Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт

17.02.19, Різне
429
Автомобіль являє собою комплекс складних вузлів і механізмів. Як би не вдосконалювали автоконцерни технологію виробництва і не збільшували надійність, від раптових поломок ніхто не застрахований. Це стосується всіх автолюбителів. З такою несправністю, як троение двигуна, може зіштовхнутися як власник дорогої іномарки, так і підтриманого ВАЗа. Що ж, розглянемо, чому на автомобілі блимає "чек" і троїть двигун.

Що таке троение двигуна?

Для початку розберемося з визначенням даного поняття. Цей термін з'явився завдяки 4-циліндричної конструкції двигуна, де при виході з ладу одного з циліндрів залишалися тільки три працюючих поршня. Однак троение застосовується не тільки до ДВС з чотирма циліндрами. Зараз це поняття застосовуються до всіх двигунів внутрішнього згоряння – шестициліндровим і навіть дванадцятициліндровим.
Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт

Ознаки

Як дізнатися, що двигун троїть? При такій несправності не завжди блимає "чек" двигуна. Тому важливо знати і сторонні ознаки, які можуть вказувати на проблему:
 • Підвищена вібрація двигуна. Вона істотно помітна на низьких і холостих обертах.
 • Зміна кольору свічки запалювання. Після вилучення її головка буде темної. Так як не відбувається займання суміші, свічка покривається нагаром і кіптявою.
 • Збільшення витрати палива. Ця ознака пов'язана з попередньою. Так як суміш не горить, вона просто йде у вихлопну трубу.
 • Втрата потужності двигуна. Так як двигун працює на трьох циліндрах, йому не вистачає енергії для відтворення потрібного крутного моменту.
 • Звук вихлопу. Він буде нестабільним.
 • Поява чорного або густого білого диму з вихлопної труби.
 • Переривчасті поштовхи при розгоні і при рівномірному русі. Також даний ознака сигналізує про пропуски запалювання. Ця помилка часто пов'язана з системою запалювання.
 • Варто уважно прислухатися до характеру роботи двигуна. Якщо троение посилюється на середніх і високих оборотах, можна припустити, що в двигуні неправильно працюють клапани. Одна з простих причин – це збільшений зазор клапанів.

  У будь-якому разі при виявленні одного або декількох з перерахованих вище ознак варто вжити заходів по усуненню несправності.

  Причини троения

  Якщо на автомобілі ВАЗ блимає "чек" і троїть двигун, це може говорити про наступні проблеми:
 • Наявність підсмоктування повітря в гальмівній системі (можливі проблеми з вакуумним підсилювачем).
 • Збої в регулюванні кута випередження запалювання.
 • Несправність свічок запалювання.
 • Порушення цілісності високовольтного проводу.
 • Несправність котушки запалювання.
 • Засмічення повітряного фільтру двигуна банально не вистачає кисню).
 • Порушення регулювань карбюратора (стосується старих авто).
 • Збої в регулюванні газорозподільного механізму.
 • Серед більш серйозних проблем, з-за яких блимає "чек" і троїть двигун, можна виділити:
 • Знос впускного або випускного клапана. Це може бути прогар або механічна деформація тарілки.
 • Порушення герметичності впускного колектора.
 • Знос маслозйомних ковпачків (в такому випадку двигун споживає близько одного літра олії на тисячу кілометрів).
  Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт
 • Визначаємо несправний циліндр

  З-за якогось циліндра блимає "чек" і троїть двигун? Діагностика покаже результат. Виконати дану операцію можна своїми руками:

 • По черзі відключати наконечники бронепроводов від кожної свічки. Бажано це робити в гумових рукавицях, щоб виключити удар струмом.
 • Фіксувати, наскільки змінився характер роботи двигуна. Якщо мотор працює ще важче, значить, циліндр справний. Якщо після вилучення проводу двигун діє, як і раніше, відповідно, даний циліндр несправний.
 • Зверніть увагу, що при відключенні дроти не потрібно братися за ковпачок. Слід братися за провід, але акуратно. Силою його не можна зволікати, інакше провід можна пошкодити.
  Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт
  Ще один спосіб перевірки – це комп'ютерна діагностика. У такому разі підключаємося діагностичним обладнанням до роз'єму ODB II і включаємо запалювання. Далі комп'ютер буде зчитувати всі помилки. Якщо це автомобіль «Тойота», то про пропуски запалювання в третьому циліндрі буде свідчити помилка p0303.

  Що далі?

  Починати потрібно з малого. Після того як виявлено непрацюючий циліндр, слід оглянути свічку запалювання. Детальніше про це - далі.

  Як перевірити свічки?

  Для цього нам знадобиться спеціальний свічковий ключ. Всі роботи виконуються на остившем двигуні. На багатьох автомобілях доступ до свічок не обмежений. Але на деяких моделях (наприклад, «Ніссан Кашкай») для цього попередньо потрібно зняти не тільки декоративну кришку, але і впускний пластиковий колектор, а також дросельну заслінку. При демонтажі цих вузлів слід запастися новими прокладками.
  Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт
  Вийнявши свічку, які варто оглянути її стан. Вона не повинна мати якийсь наліт. Також потрібно перевірити спеціальним щупом зазор. Для кожного автомобіля він індивідуальний, але найчастіше становить 08 міліметра.
  Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт
  Якщо зазор занадто великий, іскра просто не зможе утворитися, з-за чого блимає "чек" і троїть двигун. Якщо на свічці великий зазор, це можна легко виправити. Для цього достатньо загнути злегка електрод, а далі перевірити відстань тим же щупом. Якщо свічка має нагар, її можна очистити. Також можна замінити її на завідомо нову. В такому випадку ми точно дізнаємося, в чому проблема – в свічках або в чомусь іншому.

