Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Система автоматичного паркування: принцип роботи

13.02.19, Різне
1643
Парковка є одним з базових прийомів, якими повинен володіти сучасний автомобіліст. З точки зору техніки виконання це маневр нескладний, але він вимагає концентрації уваги, акуратності і, звичайно, певного запасу часу. Оскільки дотримати ці умови в сучасному ритмі життя на дорогах буває складно, фахівці регулярно придумують способи полегшення цієї задачі. В результаті з'являються різноманітні системи автоматичного паркування (САП), завдяки яким підвищується ефективність і безпека при експлуатації автомобіля.

Основні види САП

Система автоматичного паркування: принцип роботи
Процедуру паркування можна розглядати з двох точок зору – адміністративно-правовий та суто технічною. Перед тим як приступити безпосередньо до постановки автомобіля на місце тимчасового перебування, на громадських паркінгах водій повинен отримати відповідне право. При цьому мова йде навіть не стільки про оплату як таку, скільки про технологічної організації процесу. У класичній системі організації управління паркінгом об'єктом завідує людина – контролер, охоронець, оператор і т. д. Він відстежує конфігурацію розосередження вільних місць, продумує оптимальні шляхи в'їзду і виїзду, здійснює безпосередньо реєстрацію автомобілів, керує шлагбаумами і світлофорами. В рамках системи автоматичного паркування всі вищеназвані функції перекладаються на програмно-апаратний комплекс, який управляє цілими групами виконавчих органів і механізмів, які організовують роботу паркінгу.

Другий тип САП, як уже зазначалося, належить до технічної частини виконання маневру. В даному випадку йдеться про електронний асистент автомобіля, який допомагає водієві безпосередньо припаркувати машину, коли, наприклад, всі організаційні питання залишилися позаду.
Система автоматичного паркування: принцип роботи

Як працює система автоматичного паркування на стоянці?

Інфраструктура програмно-апаратного комплексу орієнтується на забезпечення автоматизації процесів обліку перебування транспортного засобу на стоянці, в'їзду і виїзду, розрахунку розміру оплати і т. д. Яким чином вирішується це комплекс завдань без участі людини? По периметру паркінгу розосереджуються спеціалізовані електронні модулі, кожен з яких виконує свою функцію. Зокрема, до таких пристроїв відносяться:
 • Механіка, регулююча роботу загороджувального та сигнального обладнання.
 • Система візуалізації стану паркування, зокрема, демонструє схему з відображенням зайнятих і вільних місць.
 • Мікроконтролер, який регулює взаємодію систем автоматичної парковки, так як більшість модулів знаходяться в логічній залежності один від одного.
 • Засоби ідентифікації номерних знаків.
 • Системи безпеки з камерами інтелектуального відеоспостереження.
 • У комплексі перелічені технічні та електронні засоби забезпечують повноцінну роботу автономного паркінгу, але це стосується лише основного функціоналу без допоміжних комунікаційних систем підтримки працездатності об'єкта.

  Система автоматичного паркування: принцип роботи

  Касові апарати в інфраструктурі САП

  За різними оцінками фахівців, на час проходження етапу реєстрації та оплати послуг в рамках застосування САП має становити 10-15 сек в режимі потоку. Це реальне завдання, якщо справа стосується найпростіших і однотипних операцій, для яких достатньо встановити найпростіший касовий апарат, що працює з безконтактними картами. За схожим принципом серійного виконання однієї операційної схеми працює систем автоматичного паркування на жетонах, але навіть при наявності загальної розвиненої інфраструктури такий підхід обмежує водія в можливості використання послуг.

  Багатозадачне розрахунково-касове обладнання

  Більш сучасним і перспективним рішенням є застосування многозадачного касового обладнання, пов'язаного відразу з декількома функціональними вузлами САП. По-перше, сам модуль на базовому рівні реалізує кілька різних операцій, серед яких - відстеження службових та пільгових пропусків, динамічний облік тарифів, сканування штрих-кодів, резервування VIP-місць, ведення бази даних різних груп клієнтів і т. д. По-друге, від розрахунково-касового модуля інформація безпосередньо відправляється на центральний контролер системи автоматичного паркування, від якого частина інформації надходить на інформаційне табло. Зокрема, на ньому відображаються дані про вільних паркувальних місцях, їх вартості, можливе часу паркування і т. д.

