Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками

13.02.19, Різне
307
Водяний насос, або помпа приводить в рух охолоджувальну систему двигуна. Без нього мотор б перегрівся і вийшла б з ладу. Також помпа нормує подачу охолоджуючої рідини в системі. Її поломка супроводжується рядом характерних симптомів. Щоб не допустити перегріву мотора, потрібно знати перші ознаки несправність помпи. Вони будуть докладно розглянуті далі.

З чого почати?

Існують певні ознаки несправності помпи ВАЗ. У цих моделях насос забезпечує рух антифризу по контуру сорочки охолодження, магістралями і патрубків, а також по радіатору. У теплу пору року навіть незначне порушення роботи помпи може привести до перегріву.
Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками
Варто відзначити, що ознаки несправності помпи на ВАЗ-211221072109 2114 і деяких інших моделях потрібно вміти визначити як можна швидше. Справа в тому, що у цих моделей насос приводиться в рух за допомогою ременя ГРМ. Якщо помпа з якоїсь причини заклинить, відбудеться його обрив. Це, в свою чергу, призводить до деформації клапанів на двигуні. Така ситуація спостерігається в більшості випадків при виникненні подібної несправності. Тому важливо розпізнавати ознаки несправності насоса в системі охолодження.

Знаючи ознаки несправності помпи ВАЗ-21142112 або більш ранніх моделей, можна уникнути дорогого ремонту двигуна або його постійного перегріву. Варто зазначити, що у водяного насоса системи охолодження існує певний термін експлуатації. Після його закінчення цей елемент системи потрібно замінити. У машинах з приводом помпи від ременя ГРМ потрібно змінювати цей елемент системи кожні 60 тис. км пробігу. Таку відстань автомобіль зазвичай проходить (при регулярній їзді) приблизно через 48 місяців.

Чому насос ламається?

Перш ніж розглянути ознаки несправності помпи 21102107 чи інших моделей, потрібно звернути увагу на причини швидкого зносу цього елемента системи. Якісний насос може прослужити близько 100-110 тис. км пробігу. З цієї причини не всі водії змінюють його через встановлені регламентом виробника 60 км пробігу.
Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками
Найчастіше заміна помпи збігається з другої заміною ременя приводу, який встановлений в газорозподільному механізмі. При цьому заміну помпи зазвичай намагаються поєднати зі зміною антифризу. Якісні помпи довговічні. Вони можуть прослужити стільки ж, скільки 2 ременя ГРМ. Однак далеко не завжди вдається придбати насос високого якості. Такий прилад не здатний пропрацювати протягом тривалого часу без поломок. Тому не виключені проблеми, які з'являються в охолоджувальній системі.

Знизити термін експлуатації помпи може антифриз низької якості або змішуванню охолоджувальної рідини різного типу. З-за цього насос виходить з ладу набагато раніше. З цієї причини бажано, щоб водій регулярно перевіряв помпу на наявність несправностей.

Витік рідини з дренажного отвору або з-під посадкової поверхні

Існують різні ознаки несправності помпи ВАЗ-210921072114 і інших моделей авто. Так, якщо охолоджуюча рідина була поганої якості, може виникнути витік в області дренажного отвору. У цьому випадку з'являється просочування, утворення крапель після обкатки транспортного засобу. Це можна визначити, розглянувши область дренажного отвору. Варто зазначити, що для нового насоса є нормою невелике підтікання рідини. Це відбувається протягом перших 10 хв. роботи двигуна. Це відбувається з-за переміщення торцевого ущільнення в правильне положення.
Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками
Якщо період обкатування нового насоса завершений, але рідина все одно просочується з дренажного отвори, це є ознакою його несправності. Потрібно якісно промити охолоджувальну систему і встановити нову помпу. Далі потрібно залити необхідну кількість нового антифризу прийнятної якості.
Якщо відтік спостерігається з-під посадкової поверхні, це також свідчить про поломки. У цьому випадку ознакою несправності помпи ВАЗ-210721102109 або інших моделей є намокання, поява крапель, патьоків на корпусі або навколо зазначеної області. Причиною такої поломки є неправильна установка насоса або неправильне застосування герметика, ущільнювачів. Якщо помпа нова, її потрібно зняти і перевірити правильність установки. Особливо важливо звернути увагу на моменти затяжки. Якщо помпа вже стара, її обов'язково потрібно замінити.

