Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

"Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото

21.02.19, Різне
253
Угорська фірма «Ікарус» з 1953 по 1972 рік випускала серію автобусів "Ікарус 55", призначених для міжміських перевезень. В основному вони поставлялися в соціалістичні країни Східної Європи і СРСР. Сучасна історія свідчить: призначений для міжміських перевезень "Ікарус 55 Люкс" став видатним пам'ятником індустрії Угорської Республіки, прикладом високого професіоналізму творців цієї справді легендарної моделі.
"Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото

Історична довідка, походження назви

«Ікарус» - угорська автомобілебудівна компанія. Основна спеціалізація - виробництво автобусів. В період 70-80-х років 20-го століття вона була найбільшою в Європі компанією, що виробляє широку лінійку цього виду транспорту. Юридично перестала існувати в 2003 році. В нині це невелика приватна структура, що володіє торговельною маркою Ikarus ("Ікарус"), що займається дрібносерійним виробництвом, що випускає автобуси дрібними партіями. «Ікарус» як підприємство починає свою історію з 1895 року, з моменту створення в місті Будапешті ковальсько-каретной майстерні. Згодом перетворена в завод, що випускає невеликими серіями автобуси, в основному, для внутрішньоміських перевезень. Справжній ривок «Ікарус» здійснив в кінці шістдесятих років 20-го століття, коли побудували великий і сучасний по тим часам завод в місті Секешфехерварі. Він був розрахований на випуск майже 15000 автобусів на рік. Основним ринком для них був Радянський Союз. Так у сімдесяті роки в СРСР поставлялося щорічно майже 8000 автобусів.

"Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
Всього за час існування автомобілебудівної компанії «Ікарус» як великого гравця на ринку в цій сфері в СРСР і Росію поставлено близько 150000 транспортних засобів для перевезення пасажирів. Свою назву «Ікарус» запозичила у міфічного персонажа Стародавньої Греції Ікара. Однак, як запевняють угорці, долю цього героя завод не скопіював, не розбився, продовжує існувати в умовах жорстокої конкуренції в рамках Євросоюзу.

Початок історії 55-ї моделі, закладені критерії

На думку істориків, найвідомішим твором «Ікаруса» є міжміський автобус "Ікарус 55 Люкс", який випускався Угорщиною в період з 1955 по 1977 рік. У часи випуску цієї моделі вони вважалися дуже комфортабельними, зручними, невибагливими, що зумовило значний період їх виробництва. Вони випускали понад 20 років. "Хрещеним батьком" автобуса вважається головний інженер компанії Біло Зеркович. У своїй легендарної моделі він дуже вдало поєднав три найбільш важливих, на його думку, критерії, які полягали в наступному:
 • Забезпечення максимального комфорту для пасажирів, що передбачало шумову захист, м'яку підвіску, комфортне розміщення людей і багажу, хороший огляд, наявність зручних умов для посадки і висадки.
 • Робочі характеристики. До них розробник відніс стійкість на поворотах, керованість, а також швидкісні параметри, які повинні бути порівнянні з характеристиками легкових автомашин.
 • Економічність процесів виробництва.
 • "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  Розроблена і впроваджена у виробництво, система Зерковича дозволила підприємству протягом майже п'яти десятиліть років створювати прекрасні зразки автомобільного транспорту, призначеного для перевезення пасажирів.

  Зовнішній вигляд, прізвиська

  За незвичайні форми, профіль, зовнішню компонування "Ікарус 55 Люкс" з початку випуску супроводжували захоплені епітети. У засобах масової інформації його футуристичний вигляд позначали словом «космічний».
  "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  Дійсно, автобус мав дуже незвичайний профіль. Конструктивно "Ікарус 55 Люкс" втілив в собі передові, новаторські розробки того часу. Так, у нього дизельний двигун розташовувався в задній частині автобуса. Таке розміщення дозволило позбавити пасажирів від запахів вихлопних газів. Більш того, автобуси цієї серії відрізнялися надзвичайною надійністю. Вони могли пройти майже 1000000 км без капітального ремонту. Водії за незвичайний вигляд, галасливий двигун, наявність "дивного" розташування потужної фари (зверху лобового скла) прозвали його «пилососом», «ракетою». Прізвиська ці були дані за те, що в якійсь мірі він був схожий на дуже популярний пилосос під назвою «Ракета», масово вироблений в СРСР.
  "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  Іноді 55–й називали «комодом» за незвичайну кормову частину автобуса.
  У Радянському Союзі автобуси "Ікарус 55 Люкс" працювали до початку 80-х років 20-го століття. Поступово їх замінювали більш нові моделі угорського автовиробника, до яких ставилися "Ікаруси" 250 /255 /256.

