Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців

21.02.19, Різне
447
Надійність сучасних автомобілів порівняно зі старими значно зросла. Тому сьогоднішні водії не відразу згадують, за якою важіль смикнути, щоб відкрився капот. Одна з найпопулярніших ситуацій, що ставлять недосвідчених автовласників в глухий кут, коли стартер крутить в холосту. Він начебто і обертається, а двигун не запускається. Причин такої несправності може бути багато. Давайте розглянемо основні з них і дізнаємося способи усунення.
Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців

Пристрій стартера

Даний елемент в автомобілі необхідний для запуску двигуна. Основні механізми в ньому: електричний мотор постійного струму, обгонная муфта або бендікс, втягуюче реле. Працює пристрій наступним чином. Від акумуляторної батареї при повороті ключа запалювання на стартер подається напруга. На керуючий контакт втягивающего реле подається 12 вольт, потім усередині нього спрацьовує електромагніт і висувається шестірня. Остання повинна входити в зачеплення із зубчастим вінцем на маховику.
Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців
В цей же час всередині втягивающего реле замикаються силові контакти і напруга подається на електродвигун стартера. В результаті обертається якір стартера, а з ним і шестірня обгінної муфти. Відповідно, разом з шестірнею обертається і маховик. Від маховика і колінчастого вала поршень приводиться в рух і двигун запускається.

Що заважає нормальній роботі стартера?

Нормальному функціонуванню стартера можуть заважати різні чинники. Наприклад, нерідко в сильний мороз стартер може барахлити – масло в двигуні густіє і потужності мотора не вистачає, щоб провертати колінчастий вал на достатніх для запуску двигуна обертах. Також можна відзначити людський фактор і стан електричних контактів.

Найпоширеніші поломки

Якщо підбити статистику несправностей стартера, то можна виділити такі проблеми. Це слабо затягнуті наконечники або окислені клеми АКБ. Також трапляються замикання в обмотках втягивающего реле або замикання обмотки реле на масу. У ланцюга живлення стартера можуть бути обриви. Нерідко стартер крутить вхолосту унаслідок несправностей втягивающего реле. Можуть бути зношені щітки всередині стартера, бувають підгорілі контактні п'ятаки всередині втягивающего реле.
Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців

Крутить і не чіпляє

Несправність популярна, особливо на вітчизняному авто. Ситуація вказує на те, що трапилося замикання електричного ланцюга і струм подається на щітки якоря стартера. Електродвигун знаходиться у повністю справному стані. Але не спрацьовує утримуюча обмотка втягивающего реле, а переміщення бендикса відсутня. Серед причин можна виділити як несправності механічного, так і електричного характеру.

Механічна проблема

Стартер крутить вхолосту, якщо bendix не входить в зачеплення з зубами маховика. Зусилля від реле при втягуванні передається на обгонную муфту через спеціальний пластиковий елемент. Якщо є високий опір руху бендикса по валу якоря, то пластикова деталь ламається. Обгонная муфта не може вийти в робоче положення, при цьому стартер обертається, так як сталося замикання контактів втягивающего реле. Непряма причина, за якою може ламатися пластикова тяга всередині стартера, – зношені зуби на валу якоря стартера. Також можуть бути зношені зуби із зворотного боку бендикса. Щоб вирішити проблему, фахівці радять замінити пластиковий важіль або бендикс повністю.
Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців
Ще одна механічна причина холостої роботи стартера – це знос і руйнування зубів на вінці маховика. Шестерная бендикса просто прокручується і не може зачепитися. В результаті бендикс стартера крутить в холосту. Ремонтники рекомендують в цьому випадку зняти стартер з двигуна і уважно оглянути зуби на маховику, а також на шестірні. Можливо, що доведеться міняти і вінець маховика, і бендикс.

Як перевірити зуби на маховику без зняття стартера?