Іржа, поява відкладень

Ознаки несправності помпи ВАЗ-21102114 або інших моделей авто можуть бути різними. При зовнішньому огляді насоса можна помітити іржу. Найчастіше корозія вражає лопатки робочого колеса. Це призводить до зниження швидкості прокачування антифризу в системі. Причиною появи іржі може бути брудна охолоджуюча рідина або склад, несумісний з помпою. Також призвести до подібної несправності може змішування антифризу з різним хімічним складом.
Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками
Ще однією причиною появи іржі на насосі може бути пошкодження його кришки. Вона в цьому випадку не зможе закриватися герметично. З-за цього в складі з'являються бульбашки повітря, що викликає окислювальні процеси.
У цьому випадку насос потрібно буде замінити. Систему охолодження потрібно якісно промити і залити новий антифриз. Потрібно перевірити кришку на герметичність закриття. Можливо, її доведеться замінити. Також потрібно замінити насос, якщо з'явилися відкладення на внутрішніх поверхнях. Такі ознаки несправності помпа 21142110 або іншої моделі можна оцінити тільки при візуальному огляді системи. На внутрішніх поверхнях насоса з'являються смолисті, мінеральні або інші відкладення. Вони забивають помпу, перешкоджають правильній роботі системи. Причина такої несправність криється в забрудненні антифризу або застосування невідповідного складу. Систему потрібно якісно промити, використовуючи для цього спеціальні склади. Насос змінюють, заливають новий антифриз високої якості.

Кавітація, пошкодження підшипника

Розглядаючи ознаки несправності помпи двигуна, слід зазначити таке негативне явище як кавітація. Це процес утворення бульбашок в антифризі. Вони ушкоджують внутрішні поверхні, окремі деталі насоса. В результаті на них залишаються надщерблені ділянки. Згодом вони покриваються іржею. Бульбашки повітря з'являються в області впускного отвору помпи. Коли тиск у системі наростає, вони складаються. Цей процес приносить значну шкоду для всієї системи. Потрібно замінити насос, промити систему.
Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками
Розглядаючи ознаки несправності помпи ВАЗ-21142112 чи іншої моделі, варто звернути увагу на таке явище, як люфт підшипника на валу. Перевірити систему потрібно після вимкнення двигуна. На підшипник потрібно натиснути рукою. Ознаки люфту в справній системі відсутні. Якщо насос видає при роботі скрегіт або вереск, це також говорить про несправності підшипника.

Причиною появи такої несправності є надмірне натягнення ременя. З-за цього на підшипник діє велике навантаження. Це призводить до прискореного зносу цієї деталі. При пошкодженні ущільнення на торці механізму рідина буде проникати в підшипник. Його мастильний матеріал буде вимиватися. Потрібно перевірити ремінь, шківи, співвісність і натягувач. Якщо є несправність в цій системі, її треба усунути. Потім змінюється помпа. Дешевий насос, що володіє низькою якістю, також здатний викликати подібну несправність.

Дефекти валу

Серед ознак несправності водяної помпи потрібно відзначити наявність деформації на валу. Він може виявитися при огляді вигнутим або повністю зруйнованим. Якщо він переламаний, значить, перевантаження була раптовою. Також до таких наслідків призводить порушення рівноваги.
Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками
Якщо матеріал, з якого зроблений вал, поміняв колір (найчастіше набуває синього відтінку), це говорить про поступове руйнування валу. Це відбувається з-за надмірного нагрівання. Причина такої поломки полягає в неспіввісності ременя приводу. Це веде до деформації вала або навіть його перелому. З-за недостатньо якісного обслуговування в системі з'являються значні вібрації.
У цьому випадку змінюється помпа, а також перевіряється ремінний привід. Всі елементи його системи потрібно оглянути. Також потрібно оцінити стан вентилятора, який знаходиться на насосі (якщо він передбачений в системі двигуна). Якщо він зігнувся, на ньому видно інші деформації, це може зруйнувати вал. Також до подібного результату приводять знос муфти вентилятора, розпірного кільця.