  Кузов, габарити, швидкість

  Кузов у автобусів сімейства "Ікарус 55 Люкс" несучого типу. Кількість місць - 34 дверей - 2 з них одна водійська. Паливний бак автобуса розрахований на 250 л. повна Маса - 12730 кг, сумарна - 9500 кг Технічні характеристики "Ікаруса 55 Люкс" вказували, що повна маса автобуса на осі розподілялася наступним чином: на задню - 8480 кг, на передню - 4250 кг Автобус міг здійснювати повний радіус повороту 1025 м. Максимальна швидкість досягала 98 км/ч. Максимальний кут підйому, який міг долати цей автомобіль, становила 27 %. Витрата палива на ті часи був прийнятним, становив 32 л на 100 км. Багажне відділення автобуса могли забезпечувати розміщення вантажу до 45 м кубічних. Автобус "Ікарус 55 Люкс" мав наступні габарити: висота – 287 м; ширина 2.5 м; довжина 11.4 м. дорожній Просвіт – 29 див.

  Двигун

  Мотор у "Ікаруса 55 Люкс" розташовувався ззаду. Модель Csepel D-614. Двигун предкамерный, дизельний, чотиритактний, шести циліндровий. Циліндричне рядне розташування. Клапани знаходилися зверху. Діаметр циліндра 112 мм Хід поршня 440 мм Робочий об'єм циліндрів – 828 л.
  "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  Мотор "Ікаруса 55 Люкс" забезпечував ступінь стиснення 19. Схема роботи циліндрів класична: 1-5-3-6-2-4. Найбільша потужність двигуна при 2300 об хвилину становила 170 кінських сил.
  Рідинне охолодження двигуна. Система змащення комбінована. Двигун важив майже 630 кг в «сухому» стані.

  Трансмісія

  Автобус "Ікарус 55 Люкс" комплектувався однодисковим, сухим зчепленням. На нього ставилася п'яти ступенева, триходова механічна коробка передач. Рульове управління - система з подвійного ролика і глобоидального "черв'яка", з передаточним числом 29. Гідравлічний підсилювач керма. Гальмівна система барабанного типу, на всі колеса, привід пневматичний. Стоянкове гальмо механічний, на задні колеса.
  "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  Серед характеристик "Ікаруса 55 Люкс" варто відзначити наявність передового гальма-сповільнювача. Він представляв собою систему клапанного типу, що забезпечує закриття випускного трубопроводу двигуна, припиняючи подачу палива. Управління її було пневматичним.

  Вигляд автобуса, рівень комфорту

  Перший угорський автобус цього сімейства був представлений на огляд публіці в 1953 році. Він відразу справив величезне враження. Автобус виглядав, як ракета на колесах. У пресі опис "Ікаруса 55 Люкс" супроводжували в основному захопленими епітетами. Серед них були - "стрімкий силует", "неземне походження", "плавці габаритів" і т. п. Фото "Ікаруса 55 Люкс", представлені в цій статті, підтверджують ці порівняння.

  У Радянський Союз автобуси цього типу поставлялися з двигуном, що відрізнявся більшою потужністю. Вони мали і додаткове багажне місце в салоні, біля задньої стінки.
  "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  Необхідно відзначити, що завод «Ікарус» випускав більше 10 модифікацій автобусів 55-ї моделі. Їх основна відмінність була в розташуванні дверей для пасажирів і їх кількості. Їх могло було від однієї до трьох. Розрізнялися вони обробкою і плануванням салону. "Ікаруси 55 Люкс" (окремі екземпляри) замість звичайних сидінь комплектувалися двомісними диванами, з розташованими між ними столиками, які обладналися світильниками. Поставлялися користувачам і моделі, що відрізнялися особливою комфортністю, з роздільними кріслами.

  Повернення до мінімалізму

  Однак такі надмірності були винятком. "Ікарус 55 Люкс" з часом зазнавав зміни в рівні комфорту в бік мінімалізму і традиційності. В останніх моделях автобуси цієї марки, які почали випускатися заводом на початку сімдесятих років XX століття, яких-небудь надмірностей вже не було. Фари стали розташовуватися над бампером, лобова зникла. Габаритні вогні стали скромними. Сферичні вікна, які раніше монтували на даху салону, зникли. Однак «ракети» все одно виділялися серед інших автобусів.
  "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  За весь період виробництва в Радянський Союз було поставлено з Угорщини майже 3000 машин "Ікарус 55 Люкс".

  Даний легендарного автобуса

  До теперішнього часу скільки збереглося у світі таких автобусів, точно не відомо. Є інформація, що не більше 20 штук. При цьому вони різних модифікацій. Найбільша їх кількість, природно, знаходиться в Угорщині. Кілька "Ікарусів 55 Люкс" є в Німеччині та Естонії. Засоби масової інформації повідомляють: дві машини збереглося в Україні. У Росії живих автобусів "Ікарус 55 Люкс" 3. Один - власність Мосміськтрансу, міститься в 15-му автобусному парку р. Москви. Другим володіє музейна колекція Санкт-Петербурзького підприємства «Пассажиравтотранс».
  "Ікарус 55 Люкс": технічні характеристики, опис та фото
  Третій примірник "Ікаруса 55 Люкс" зберігся на авіапідприємстві у Підмосков'ї. Його лагідно називають «Ту-55», так як цей автобус використовувався виключно на авіаційному підприємстві «Туполєв».