Різниця Subaru BRZ і Toyota GT 86: технічні характеристики та особливості
Незабаром після початку XXI століття на ринку майже не залишилося недорогих спортивних автомобілів класичної компоновки, вельми поширених в кінці минулого ...
Найкращі японські універсали: рейтинг, огляд з фото
Універсал – це легкове авто з збільшеним багажником і просторим салоном. Зовсім недавно ці машини стали предметом гордості автолюбителів і заздрості ...
Тюнінг салону "Лади-Калини" своїми руками
Сучасне авто — це не просто засіб пересування, але і місце, де можна сховатися від міської суєти. І якщо в дорогих машинах інженери продумали стандартний ...
Скільки важить ВАЗ-2101? Вага кузова і двигуна ВАЗ-2101
На те, скільки важить ВАЗ-2101 впливає знос металевих частин, наявність додаткового обвісу та обладнання ГБО. Варто зазначити, що переважна частина сучасних ...

Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

05.03.19, Різне
410
Газобалонним обладнанням оснащують транспортний засіб для зниження витрат на паливо. Газ коштує практично в два рази дешевше бензину, однак його споживання вище. Крім того, основне пальне з системи зовсім прибрати не вийде. На бензині прогрівають авто після тривалої стоянки і в холодну погоду. Реальна економія складає не більше 30-35 відсотків. Поліпшити цей показник дозволяє варіатор ГБО, який підвищує працездатність силового агрегату.
Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

Для чого змінюють кут випередження запалювання (УОЗ)?

Газ володіє високим октановим числом (пропан з бутаном – 105 одиниць, метан – 120). Бензин будь-якої марки має показник, який істотно нижче. Отже, на газовому обладнанні на автомобілі паливо згоряє повільніше, тобто у бензину і газу різний УОЗ. Цей момент обумовлює вплив на витрату пального і динаміку функціонування мотора. Газова суміш має підвищену робочу температуру. При розкритті випускних клапанів даний склад від перевантаження спалахує. Відкоригувати вказану момент допомагає спеціальний варіатор. Він регулює УОЗ, скорочує зайвий витрата палива, виключає прогар клапанів. При зміні кута випередження запалювання суміш запалюється і прогорає до відкриття випускних клапанів. В зрештою, температурний показник від газового вихлопу знижується, підвищується ККД, а також експлуатаційні параметри, що відповідають за споживання палива.

Критерії вибору

У продажу представлені електронні регулятори УОЗ від різних виробників в декількох модифікаціях. При виборі варіатора ГБО слід звертати увагу на такі моменти:
 • Дату випуску інсталяційного пристосування.
 • Різновид сигналу, що подається датчиками колінчастого вала.
 • Робочі характеристики приладу.
 • На ринку є три типи пристроїв, що відрізняються сумісністю з датчиками різного типу. Це можуть бути індуктивні імпульси, взаємодія з індикаторами Холу (цифрові сигнали) і блок запалювання, агрегує з парою трамблеров.
  Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

  Модифікації

  Варіатори ГБО представлені в різному виконанні. Приміром, прилади польського та італійського виробництва взаємодіють з датчиком колінчастого вала, змінюючи його значення з подальшою їх передачею на ЕБУ. Параметри модифікацій з можливістю програмування регулюють під час комп'ютерного діагностування. Моделі в різному виконанні, незалежно від виробника, націлені на виконання одного завдання, однак експлуатаційні параметри у них дещо різняться. Далі перераховані найпопулярніші версії варіаторів УОЗ для ГБО:
 • АЕВ-510 N – монтується в системах автомобілів з індуктивними датчиками. Прилад приймає сигнали з одного розподільного валу.
 • АЕВ-516 Shark – пристрій управляється імпульсами з пари распредвалів, встановлюється там, де немає можливості використовувати 510-ю версію.
 • Stag TAP (ST-02) – пристрій розрахований на індикатори з цифровими імпульсами.
 • ST-03/1 – апарат агрегує з датчиками індукційного типу, розпізнає сигнали з двох цифрових потоків розподільного валу.
 • ST-03/2 – взаємодіє з датчиком Холу, реагує на цифровий сигнал від пари валів.
 • Перепрошивка

  Допускається перепрограмування варіаторів кута випередження запалювання наступних марок (взаємодіючих з індуктивними датчиками):

 • «Бош 60-2».
 • «Форд 36-1».
 • «Тойота 36-2».
 • До універсальним приладів відноситься модифікація Stag TAP-01 яка здатна розпізнавати сигнали індикатора коленвала, подає індуктивні імпульси.
  Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

  Вітчизняні моделі

  У своїх відгуках про варіатора ГБО користувачі вказують ще на кілька практичних і надійних моделей. Серед них:
 • Лінійка «Микролуч» (Microluch). Відповідну модель підбирають залежно від різновиду індикаторів колінчастого валу і распредвала транспортного засобу.
 • Версія «Тритон-618». Це двоканальне пристрій, інтегрований з «движками», обладнані датчиками цифрового та індуктивного типу.
 • Прилад Model-160-2 підходить для індуктивних елементів. Налаштування пристосування можна виконувати вручну або за допомогою комп'ютера. Цим він відрізняється від інших вітчизняних аналогів, ціна його, відповідно, вище.
 • Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

  Як встановити варіатор кута випередження запалювання для ГБО

  Фахівці рекомендують монтувати прилад одночасно з газобалонним обладнанням. Також його можна встановити в діючу систему. З приводу того, де саме потрібно інтегрувати пристрій, думки користувачів розділилися. У багатьох заводських інструкціях рекомендується встановлення варіаторів ГБО в підкапотний простір. Деякі майстри монтують апарат поряд з бортовим комп'ютером.
  Другий спосіб практичніше і вигідніше з наступних причин:
 • Знижується забруднення приладу, в нього не потрапляє вода.
 • Не потрібні довгі проводи, що покращує якість імпульсу від датчиків.
 • Тепло від працюючого мотора не впливає на функціонування пристосування.
 • Полегшується процес регулювання та діагностики.
 • Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

