Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості

19.02.19, Різне
356
Комерційна техніка (вантажні автомобілі і автобуси) оснащується переважно пневматичною гальмівною системою. Цей сайт має безліч відмінностей від гідравліки. Одна з його особливостей – це робота стоянкового гальма. Основною складовою стоянкової системи є энергоаккумулятор (фото механізму є в нашій статті). Для чого він потрібен, як працює і як влаштований? Розглянемо далі.
Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості

Призначення

Як ми вже сказали раніше, вантажівки і автобуси оснащені повітряної гальмівною системою. На відміну від гідравліки, вона більш проста і надійна. Привід гальмівних механізмів здійснюється за допомогою стисненого повітря, що надходить через спеціальні камери. Тиск в контурах становить від 6 до 12 атмосфер. Однак працювати ця система може тільки на заведеному двигуні. І щоб система утримувала автомобіль під час стоянки, в конструкції є энергоаккумулятор.
Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості
Що це за механізм? Це пневмомеханический елемент, що входить в гальмівну систему вантажівок і автобусів, який запасає енергію для гальмування транспортного засобу при зупиненому двигуні. Принцип роботи енергоакумулятора спрямований на притиск колодок до дисків. При цьому для притиску не потрібно подачі стисненого повітря. Крім того, энергоаккумулятор бере участь у роботі запасної гальмової системи. Від даного механізму залежить керованість машини в разі несправності основної системи. Встановлюється елемент на задній осі автомобіля. Це може бути як одна, так і декілька осей.

Конструктивні особливості механізму

Незалежно від типу, енергоакумулятори мають однакове пристрій. Так, в основі конструкції є металевий корпус. Він представлений у вигляді відкритого склянки. Останній може бути з конічними, циліндричними або сферичними стінками. У нижній його частині є штуцер. Він служить для з'єднання гальмівної камери і подпоршневого простору за допомогою дренажної трубки.
Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості
Всередині склянки є вита пружина. Вона закрита поршнем або ж еластичною мембраною вгорі. В центрі є трубчастий штовхач. Якщо в конструкції енергоакумулятора авто передбачений поршень, то трубчастий штовхач виконує роль штока. У випадку з мембраною штовхач утримує стрижневий шток. Останній потрібен для приводу мембрани і штока гальмівної камери. У нижню частину його закручується болт. Він необхідний для розгальмовування автомобіля в разі відсутності подачі повітря в энергоаккумулятор.
Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості
На даний момент сучасні енергоакумулятори відрізняються способом з'єднання з гальмовою камерою і комплектністю. Що стосується останньої характеристики, ЕА можуть бути представлені:

 • У зборі з гальмівної камерою.
 • Як окремі механізми для з'єднання з різними типами камер.
 • В останньому випадку вузол служить для модернізації чи ремонту гальмівної камери. Якщо "F має першу комплектність, він може використовуватися на автомобілі без проведення додаткових розбірних і складальних робіт.

  Різновиди за способом з'єднання

  В даному випадку енергоакумулятори поділяються на дві категорії:
 • Фланець з двома хомутами.
 • Фланець з хомутом і болтовим з'єднанням.
 • При установці енергоакумулятора, для з'єднання механізму з гальмівним контуром, завжди використовується фланець. Він служить не тільки для фіксації компонентів. Також від нього залежить правильне їх розташування. Таким чином, при заміні енергоакумулятора фланець виконує роль центрування і витримування відстані. Якщо використовувати елемент другого типу, тут фланець з'єднується з ЕА при допомогою декількох болтів і гайок. У першому ж випадку з'єднання більш просте, здійснюється за допомогою металевого хомута. Які ще є відмінності між энергоакумуляторами? Вони відрізняються по ефективної площі мембрани або поршня. Дана характеристика виражена в квадратних дюймах.
  Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості
  Найбільш поширені сьогодні енергоакумулятори, де площа мембрани або поршня складає 2024 та 30 квадратних дюймів. У гальмівної камери площа відповідних компонентів варіюється в діапазоні від 12 до 30 квадратних дюймів. Якщо энергоаккумулятор продається в зборі, то це значення позначається двома цифрами через дріб. Перше число завжди позначає площа мембрани камери. А друга каже вже про площі мембрани енергоакумулятора.