Інші способи перевірки

Існують і інші ознаки несправність помпи. Перевірити систему можна за простою методикою. Спочатку мотор ВАЗа або іншого автомобіля (спосіб підходить для більшості моделей автомобілів) потрібно прогріти. Система повинна вийти на рівень робочих температур.
Перші ознаки несправності помпи: способи усунення своїми руками
Потім потрібно заглушити двигун. Рукою перетискають верхній патрубок, який підходить до радіатора. Коли насос справний, буде відчуватися тиск рідини усередині. Його нагнітає помпа. При такому способі перевірки не потрібно знімати насос з машини. При проведенні такої перевірки необхідно проявити обережність. Антифриз в системі сильно нагрівається. Якщо у системі немає пульсації або вона слабка, потрібно ретельно оглянути насос. Для проведення перевірки захисний кожух потрібно зняти з газорозподільного механізму. Так можна буде візуально оглянути помпу. При наявності дефектів, які були розглянуті вище, потрібно виконати відповідні дії.

Міняти або ремонтувати?

При появі ознак несправності помпи її потрібно замінити. Багато водіїв цього не роблять після кожних 60 тис. км пробігу. Якщо час для заміни підійшло, але зовнішніх ознак несправності насоса немає, потрібно виконати ретельну перевірку. Часто перші ознаки поломки спостерігаються всередині системи. Так, якщо лопаті насоса виконані з металу, на них з'являється корозія. На пластикових елементах системи будуть видні сліди від механічних пошкоджень. Такий прилад не може експлуатуватися в охолоджувальній системі. Навіть якщо він зараз працює, дуже скоро він вийде з ладу. Деякі водії вирішуються виконати ремонт насоса. Теоретично цю процедуру можна виконати, але практично це недоцільно. Вартість помпи цілком прийнятна. Тому її простіше купити. Фахівці не рекомендують ремонтувати насос, який приводиться в рух ременем ГРМ. В іншому випадку помпа не буде надійною. Ймовірність її поломки багаторазово зростає. З-за її поломки в подібній системі може вийти з ладу мотор. Тому краще не економити, а купити нову помпу. Вона буде набагато надійніше, ніж відремонтований насос. Дуже важливо правильно встановити його на колишнє місце. Особливу увагу приділяють ущільнювачам, правильної затягування кріплень. У деяких випадках для стиків застосовується спеціальний герметик. Він виключає виникнення течі. Однак застосування представленого матеріалу не завжди можливо. Він не дозволить згодом послабити фіксацію мотора для кріплення ременя ГРМ на деяких моделях автомобілів.

Заміна насоса в 8-клапанною системою

Знаючи ознаки несправності помпи, можна виконати вчасно її заміну. Спочатку потрібно зняти кожух з ГРМ. При необхідності потрібно послабити й зняти натяжний ролик. Далі зменшують силу фіксації генератора. Його ремені ГРМ знімаються. Шланг від помпи можна від'єднати. Далі зливається антифриз. Після цього можна буде зняти захисну кришку і помпу. Коли нова помпа буде встановлена у відповідному місці, потрібно виставити мітки ГРМ. Це необхідно, так як може зміститися колінвал щодо розподільного валу. Потрібно приділити увагу правильній затягуванні болтів помпи. Вони повинні міцно фіксувати цей елемент системи. Але при цьому їх не можна перетягнути. В іншому випадку можна пошкодити різьблення і передавити сальник. При подальшій заливці антифризу з системи потрібно видалити пробки з повітря. Рідину потрібно долити по рівню. Після заміни помпи потрібно включити двигун, прогріти систему. Потім її оглядають на наявність течі.

Заміна насоса в 16-клапанною системою

Якщо в автомобілі встановлена 16-клапанна система, поміняти насос буде трохи складніше. Проте виконати цю процедуру своїми руками не складе праці. Спочатку потрібно демонтувати кожух із пластика та обшивку ременя ГРМ. Щоб прибрати верхні деталі, які відокремлюють шківи від блоку циліндрів, потрібно виконувати дії послідовно. Це можна буде зробити тільки після демонтажу ременя ГРМ, шківів розподільного валу і роликів (натяжна і опорний). Тільки після цього можна буде витягнути помпу. Щоб можна було дістатися до нижніх болтів, які фіксують кожух, необхідно зняти праве колесо. Після цього можна буде демонтувати помпу. Далі проводять такі ж дії, як в попередньому пункті. Якщо неправильно встановити помпу, вона буде текти. Тому важливо дотримуватися інструкції, визначеною виробником.