  Процес монтажу

  Як свідчать відгуки, варіатор для ГБО 4 покоління можна встановити самостійно, якщо є певні навички у роботі з електронними системами і знання про правильній настройці приладу. Для цього знімається кришка пристосування, виконується підключення строго за схемою, що додається в інструкції до пристрою. Один вихід з'єднується з ВУОЗ через контакт подачі напруги до ДПКВ. Другий перехідник підключають до клапана ГБО. Маса подається на екранує оплетку проводу індикатора положення. Потім організовують з'єднання з клемами октанового коректора. Після того як всі пусконалагоджувальні операції завершені, активують двигун і відчувають автомобіль в роботі. Якщо ви не маєте відповідних навичок і досвіду, краще звернутися до фахівців, практикуючим монтаж зазначених приладів на транспортні засоби.

  Переваги

  Встановлення варіатора на ГБО 4 покоління дає ряд переваг, серед яких зазначимо такі:
 • Підвищується параметр потужності силового агрегату у зв'язку з повним вигорянням газу.
 • Компресія знаходиться на необхідному рівні, запобігає раннє прогоряння клапанів.
 • Нівелюються негативні наслідки від некоректної установки ГБО при включенні вигоряння і перегріві клапанних сідел.
 • Можливе використання на всіх типах двигунів, незалежно від числа циліндрів.
 • Є недоліки?

  Противники розглянутих приладів вказують на їх низьку ефективність. Однак при ретельному вивченні фактів стає ясно, що такий вислів необґрунтовано. Є думка, що для коригування кута запалювання служить датчик детонації. В реальності це не так, оскільки даний індикатор активується тільки під час роботи двигуна на бензині. Газ не відчуває детонації, тому ніякої регулювання УОЗ не відбувається. Як правило, індикатор детонації спрацьовує на паливі з низьким октановим показником. На практичному прикладі це виглядає так: машину заправляли АІ-95 потім вирішили перевести на 92-й бензин. Газ має октанове число значно вище. Поетом кут випередження не зміниться, залишаючись таким же, як і на бензині. Варіатори останньої генерації оснащені оновленими датчиками, сучасними прошивками, працюють за іншою схемою. Проблеми з зазначеним приладом в основному пов'язані з його неправильним підключенням або впровадженням застарілих конструкцій. Вивчаючи негативні відгуки про використання варіатора, треба цікавитися, в якому році монтувалося газове обладнання на автомобіль.

  Корисні рекомендації

  Варто відзначити, що збільшувати УОЗ необхідно тільки при роботі транспортного засобу на газу. Якщо говорити про бензині, то кут випередження запалювання повинен залишатися на рівні, зазначеному в технічній документації автомобіля. На карбюраторних машинах з газобалонним обладнанням першої генерації традиційним способом відрегулювати варіатор не вийде. На подібних двигунах коригування УОЗ виконується за допомогою трамблера. При монтажі ГБО не слід намагатися досягти максимальної економії пального будь-якими способами. Необхідно пам'ятати про уповільнені реакції на акселератор і втрати запасу потужності. Також не рекомендується виставляти обороти по мінімуму, коли мотор починає пригальмовувати, ставлячи під загрозу стабільність роботи системи. Для інжекторних двигунів з газобалонним обладнанням другої і третьої генерації вітається експлуатація варіаторів УОЗ. В іншому випадку спостерігається прискорення прогару клапанів і вихід з ладу каталізатора з одночасним збільшенням витрати моторного масла.
  Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

  Як перевірити, чи потрібен варіатор ГБО?

  Щоб упевнитися в необхідності придбання даного пристрою і в перенастроюванні прискорення випередження запалювання, розроблено простий тест. Спочатку запускають двигун транспортного засобу з ГБО, але без коректора УОЗ, очікують перемикання на газ. Долоню підносять до вихлопної труби, фіксують відчуття від температури відпрацьованих газів. Потім повторюють аналогічну процедуру з встановленим варіатором. Роблять відповідні висновки.
  У другому випадку температура і тиск вихлопу буде істотно нижче, ніж у машини без коректора УОЗ. Перевірочний тест говорить про те, що розглянуті прилади актуально запроваджувати системи з газобалонним обладнанням. Пов'язано це з тим, що тривала експлуатація авто з ГБО призводить до несправностей, що вимагають позапланової лагодження силового агрегату. Це підвищує витрати на утримання транспортного засобу. Щоб цього уникнути, встановлюють варіатор.
  Варіатор ГБО: що це таке і навіщо він потрібен? Варіатор кута випередження запалювання

  Відгуки

  Автовласники не втомлюються шукати різні способи і методики по економії на ремонті машини і витраті пального. Одним з оптимальних варіантів, як показують відгуки, вважається перехід з бензину або солярки на газ. Люди пишуть, що заводські паливні системи вони перенастраивают не тільки на легкових авто, але і мотоциклах, автобусах, вантажних автомобілях. Як показують відгуки, правильно виконана маніпуляція дозволяє істотно заощадити на паливі, не втрачаючи при цьому в динаміці та інших параметрах техніки. Деяких користувачів насторожує, що при переході на інший різновид пального є ризик перегріву мотора і негативні наслідки, пов'язані з цим моментом. Для максимального нівелювання можливої проблеми та оптимізації функціонування паливної конструкції створений і розроблений варіатор кута випередження запалювання для газобалонного обладнання.