  Недоліки САП в системі управління паркінгом

  Система автоматичного паркування: принцип роботи
  Поряд з великою кількістю переваг, які дають системи автоматизації процесу паркування, варто підкреслити і ряд складнощів у реалізації подібної інфраструктури. Оскільки автономність досягається за рахунок цілого масиву основних виконавчих і допоміжних елементів, потрібна відповідна підтримка з боку енергетичних джерел. Крім того, сама установка автоматичної системи паркування автомобіля передбачає не тільки монтажні, але і будівельні заходи, пов'язані з прокладкою комунікаційних трас. Навіть в бездротової інфраструктури не обійтися без підводки до центральних трансформаторів і резервним блокам живлення, які будуть забезпечувати паркування енергоресурсами у разі виходу з ладу основного обладнання.

  Що являє собою інтелектуальна САП?

  Система автоматичного паркування: принцип роботи
  Це комплекс пристроїв, функція яких спрямована на допомогу водію при здійсненні паркування. У процесі здійснення маневру реалізується група контрольно-виконавчих операцій, почасти координуючих і коригувальних дій при паралельної або перпендикулярної парковці.
  Зокрема, інтелектуальна система автоматичного паркування цього типу в узгодженому режимі відстежує показники швидкості автомобіля і положення кута при повороті керма. Істотну допомогу в отриманні інформації про паркувальному процесі надають датчики, розміщені в області бамперів. Як правило, їх представляють ультразвукові детектори, які фіксують відстань до найближчого об'єкта. У разі подолання критичної відстані вони дають відповідний сигнал.

  САП в машинах «Кіа Оптима»

  Розширений варіант електронного паркувальника, розглянутого в попередньому випадку, який відрізняється більш широким набором функцій. Мова йде про систему SPAS, яка має ряд принципових відмінностей від класичних парктроніків:
 • Більш широке охоплення датчиків: радіус дії - близько 5 м.
 • Взаємодія практично з усіма засобами активної безпеки автомобіля.
 • Більш щільне взаємодія з органами управління.
 • Вищезазначені відмінності свідчать про те, що система автоматичного паркування автомобіля отримала більше свободи дії і стала менш залежною від людини. Досить зазначити, що SPAS в процесі маневрування може брати під контроль елементи гальмівної системи, дросельну заслінку, КПП, блок управління двигуна, систему курсової стійкості, рульовий гідропідсилювач і т. д.
  Система автоматичного паркування: принцип роботи

  Етапи роботи системи SPAS

  З моменту прийняття рішення про парковці активізується функція датчиків, які виступають уже не просто як індикатори небезпечного наближення, а в якості пристроїв, комплексно скануючих навколишній простір. Саме ця функція дає можливість правильно підібрати місце для паркування, після чого почати маневрування. На другому етапі інтелектуальна система автоматичного паркування SPAS переводить датчики в інший режим роботи, орієнтований на отримання точної інформації про об'єкти наближення.

  Також вступають у справу виконавчі вузли і агрегати, що роблять безпосередній вплив на процес руху. До речі, сенсорами і робочої механікою допомогу в паркуванні не обмежується. В процесі можуть бути задіяні також пристрої відеомоніторингу, які дають «картинку» з задньої частини автомобіля під різними кутами.

  Висновок

  Система автоматичного паркування: принцип роботи
  Ключовою проблемою, над якою сьогодні працюють найбільші автогіганти і корпорації, які зацікавлені у розвитку дорожньо-транспортної системи в цілому, є об'єднання декількох інфраструктур у комунікаційно пов'язану мережу. Зокрема, інтелектуальна система автоматичного паркування «Кіа Оптіма» і «розумні» паркінги окремо являють собою високотехнологічні оптимізовані платформи. Однак домогтися подальшого просування в напрямку розвитку принципів комфортного маневрування вдасться тільки при сполученні цих систем. А ця задача вирішується більш досконалими технологіями зв'язку, причому з підключенням засобів супутникової навігації GPS/ГЛОНАСС. Вже сьогодні розробляються концепти дорожніх покриттів, в яких застосовуються принципово нові інфрачервоні і магнитоэлектрические датчики, мітки RFID і радіолокатори. Дана інфраструктура належної оптимізації в майбутньому дозволить організовувати абсолютно автоматизовані процеси управління автомобільним трафіком, і парковка як один із складних маневрів може стати в цьому відношенні тестовим майданчиком для випробування різних експлуатаційних нюансів реалізації інтелектуальної дорожньо-транспортної системи.