  Високовольтні дроти

  Що робити, якщо після заміни свічки блимає "чек" і троїть двигун знову? У такій ситуації можна припустити, що причина полягає у високовольтному проводі. Його можна перевірити двома способами:
 • Візуально. Дістаємо наш провід і дивимося на його цілісність. Високовольтний елемент не повинен містити тріщин, надрізів або потертостей. Будь-який з цих симптомів може спровокувати пробій дроти, з-за чого котушка не зможе передати іскру навіть на свідомо справну свічку. Також можна перевірити провід іншим чином. У темний час доби потрібно спостерігати за його роботою. Якщо видно «цвіркуни», це говорить про те, що є сильний пробій ізоляції.
 • За допомогою мультиметра. Це більш точний спосіб діагностики. Щоб виміряти опір високовольтного дроти, мультиметр переводиться в режим омметра. Потім за допомогою щупів потрібно доторкнутися до обом сторонам проводи. Далі прилад покаже інформацію. Опір ВВ-проводів має становити не більше 10 кОм. Якщо показник більше норми, це говорить про наявність пробою.
  Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт
 • В ідеалі високовольтні дроти потрібно міняти комплектом.

  Проблеми з паливною та іншими системами

  Горіти "чек" може також і через несправність паливної системи. Двигун при цьому теж буде троїти. Часта ситуація – недостатня кількість палива, що подається в циліндр. Це може говорити про забруднення форсунок. Але також троение виникає і по іншим причинам. Це:

 • Брудний паливний фільтр.
 • Проблеми з паливним насосом.
 • Несправність датчика витрати повітря.
 • Знос дросельної заслінки.
 • Рекомендується перевірити рівень компресії. Якщо при цьому в циліндрі низька компресія (відрізняється від сусідніх циліндрів на 2 і більше одиниці), це може говорити про серйозні механічні несправності, таких як:
 • Прогар поршнів.
 • Знос поршневих кілець.
 • В даній ситуації усунути поломку своїми руками вже не вийде. Потрібно розбір двигуна і складний ремонт.

  Якщо автомобіль з ГБО

  Дуже часто на автомобілях з газобалонним обладнанням присутній подібна проблема. Чому троїть двигун і мигає "чек"? На це є кілька причин:
 • Забитий газовий фільтр. Якого б покоління не було ГБО, в ньому обов'язково присутня газовий фільтр. Це елемент невеликих розмірів, який зазвичай встановлюється поряд з редуктором-випарником. У середньому ресурс фільтра становить 20-30 тисяч кілометрів. Але якщо ви заправилися неякісним паливом, цей термін може наступити й раніше. Як правило, фільтр забивається графітової стружкою, яка не дає газу можливість пройти далі через мембрани редуктора. Замінити очисний елемент можна самому. Для цього потрібно попередньо перекрити кран на баку, запустити двигун і виробити залишки газу з магістралі. Потім відкрутити шестигранником кришку і замінити фільтр. Також варто встановити нову прокладку. По завершенні робіт не забудьте знову відкрутити вентиль подачі газу на паливному баку. Спершу двигун складно заведеться, але потім його робота стабілізується (так як палива потрібно час, щоб потрапити в редуктор).
 • Збій в роботі газових форсунок. Проблема актуальна на ГБО четвертого покоління. При цьому збільшується витрата газу, з'являється детонація і троение. Як усунути дану проблему? Як правило, проблема усувається шляхом промивання і калібрування форсунок. Однак, на відміну від попереднього випадку, зробити ці роботи самостійно буде складно. Тут краще звернутися за допомогою до фахівців.
 • Інші проблеми можуть бути пов'язані з системою запалювання, але ці несправності нічим не відрізняються від простих бензинових автомобілів, без ГБО. Якщо троїть двигун з-за дротів або свічок, діяти потрібно так само, як було описано вище.

  Кисневий датчик

  Зараз всі автомобілі оснащені каталізаторами. Для правильної роботи каталізатора необхідний лямбда-зонд. Це спеціальний датчик, що зчитує залишок кисню, на підставі даних якого коригується суміш і запалювання.
  Блимає "чек" і троїть двигун: діагностика, пошук причини і ремонт
  При несправності лямбда-зонда автомобіль може споживати більше палива, ніж йому належить. Також при цьому на панелі горить "чек". Однак троения двигун може не бути. Як вирішити дану проблему? Так як новий каталізатор дуже дорогий, багато хто просто вибивають його "начинку" і ставлять замість кисневого датчика обманку. Так ЕБУ буде вважати, що система працює правильно, а "чек" більше не буде горіти на панелі.

  Підводимо підсумки

  Отже, ми розглянули, чому блимає "чек" на автомобілі і при цьому троїть двигун. Найбільш часті причини поломок – це несправна свічка або пробій обмотки високовольтного проводу. Перевірити це можна своїми руками, навіть без діагностичного обладнання (хоча, щоб заощадити час, що краще скористатися ним і просто вважати коди помилок). Замінити свічку або провід зможе кожен. Для цього не потрібно мати спеціальні інструменти. Однак, якщо горить "чек" внаслідок прогару клапанів або зносу кілець, на що покаже замір компресії, в даній ситуації допомогти зможе тільки професійний моторист.