силу струму. Тут фігурують ті ж 10%, тільки вже від ємності акумулятора. Якщо вона дорівнює 60 А/год, 10 % – це, відповідно, 6 А.
 • Для швидкої зарядки струм повинен бути рівним від 20 до 30 А. Але слід враховувати, що такий процес негативно позначається на самій батареї і з цієї причини не варто користуватися таким способом часто.
 • При зарядці гелевих акумуляторів дуже важливо стежити за подає напругою. Критичне значення для даного виду АКБ – це 142 Ст.
 • Дотримуючись цих простих рекомендацій, можна підзарядити акумулятор свого автомобіля без ризику пошкодити його.

  Зарядка повністю зарядженого акумулятора

  Багатьох водіїв, особливо новачків, цікавить, чи потрібно заряджати новий заряджений акумулятор. Або це загрожує низкою наслідків?! Так, «ускладнень» має місце, причому досить сумним. І, в першу чергу, це стосується свинцево-кислотних АКБ. Ось їх якраз така процедура може просто знищити.
  Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації
  Причини для цього в наступному:
 • Після того як АКБ повністю зарядився, відбувається виділення кисню і водню. У зв'язку з цим щільність кислоти може значно збільшитися. В кінці кінців вона доходить до того значення, коли свинець просто почне роз'їдати, і пластини почнуть швидше обсипатися.
 • Випаровування води призводить до зниження рівня електроліту і, відповідно, ємності. У мороз двигун просто не запуститься.
 • Оголення пластин закінчується їх швидким розігрівом. В результаті – перегрів і ризик осипання активної маси.
 • Інтенсивне кипіння електроліту (при більшому струмі заряду), вихідні гази стають причиною вибуху. Звичайно, це не розрив газового балона, але його сили вистачить, щоб серйозно пошкодити корпус АКБ. До того ж, може забризкати кислотою, що теж не приносить нічого хорошого.
 • Необслуговувані акумулятори після довгого перезаряду практично не піддаються відновленню.
 • При інтенсивному перезаряд пари осідають на корпусі, що, в свою чергу, призводить до окислення клем. Це погіршує контакт між нею і електродом. Сам електроліт може стікати по стінках корпусу батареї, попутно роз'їдаючи майданчик під АКБ. Не можна виключати і ймовірність, що він досягне лонжеронів автомобіля.
 • Іншими словами, відповідь на питання, чи потрібно зарядити акумулятор при 100 % зарядці, однозначна – ні в якому разі! В іншому випадку можна зробити йому тільки гірше або зовсім вбити. Однак це не відноситься до процедури відновлення або десульфатации. З плином часу на пластинах утворюються сульфати свинцю, від яких необхідно позбавлятися. Але це вже інша, не менш обширна тема.

  Робота автомобільного генератора

  З небезпекою подачі напруги на повністю заряджений акумулятор тепер все ясно. Проте як бути, коли автомобіль в русі, адже від генератора до АКБ йде струм?! В дійсності все відбувається трохи інакше. І в старих автомобілях, і в сучасних моделей є спеціальна система по усуненню перезаряду. З цією метою ставиться реле-регулятор, який сприяє тому, що заряд починав зменшуватися, прагнучи до нуля при повній зарядці АКБ. В сучасних системах напруги припиняється повністю і відновлюється лише після розряду батареї.
  Потрібно зарядити акумулятор: інструкція з експлуатації
  У зв'язку з цим на повністю заряджений акумулятор струм не подається, тобто електроніка його знеструмлює за непотрібністю. Однак, якщо цього не відбувається, отже, причину слід шукати в несправному реле-регуляторі. Тому АКБ від кваліфікованих виробників служать досить довго – близько 5-7 років, що не може ні радувати.

  В якості висновку

  Якої можна підвести підсумок – потрібно зарядити акумулятор після його придбання чи ні? Якщо нова батарея володіє 100 % зарядкою, то його можна підключати в автомобілі без підзарядки. Однак, як можна помітити, батареї можуть перебувати в магазинах протягом декількох місяців. З цієї причини слід ще при покупці попросити продавця перевірити напругу. Це дозволить переконатися в тому, що перед покупцем не лежачий товар.