Для того щоб підтвердити або виключити дану несправність зі зношеними зубами, потрібно включити на машині 3 або 4 передачу і зрушити автомобіль з місця приблизно на півметра. Потім варто знову спробувати запустити автомобіль – якщо двигун почне працювати, то вінець потрібно міняти. Якщо стартер крутить в холосту, то справа не у вінці.
Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців

Електрична причина

Якщо при запуску двигуна чути, як стартер обертається, а двигун не чіпляє, то проблеми можуть бути локалізовані у втягуючому реле. Воно встановлено на корпусі стартера і має клеми для підключення плюсового проводу від АКБ і керуючого контакту замку запалювання. Втягуюче реле – це котушка з двома обмотками. Перша обмотка тут втягує, друга – утримуюча. Функції цих двох обмоток різні. Зусилля теж різниться. Втягує обмотка реле необхідна, щоб висунути бендікс, замкнути контакти для подачі напруги на щітки електромотора. У свою чергу, утримуюча обмотка створює достатнє зусилля, щоб бендикс міг отримати надійне зачеплення з вінцем маховика. Якщо стартер просто крутить в холосту, то втягує обмотка працює відмінно. Потрібно шукати несправність в іншому. Якщо є міжвиткове замикання в утримуючої обмотки втягивающего реле, то фіксація бендикса в положенні зачеплення з вінцем не виконується, і шестерня відкидається назад. Обертальний момент передається на двигун, і він не запускається – стартер ВАЗ крутить в холосту.
Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців
Ремонт передбачає відновлення або заміну втягивающего реле повністю. Також відмінне рішення – це заміна стартера повністю на оригінальне пристрій. Але це вихід не для всіх, тому фахівці можуть порадити відремонтувати вузол – розбирати втягуюче, дефектовать, змінювати або відновлювати зношені деталі.

Стартер крутить, двигун не запускається

Можна виділити і іншу ситуацію – стартер обертається, чіпляє маховик, розкручує двигун. А мотор не хоче запускатися. Давайте подивимося, чому стартер крутить в холосту. Причиною може бути як сам стартер, так і інші елементи автомобіля.

Втулки

Якір обертається на двох втулках. Вони виконують роль підшипника ковзання. Якщо втулки сильно зношені, то з-за люфту може змінюватися положення ротора. Він залипає. Звідси і робота вхолосту. При роботі стартера на зношених втулках збільшується струм, потрібний для нормальної роботи стартера. Це веде до різкого зниження напруги в бортовій мережі автомобіля. Якщо воно впаде нижче 9 вольт, то ЕБУ відключиться, система не зможе подати іскру. Стартер крутить колінчастий вал, але в результаті мотор не запускається. Ситуація з відсутньою іскрою через відключення ЕБУ особливо актуальна для сучасних автомобілів.
Стартер крутить в холосту: можливі причини, методи вирішення проблеми та поради фахівців
Дана несправність часто спостерігається в мороз. Але не завжди винен стартер. Така поведінка може провокувати в'язке масло, сіла АКБ. Стартер може бути новим, але запустити двигун не виходить. У цьому випадку фахівці радять зарядити АКБ, і проблема вирішиться сама собою.

Низька компресія

Інша причина, коли на холодну стартер крутить в холосту, – це сам ДВС. Якщо компресія двигуна недостатня для нормального стиснення паливної суміші, запустити мотор не вийде. Також колінчастий вал може обертатися з опором – це теж впливає на запуск. Одними з найпростіших причин є все, що пов'язано з людським фактором. Наприклад, порожній бак або низький рівень палива. У деяких авто бак зроблений так, що якщо машина стоїть на гірці, а рівень палива в баку низький, то насос не може закачати потрібну порцію бензину. Запустити двигун не вдасться. Це ж стосується і свічок. Стартер може крутити двигун до тих пір, поки не сяде акумулятор, але двигун не запуститься внаслідок несправних свічок.

Висновок

Ось ми і розглянули ситуацію, коли стартер крутить в холосту. Причини бувають різні. Однак ремонту стартера немає нічого складного для тих, хто трохи розбирається в техніці. Можна відновити роботу навіть нерозбірного втягивающего реле, оскільки воно влаштовано досить просто.