  Принцип роботи

  Цей елемент використовується тільки разом з гальмівною камерою. Ця особливість дозволяє виключити зайві з'єднання з колісними механізмами. Як працює энергоаккумулятор? Під час руху транспортного засобу, стиснене повітря подається в энергоаккумулятор. За рахунок тиску, стискається вита пружина. У такому разі шток буде відводитися від мембрани гальмівної камери. І ЕА ніяк не впливає на роботу основної гальмівній системі. Коли машина ставиться на ручне гальмо, з корпусу енергоакумулятора стравлюється повітря. Пружина вже не тримається під тиском і буде розширюватись. Далі з допомогою штока розтискаються колодки. Таким чином, принцип роботи енергоакумулятора полягає в утримуванні автомобіля на місці за рахунок сили стискання витих пружин. Коли автомобіль знімається з ручника, механізм знову подається повітря. Він стискає пружину і розгальмовує колеса. Варто відзначити, що дана пружина має велику жорсткість. При проведенні ремонту слід скористатися спеціальним інструментом для зняття і установки (але про ремонт поговоримо трохи пізніше).

  Аварійне розгальмовування

  Є ситуації, коли потрібно відбуксирувати автомобіль, в якому немає можливості подати стиснуте повітря в енергоакумулятори. У такому випадку можна застосувати ручне розгальмовування. Для цього є спеціальний болт, розташований на задній стінці механізму. Якщо його вкрутити, пружина буде стягуватися. Так, поступово відводяться колодки і автомобіль знову стає рухомим.
  Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості

  Особливості

  Крім того, энергоаккумулятор бере участь у роботі запасної гальмової системи. трапляється, що гальмівна камера не може задіяти колодки. Це може статися через разрегулювання штока або руйнування діафрагми. В такому випадку в роботу включається энергоаккумулятор. Принцип роботи його буде наступним. Якщо потрібно знизити швидкість, з механізму частково стравити повітря. Шток приведе в дію гальмівний механізм. Але варто розуміти, що такий режим роботи для енергоакумулятора не характерний. Тому використовувати транспортний засіб на запасний системі можна лише з метою руху до місця ремонту.

  Обслуговування та ремонт

  Механізм влаштований дуже просто, а тому вкрай надійний і вимагає мінімального уваги. У чому полягає догляд? При експлуатації автомобіль потрібно лише оглядати энергоаккумулятор на предмет яких-небудь пошкоджень. Якщо говорити про ТЕ, що система потребує періодичної регулюванню приводу колісних механізмів. У разі зносу ущільнювачів, мембрани або поршня, виконується їх повна заміна. Найчастіше для енергоакумуляторів пропонуються рекомплекты, які вже містять дані елементи. Як визначити, що потрібно ремонт? Водій може помітити, що за час стоянки з системи кудись пропав повітря. Також будуть працювати гірше гальма.
  Энергоаккумулятор: принцип роботи, будову, особливості
  Перед тим як зняти энергоаккумулятор, потрібно прочитати техніку безпеки. При демонтажі стиснута пружина може травмувати людину. Збірка енергоакумулятора здійснюється за допомогою спеціального пристосування, яке безпечно стискає пружину. Виконувати роботи без цього інструменту вкрай небезпечно.

  Висновок

  Отже, ми розглянули принцип роботи енергоакумулятора і його пристрій. Як бачите, механізм має просту конструкцію, однак його наявність вкрай важливо в будь пневматичній гальмовій системі. Сам вузол досить надійний і при проведенні своєчасного буде функціонувати, надійно утримуючи транспортний засіб на рівній поверхні, так і під ухилом.